Hebrew vesrion Soldier on Chessboard – חייל על לוח שחמט

10 ינואר 2014

מאג'ד אלמאג'ד 


 

רשויות הבטחון בלבנון הודיעו רשמית על מותו של מאג’ד אלמאג’ד (שמו המלא מאג’ד בן אבראהים אלמאג’ד אלקחטאני) מנהיג ארגון כתאאב עבדאללה עזאם (גדודי עבדאללה עזאם) המזוהה עם ארגון אלקאעדה. מידע מצטבר מצביע על כך שאלמאג’ד נעצר (כנראה ב 26 – 27 דצמבר) על ידי שירותי הביטחון הלבנוניים ומת במעצר. נסיבות המעצר ומותו של אלמאג’ד לוטים בערפל: לפי מקורות שאמינותם אינה ברורה, הוא נעצר בבית חולים בביירות שם התאשפז בזהות בדויה בשל מחלה קשה (יתכן אי ספיקת כליות) מקורות אחרים מדווחים כי אושפז בבית החולים לאחר שנפצע בקרבות בסוריה, ולאחר שיצא מביה”ח נעצר על ידי שירותי הבטחון הלבנוניים. לטענת הלבנונים האיש נפטר במעצר בשל מחלתו עוד לפני שנחקר.

ארגון גדודי עבדאללה עזאם מזוהה עם ארגוני הג’האד הגלובלי וארגון אלקאעדה. הארגון נוסד בשנת 2009 בסעודיה על ידי סעודי בשם צאלח בן עבדאללה אלקרעאוי המכונה “החרב המבתרת” (אלסיפ אלבאתר”) ב 2012 נפצע אלקרעאוי קשה בתקיפת מל”ט אמריקאי ואת מקומו כמנהיג הארגון תפס מאג’ד אלמאג’ד.

הזרוע הצבאית של  גדודי עבדאללה עזאם בסעודיה פעלה תחת השם פלוגות יוסף אלעביירי (או עייארי). הזרוע הצבאית של הארגון בלבנון פועלת תחת השם פלוגות זיאד אלג’ראח (אחד ממבצעי מתקפת הטרור של 9/11 שהיה לבנוני במוצאו) לפי מידע מצטבר, מפקד הזרוע הצבאית של הארגון בלבנון הינו תופיק טה המכונה אבו מחמד טה. מרכז הפעילות של הארגון בלבנון נמצא במחנה הפליטים הפלסטיני עין אלחלוה שבדרום לבנון. ממידע מצטבר המוערך כמהימן עולה, כי אלמאג’ד התגורר ופעל בגלוי בשנה האחרונה במחנה, וכי הארגון מקיים שת”פ עם ארגונים ג’האדיים אחרים הפועלים במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון.                      

במידע מצטבר נמסר גם על שת”פ מבצעי בין הארגון לבין שלוחת אלקאעדה בסוריה הידועה בשם ג’בהת אלנצרה. מקור שאמינותו אינה ידועה טען, כי במהלך 2013 (יתכן במאי) התקיימה במחנה הפליטים עין אלחלוה פגישה חשאית בין אלמאג’ד לבין מפקד ג’בהת אלנצרה אבו מחמד אלג’ולאני (על איש זה ראו מאמרי איש הצללים מאוקטובר 2013) בהקשר זה יצוין כי שני הארגונים נטלו אחריות משותפת לירי רקטות לעבר העיר אלהרמל בלבנון, אחד ממעוזי השליטה של ארגון חזבאללה בלבנון (דצמבר 2013)

על רקע מעורבותו של חזבאללה במלחמה בסוריה, מתמקד ארגון גדודי עבדאללה עזאם בתקיפת מטרות של ארגון חזבאללה בלבנון. .בין השאר נטל הארגון אחריות על פיגוע התאבדות כפול שכוון נגד שגרירות אירן בביירות (נובמבר 2013) וכן חיסולו של חסאן א-לקיס, מבכירי המערך הצבאי של חזבאללה (דצמבר 2013) בה בעת, מעורב הארגון מדי פעם גם בירי רקטות לכוון ישראל. 

פעילותו של ארגון גדודי עבדאללה עזאם בלבנון היא לצנינים בעיני חזבאללה. העובדה שארגונים ג’האדיים  שעויינים את חזבאללה ומבצעים פיגועים נגדו פועלים באין מפריע בתוך מחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון גורמת למתיחות בי חזבאללה לבין הארגונים הפלסטינים המרכזיים – פתח וחמאס.                                              

בענין זה קראו את מאמרי The Alliance of Fear in Lebanon (יוני 2013)      

עם זאת, חזבאללה והארגונים הפלסטינים משקיעים מאמץ ניכר במטרה למנוע התלקחות ביניהם. שני הצדדים אינם מעוניינים לעלות על מסלול התנגשות בתוך לבנון. על רקע זאת ניתן להבין את העובדה שלמרות שגדודי עבדאללה עזאם נטלו אחריות למתקפות בולטות על יעדי חזבאללה בלבנון, העדיף חזבאללה להטיל את האשמה על ישראל וסעודיה ונמנע מלהפנות בגלוי אצבע מאשימה בכוון הפלסטינים.

