חצי האי סיני: איום בטחוני גובר

 סיני

אוגוסט 2012

המתקפה שביצעו גורמי אסלאם מיליטנטי על מוצב של משמר הגבול המצרי בצפון סיני (5 אוגוסט 2012) המחישה את העובדה שבחצי האי סיני התבססה ישות של אסלאם מיליטנטי.

המרחבים העצומים והפראיים של סיני – ההרים, הואדיות והמערות –  מספקים מרחב גיאוגרפי מושלם לקבוצות אסלאם מיליטנטי. האוכלוסיה הבדואית של סיני – בעיקר במרכז ובצפון חצי האי- שבמשך שנים רבות הוזנחה על ידי השלטון המצרי, מספקת מרחב פעילות תומך ואוהד לפעילי הטרור וכר פורה לגיוס של פעילים וסייענים.

סיני הפכה לחממה לפעילי טרור המגיעים ממצרים, תימן, לוב, סודן, סעודיה, אלג’יריה ואפגניסטן. מרחבי הפעילות העיקריים של המיליטנטים הללו הם ג’בל אלחלאל וג’בל עמרו במרכז סיני וכן הערים אלעריש ושיח’ זויד בצפון סיני. ברשות הקבוצות הללו אמל”ח רב ומגוון ובכלל זה אמל”ח איכותי (טילי נ”מ, טילי נ”מ) המוברח לסיני בעיקר דרך סודן ולוב.

מידע מצטבר מצביע על קבוצות שונות של אסלאם מיליטנטי הפועלות בסיני בשמות שונים. למרות המידע הרב שנמסר, חלקים רבים בתמונת המודיעין לוטים בערפל. כך למשל, מספרם הכולל של מיליטנטים אלה אינו ברור – לפי דווחים שונים המספר נע בין כמה מאות לכמה אלפים. ברור למדי כי בחלק מהמקרים מדובר בקבוצות שאינן קיימות בפועל, בחלק מהמקרים מדובר בקבוצות שמונות מספר קטן ביותר של פעילים המתאגדים לפעולה אד-הוק, ברבים מהמקרים מדובר בפעילים הפועלים בו זמנית במסגרת קבוצות שונות וכו’.

לעת הזו ניתן להצביע על שלוש מסגרות מרכזיות לקבוצות אלה במרחב סיני:

א)    ארגון אלקאעדה בסיני: בחודש דצמבר 2011 הודיע הארגון רשמית על הקמתה של זרוע צבאית של הארגון בסיני תחת השם אנצאר אלג’האד

ב)    קבוצות הנמנות על הזרם הג’האדי-סלפי: “סלפיה” הוא מונח באסלאם המתייחס לשנותיה הראשונות של הח’ליפות האסלאמית. הסלפיה רואה בתקופה זו את תור הזהב של האסלאם וגורסת כי על המסלמים לאמץ בחיי היומיום את הערכים והנורמות של תקופה זו, כשלב בדרך לכינונה של אימפריה מסלמית גלובאלית שתושתת על הערכים והנורמות הללו. הזרם המרכזי בסלפיה אינו מצדד באלימות כאמצעי לגיטימי להשיג מטרה זו. למעשה, המפלגה השניה בגודלה במצרים כיום היא מפלגת אל נור (האור) שהיא בעצם מסגרת גג למספר מפלגות מהזרם הסלפי. סניף של המפלגה פועל גם בסיני. במרוצת הזמן הסתעף מהסלפיה הזרם הסלפי -ג’האדי הרואה באלימות אמצעי לגיטימי ונחוץ למימוש החזון הסלפי.

ג)      קבוצות המזוהות עם האידיאולוגיה התכפירית הנחשבת לקיצונית ביותר בין זרמי האסלאם המיליטנטי. המונח “כאפר” (“כופר”) מתייחס לכל מי שאינו מסלם.  לפי האידיאולוגיה התכפירית, מרבית המסלמים אינם מסלמים טהורים משום שהאמונה שלהם כמסלמים עוצבה וגובשה בעיקר על ידי רשויות דתיות ופוליטיות באסלאם שלא אימצו את הדוגמה האסלאמית הטהורה ובכך ועוותו ללא הכר את מהות האסלאם. לכן, בראיית האידיאולוגיה התכפירית, גם מסלמים שאינם מקיימים את אמונתם לפי הדגם הטהור הם כופרים, שסכנתם אף גדולה מזו של כופרים “רגילים” משום שהם מנוונים את האסלאם מבפנים.  אידיאולוגיה זו הכשירה את הקרקע לטרור רצחני שמפעילות קבוצות טרור הנמנות על זרם זה כנגד אחיהם המסלמים במקומות שונים בעולם הערבי.  ואכן, הארגון המרכזי שהיה מעורב בתקיפה של מוצב משמר הגבול המצרי היה ארגון תכפירי  מצרי בשם אלתוחיד ואלג’האד. ארגון זה היה מעורב בהתקפות טרור בולטות במרחב סיני (למשל תקיפת מתחמי התיירות בטאבה באוקטובר 2004)

