הספירה לאחור במצרים לקראת 30 יוני

 

 מצרים

 

 

27 יוני 2013

 

 

הספירה לאחור במצרים לקראת ה -30 ביוני 2013

 

המתח גואה במצרים.

ביום ראשון 30 יוני צפויות הפגנות ענק בקהיר. הפגנות אלה הינן שיאו של קמפיין מחאה ציבורי השוטף את מצרים בחודשים האחרונים תחת השם “תמרד” (מרד) בתביעה להתפטרותו של נשיא מצרים מחמד מרסי.

מצרים חווה טלטלות פנימיות עזות ביותר, משבר כלכלי חמור ואנרכיה גוברת. בדצמבר 2012 פרסמתי מאמר באנגלית בכותרת “לאן מועדות פניה של מצרים?” ובו אני מנתח את המצב במצרים. המסר העיקרי שלי היה שמצרים נכנסת לשלב ארוך של טלטלות עזות שעה שהעם המצרי מנסה להגדיר קונסנזוס וחוקי משחק פוליטיים. המציאות במצרים מאמתת את הערכתי.

משקיפים במצרים ומחוצה לה צופים כי אירועי המחאה המתוכננים ל 30 יוני יהיו עוצמתיים יותר מכל מה שחוו המצרים עד כה, עד כדי סכנת התלקחות אלימות פנימית בלתי ניתנת לשליטה. חלק אף טוענים כי מצרים מצויה על סיפה של מלחמת אזרחים.

האם אכן מצרים מצוי על סיפה של מלחמת אזרחים ?

לדעתי התשובה היא שלילית. שורה של גורמים כגון: המרקם החברתי פוליטי של מצרים, מגוון רחב של אמצעי ביטוי ומחאה, פעילות גוברת והולכת של ארגוני מגזר שלישי המניחים יסודות להופעתה של חברה אזרחית תוססת במצרים, תחושת הלאומיות המצרית החזקה , ההומוגניות של אוכלוסיית מצרים (בשונה למשל מהרב עדתיות של מדינות ערביות כמו סוריה, עירק ולבנון) וגורמים נוספים – כל אלה מרחיקים את הסכנה להתלקחות מלחמת אזרחים במצרים.

לכל זאת יש להוסיף גורם עוצמתי ביותר במצרים והוא כמובן הצבא המצרי, שנהנה מכח פוליטי וכלכלי חזק ביותר ונתפס על ידי מרבית המצרים כגורם מאחד הניצב מעל למחלוקות. עד כה אימץ הצבא מדיניות של משקיף ולא התערב כמעט במתרחש במצרים. המשך המציאות הסוערת יכולה להביא לשינוי בעמדתו של הצבא. למעשה, הצבא הוא הגוף היחידי במצרים כיום שמסוגל לבלום את האנרכיה הגוברת.

במידה ואירועי ה – 30 ביוני יציתו אלימות בלתי נשלטת, יש סבירות גבוהה שהצבא המצרי יתערב בנעשה במטרה לייצב את המצב. אולם, בסופו של דבר, על העם המצרי להתוות את דרכו ואת עתידו. התהליך לבניית עתיד למצרים ימשיך להיות מאופיין בעימותים ומתחים רבים שימשיכו לייצר טלטלות פנימיות בארץ הנילוס.

 

 

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!