מאחורי הקלעים מפעיל חזבאללה לחץ גובר והולך על ממשלת לבנון ועל הארגונים הפלסטיניים בלבנון בתביעה לרסן את פעילות הארגונים הג’האדיים הפועלים בגלוי במחנות הפליטים בלבנון ובעיקר את גדודי עבדאללה עזאם. ממשלת לבנון לא פעלה בתוך מחנה הפליטים עין אלחלוה מחשש סביר ביותר שפעולה כזו תוביל להתלקחות אלימה. יתכן אם כך, שברגע שבו היה אלמאג’ד מחוץ לגבולות המחנה, מיהרו השלטונות הלבנוניים לנצל את ההזדמנות לעצור אותו. 

בקיץ של 2007 התחוללו קרבות בין צבא לבנון לבין קבוצות ג’האדיות במחנה הפליטים הפלסטיני נהר אלברד בצפון לבנון. בתום ארבעה חודשי קרבות הצליח צבא לבנון להשתלט על המחנה. מאות אנשים נהרגו, אלפים נפצעו והמחנה נחרב כמעט לחלוטין.

האם מעצרו של אלמאג’ד מצביע על נכונות של ממשלת לבנון  לפעול כפי שפעלה 2007? התשובה להערכתי היא שלילית. במציאות הנוכחית לאף אחד מהגורמים המרכזיים המעורבים – ממשלת לבנון, הארגונים המרכזיים הפלסטינים וחזבאללה – אין אינטרס בהתלקחות כוללת בתוך לבנון. הם מבינים שלבנון יושבת היום על חבית אבק שריפה שכל ניצוץ עלול להוביל להתפוצצות.

פרשת מעצרו ומותו של אלמאג’ד צריכה להיבחן בהקשר רחב יותר והוא העובדה שלבנון  – כמו מקומות אחרים במזה”ת– הפכה לזירת התגוששות בין אירן לבין סעודיה. מעניין לבחון את התיאוריות והפרשנות של פרשנים ופוליטיקאים ערבים בלבנון ומחוצה לה בהקשר של המאבק הסעודי – אירני.

חלק מהפרשנים טוען, כי למרות העובדה שאלמאג’ד מופיע ברשימת הטרוריסטים המבוקשים על ידי סעודיה, האיש לאמיתו של דבר היה סוכן סעודי וכי מעצרו לא היה מתבצע ללא אור ירוק מסעודיה. השאלה המתבקשת אם כך היא מדוע נתנה סעודיה אישור למעצר אם אלמאג’ד היה סוכן שלה? התשובה היא שבעקבות תקיפת השגרירות האירנית בלבנון איימה אירן על סעודיה כי תסיר את הכפפות ותגמול בתקיפה של יעדים סעודיים בסעודיה ומחוצה לה. הסעודים הגיעו למסקנה כי אלמאג’ד הפך להיות עצמאי מדי והוא מסכן אינטרסים סעודיים מרכזיים .אלמאג’ד הפך להיות נטל יותר מנכס עבור הסעודים ולכן הוחלט לנטרל אותו.

פרשנים אחרי מציעים הסבר הפוך לחלוטין. לדבריהם,  אלמאג’ד היה סוכן אירני. השאלה המיידית היא כמובן אם אמנם אלמאג’ד היה סוכן אירני מדוע תקף את השגרירות של אירן בביירות ומדוע תקף יעדים של חזבאללה – בן החסות של אירן בלבנון? התשובה היא שהאירנים וחזבאללה יזמו את התקיפות הללו כדי לתמוך בטיעון שמציג חזבאללה להצדקת מעורבותו במלחמה בסוריה והוא שחזבאללה נלחם בגורמים קיצוניים כמו גדודי עבדללה עזאם כדי להגן על לבנון ועל הלבנונים.

הפרשנויות והתיאוריות הללו (שאגב משלהבות את הדיונים ברשת החברתית בעולם הערבי) מעידות יותר מכל על אובדן הדרך המוחלט של העולם הערבי במבוך של תיאוריות ותיאוריות נגד שפעמים רבות הן הזויות ומופרכות ובינן לבין המציאות יש מעט מאוד אם בכלל. 

מכל מקום שני דברים ברורים בפרשה זו:

ראשית, גדודי עבדאללה עזאם (שאגב נכון למועד כתיבת מאמר זה לא הודיעו רשמית על מות מנהיגם ועל מינוי מחליפו) ינקמו את מות מנהיגם. והנקמה תהיה קשה.

שנית, אלמאג’ד  – כמו רבים אחרים – היה בסופו של יום חייל רגלי פשוט על לוח השחמט המזרח תיכוני.

 

 

 

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!