היבט מעניין אחר הקשור לפעילותן של קבוצות אסלאם מיליטנטי בסיני הוא הקשר עם עזה. מידע מצטבר מצביע על פעילות של קבוצות אחיות הפועלות בתוך עזה כמו למשל ג’יש אלאסלאם (צבא האסלאם) ג’לגלאת (ג’לג’לאת הוא “רעם מתגלגל” והמונח מופיע פעמים רבות בהמנונים של קבוצות אסלאם מיליטנטי. תופעת הג’לג’לאת מייצגת ככל הנראה התאגדויות של מיליטנטים אסלאמיים לביצוע פעולות טרור אד-הוק) ג’נוד אנצאר אללה, שראא מג’לס אלמג’אהדין פי אכנאף בית אלמקדס ואחרות. ממידע מצטבר עולה,שפעילים עזתיים של קבוצות אלה (שחלקם,אגב, היו או הינם במקביל גם פעילים במסגרת הצבאית של חמאס או ארגון הג’האד האסלאמי הפלסטיני) מעורבים גם בפעילות הקבוצות הסלפיות – ג’האדיות במרחב סיני. בין הקבוצות בעזה ובסיני מתקיימים קשרים מגוונים ושת”פ מבצעי.

אף כי חמאס ומצרים מציגים מראית עין של שת”פ בטחוני יעיל וקרוב, המציאות שונה למדי. התקיפה של המוצב המצרי היתה סטירת לחי מצלצלת לחמאס, לאור העובדה שהתרחשה ימים ספורים בלבד לאחר שראש ממשלת חמאס אסמעיל הניה הצהיר, כי חמאס תסייע למצרים בשמירה על הבטחון בסיני. בשלב זה ברור, כי התקיפה מטילה צל כבד על יחסי מצרים וחמאס.

קביעה זו מבוססת על מספר עובדות:

–          מצרים טוענת בגלוי כי פעילים מעזה הקשורים לקבוצות סלפיות ג’האדיות היו מעורבים בתקיפת המוצב המצרי, ותובעת מחמאס להסגיר לידיה בכירים הפועלים במסגרת קבוצות אלה בעזה.

–          אמצעי התקשורת המרכזיים במצרים מובילים מתקפה בוטה על חמאס, ופרשנים מצריים מתארים כיום את עזה כאיום לבטחונה של מצרים

–          מצרים סגרה את מעבר רפיח – המעבר היבשתי היחיד המחבר בין עזה למצרים ולמעשה לעולם – לתקופה של שלושה שבועות, תוך התעלמות מוחלטת מתחינות חמאס לפתוח את המעבר.

–          מצרים מונעת מעבר של סחורות ומוצרי גלם – בעיקר חומרי גלם משטחה לתוך עזה

תקיפת המוצב המצרי חתמה את ירח הדבש הקצר של חמאס ומצרים. נצחונם של האחים המסלמים בבחירות במצרים ובחירתו של מורסי לנשיא מצרים התקבלו בשמחה גלויה על ידי חמאס, שראה בכך הזדמנות למינוף אסטרטגי.  בין השאר,הניח חמאס כי מרחב התמרון שלו לפעול נגד ישראל יגדל כתוצאה לכך. הנחה זו התבררה כשגויה ביותר.

התגובה המצרית לאחר תקיפת המוצב הבהירה  לחמאס כי השלטון החדש במצרים מצפה מחמאס לייצר יציבות בעזה ולהימנע לחלוטין ממהלכים הרפתקניים מול ישראל. בנוסף, התביעה המצרית מחמאס להסגיר לידיה את מפקד ארגון צבא האסלאם בעזה ממתאז דג’מוש בחשד למעורבות בתקיפת המוצב הציבה את חמאס בסיטואציה קשה. במידה ויענה לתביעה המצרית, עלול חמאס למצוא עת עצמו במאבק דמים עם ארגון צבא האסלאם בעזה – ולא בפעם הראשונה: בשנת 2008 התחוללה התנגשות בין חמאס לארגון צבא האסלאם במהלכה נהרגו 11 מאנשי הארגון (כולל אחיו של מפקד הארגון ממתאז דג’מוש). התלקחות מחודשת עלולה לגרור למעגל הדמים ארגונים סלפים ג’האדיים אחרים בעזה שיש להם יש חשבון ארוך עם חמאס שמצר את צעדיהם ביד ברזל. בהקשר זה יוזכר כי באוגוסט 2009 ריסק חמאס את ארגון ג’נוד אנצאר אללה לאחר שמנהיגו עבד אללטיף מוסא המכונה אבו נור אלמקדסי הכריז על הקמת ח’ליפות אסלאמית בעזה. בקרב שהתחולל במעוז הארגון במסגד אבן תימיה והשכונות הסמוכות לו בדרום עזה נהרגו עשרות ונפצעו עשרות, רבים מהם אזרחים.

חמאס אינו רוצה בעימות גלוי עם הארגונים הסלפים-ג’האדיים ברצועה, ומצד שני אינו רוצה למתוח עוד את החבל – המתוח ממילא – עם מצרים. כמוצא ביניים, עצר חמאס בעקבות המתקפה על המוצב המצרי מספר בכירים בזרם הסלפי ג’האדי בעזה בתקווה לשכך בצעד זה את זעמה של מצרים.

מזוית אחרת, חמאס יוצא נשכר במידת מה מתקיפת המוצב המצרי. הגם שהקבוצות הסלפיות ג’האדיות הפועלות בסיני ובעזה אינן מציגות איום משמעותי לשלטונו של חמאס, הן בהחלט מהוות מטרד לא קטן עבורו. המהלך הצבאי המצרי בסיני מחליש את הקבוצות הללו ודבר זה משרת את חמאס.

מצרים נחושה יותר היום לפעול בתקיפות רבה יותר מול אתגר הטרור בסיני וזאת מכמה סיבות:

–          טבח 16 השוטרים המצרים בזמן סעודת תום יום הצום היכה בהלם את מצרים. הכבוד הלאומי המצרי נפגע קשות והציבור המצרי הנסער תובע נקם, שיקום ההרתעה, ומימוש והריבונות המצרית בסיני

–          נשיא מצרים מודע לעובדה שהוא תחת זכוכית מגדלת: המצרים מצפים ממנו להציג תוצאות מוחשיות בהתמודדות עם האתגרים החברתיים והכלכליים העצומים של מצרים. ללא יציבות ובהיעדר תחושת בטחון וסדר, לא ניתן יהיה להתמודד עם האתגרים הכלכליים והחברתיים העצומים של מצרים. טרור מבית בודאי לא יסייע להתמודדות עם המשימות העצומות

–          קבוצות הטרור בסיני פועלות גם בערי מצרים המרכזיות, ומהוות אבן שואבת לפעילי טרור מצריים ואחרים. אם לא יבלמו וירוסנו, יזרעו קבוצות אלה טרור ברחבי מצרים שיגדיל את האנרכיה הקיימת ממילא, ויציגו איום גובר והולך על בטחונה של מצרים

לעת הזו נראה כי מצרים נוקטת במדיניות דו-מסלולית ביחס לאתגר הטרור בסיני:

במסלול אחד, מצרים מקיימת בימים אלה מבצע צבאי בשם “נשר” במרכז וצפון סיני. בשלב זה נראה כי מדובר בפעולה צבאית מוגבלת בהיקפה ובמאפייניה. הערכה זו נתמכת גם על ידי בחינה של מאפייני המבצע עד כה (סד”כ, איזורי פעילות וכו’) וגם בהצהרות של דוברים מצריים רשמיים שהודו כי עקירת תשתית הטרור בסיני היא משימה שיכולה לארוך שנים.

בהיבט הצבאי נראה כי הפעילות המצרית בסיני תתמקד ב:

–          פיתוח וחיזוק יכולות מודיעיניות- סיכוליות טקטיות

–          הידוק אמצעי הבטחון והבקרה בצירים המובילים לסיני

–          צמצום פעילות מנהרות ההברחה בין עזה לסיני תוך החמרת בקרה ואכיפה על מנהרות שתותר המשך פעילותן

–          הפעלת יחידות מובחרות המתמחות בלוחמה בשטח בנוי ובפעולות כירורגיות

–          שימוש באמל”ח בעל ברמת דיוק גבוהה במטרה לצמצם ככל הניתן פגיעה באזרחים

במקביל למסלול הצבאי, ממקדת מצרים את עיקר המאמץ  בערוץ דיפלומטי, ומנסה להגיע להבנות עם ראשי השבטים בסיני בתקווה לשפר את המציאות הבטחונית בחצי האי. ביסוד הגישה הזו ניצבת ההערכה המצרית כי הנזק הפוטנציאלי הגלום במהלך צבאי רחב היקף ומסיבי רב יותר מתועלתו: המצרים חוששים כי מבצע צבאי רחב יגבה קורבנות אזרחיים רבים והדבר יתסיס עוד יותר את האוכלוסיה הבדואית שממילא עויינת לשלטון. מצרים עלולה להסתבך במעגל דמים קשה ביותר בסיני שעלול להתפשט למרכזים גדולים נוספים במצרים. עליה במספרם של אזרחים הרוגים בערי מצרים תעמיד את מצרים בסיטואציה קשה ביותר גם בזירה הבינ”ל.

נראה שדגם זה של מדיניות דו מסלולית קרי : מהלכים צבאיים מדודים בשילוב של הסכמים והבנות עם ראשי השבטים שיגובו בהפניית משאבים גדולים יותר לפיתוח חצי האי, יאפיין את מדיניותה של מצרים בסיני בעתיד הנראה לעין.

ישות האסלאם המיליטנטי שהתבססה בסיני לא תיעקר בקלות מהשורש. קבוצות הטרור הסלפיות ג’האדיות– הן בסיני והן בעזה – ימשיכו בתכנון וביצוע פיגועים נגד יעדים מצריים ויעדי תיירות בתוך סיני ובמקומות אחרים במצרים, והן כנגד יעדים ישראלים בסיני ובישראל, והן מציגות איום בטחוני גובר.

.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!