איש הצללים

איש הצל

26 אוקטובר 2013

איש הצללים

רשת הטלויזיה הסורית SANA המזוהה עם המשטר הסורי מסרה כי אבו מחמד אלג’ולאני, מנהיג ארגון גב’הת אלנצרה המזוהה עם אלקאעדה בסוריה נהרג (25/10/2013) בקרב באיזור לאד’קיה בצפון מערב סוריה. מאוחר יותר הסירה הרשת את הידיעה מהאתר של באינטרנט.

ארגון ג’בהת אלנצרה מיהר לפרסם הכחשה לידיעה ומסר כי אלג’ולאני חי ומרגיש טוב.

בעבר התפרסמו ידיעות בלתי מאומתות על כך שג’ולאני כביכול נהרג (דצמבר 2012, אוגוסט 2013) או נפצע (מרס 2013)

דמותו של אלגו’לאני לוטה בערפל בהרבה מובנים. אין מידע גלוי רב על האיש, והמידע שמגיע אודותיו ממקורות גלויים מיוחס בעיקר לזרם הסלפי ג’האדי בירדן. עובדה זו משמעותית שכן היא מחייבת התייחסות זהירה ביותר.

ראשית, מהו שמו האמיתי של אלג/ולאני? מיליטנטים אסלאמיים רבים מזהים את עצמם בכינויים ו/או בשמות שונים. במקרים רבים מאמצים לעצמם המיליטנטים כינויים און שמות  דמויות נערצות מהעבר המסלמי ו/או כינויים ושמות של מקומות בעלי חשיבות הסטורית/רגשית באסלאם. הכינויים גם משמשים אמצעי בטחון שנועד לטשטש את זהותם האמיתית של המיליטנטים. כך למשל, יש מידע לפיו מפקדים בכירים של ג’בהת אלנצרה בחלב מחליפים את שמותיהם ואת כינוייהם מטעמי בטחון.

ממידע מצטבר גלוי עולה האפשרות כי שמו האמיתי של אלג’ולאני הוא איאד אלטובאסי, או אבו ג’לביד אלטובאסי. בדווח בודד ברשת אלמיאדין בלבנון המזוהה עם ארגון חזבאללה נמסר כי המפקד העליון של ג’בהת אלנצרה בסוריה עמאד אחמד נהרג (8/13)

מה מוצאו של אלג’ולאני? ממידע מצטבר עולה, כי אלג’ולאני הוא פלסטיני- ירדני. במידע בודד נמסר כי הוא מהעיר זרקאא בירדן. השם אלטובאסי יכול הצביע על כך שהוא בא ממשפחה שמקורה בעיירה הפלסטינית טובאס באיזור שכם במרכז הגדה המערבית. לפי מידע בודד, האיש בילה שנים בעירק ובסעודיה אך הוא אינו סורי. בהקשר הזה מעניין לציין כי הכינוי “אלג’ולאני ” יכול להיות מתורגם גם כ”איש הגולן”.

המידע הבא מציג תעלומה גדולה ביחס לזהותו ולגורלו של אלג’ולאני:

ב – 14 דצמבר 2012 נמסר, כי יתכן ומנהיג ארגון ג’בהת אלנצרה מחמד אלג’ולאני המזוהה גם כאיאד אלטובאסי, נהרג בקרב במחנה הפליטים הפלסטיני דרעא בסוריה בתאריך 11 לדצמבר. בדווח נמסר גם, שאלג’ולאני היה גיסו של אבו מצעב אלזרקאוי, מנהיג ארגון אלקאעדה בעירק שחוסל ביוני 2006 על ידי כוחות ארה”ב בעירק (אלזרקאוי היה במוצאו ירדני מהעיר זרקאא)

באותו יום  פורסם גם מידע לפיו הזרם הסלפי ג’האדי הירדני מינה את אבו אנס אלצחאבה לאמיר החדש של ג’בהת אלנצרה בסוריה, במקומו של האמיר הקודם של הארגון שגם הוא ירדני מזרקא בשם אבו ג’ילביד אלטובאסי. בדיווח לא נמסר מה הרקע למינוי של מנהיג חדש לארגון ג’בהת אלנצרה. הדווח הזה הוכחש מכל וכל על ידי בכיר בזרם הסלפי ג’האדי הירדני.

ב- 25 ינואר 2013 התפרסמה כתבה בעתון הערבי אלקדס אלערבי בה נמסר כי קצין דרוזי סורי מסר שירדני בשם מחמד ג’ראד שהוא גיסו של אבו מצעב אלזרקאוי נהרג בתאריך 19/12/2012 בקרב שהתחולל במקום שנקרא מג’ימר הנמצא 16 ק”מ דרומית מערבית לאיזור סוידא בדרום סוריה (סוידא היא מרכז העדה הדרוזית בסוריה) בכתבה נמסר גם, כי הזרם הסלפי ג’האדי בירדן פרסם הודעה בתאריך 17 ינואר על נפילתם בקרב של שניים מפעיליו שלחמו במסגרת ג’בהת אל נצרה, וכי אחד  ההרוגים הינו בחור בן 22 בשם מחמד ג’ראד. בידיעה ממקור אחר נמסר כי אלג’ולאני נהרג בקרב במחנה הפליטים דרעא בדרום סוריה בתאריך 11 דצמבר 2012.

המסתורין סביב זהותו וגורלו של אלג’ולאני מעמיק בין השאר משום שאין למיטב ידיעתי שום תמונה או צילום שניתן לומר עליהם בוודאות מוחלטת כי זו תמונתו של אלג’ולאני

בתמונה הזו שפורסמה באתרים שונים ברשת מזוהה האיש שמימין כאבו אנס אצלחאבה – לכאורה מחליפו של אלג’ולאני –  ואילו מצד שמאל מוצג אדם שנטען כי זהו אלג’ולאני לאחר שנהרג.

לעומת זאת, בתמונה הזו, נטען כי האיש העומד בצד שמאל של התמונה הוא אבו אנס אלצחאבה. תמונה נוספת מראה את אותו אדם המוצג בתמונה כ”אבו אנס אלצחאבה”  כשהוא נישא על כתפי תומכיו. שימו לב לאיש הניצב בקצה השני של השורה – זה האיש שתמונתו זוהתה כביכול כתמונתו של אלצחאבה.

האם אלג’ולאני נהרג? להערכתי התשובה היא לא.

הערכתי זו מתבססת בעיקר על העובדה, שארגוני אסלאם מיליטנטי אינם מסתירים את מותם של פעיליהם ומפקדיהם, להיפך: הם נוהגים בדרך כלל להעלות על נס את דמותם של פעיליהם ומפקדיהם שנהרגו. פעמים רבות הם לא מסתפקים בציון שמות הרוגיהם אלא מפיקים גם פרסומים (כמו פוסטרים) וסרטים המספרים על הרוגיהם.

למדיניות הזו יש שלוש סיבות עיקריות:

–          גיוס תמיכה ופופולאריות וגיוס מועמדים נוספים

–          הבלטת ערך ההקרבה והנכונות למות שהוא ערך מרכזי באידיאולוגיה של ארגוני האסלאם המיליטנטי

–          העברת מסר שהארגון אינו נפגע ממותם של מפקדיו ופעיליו וכי תמיד ימצא מי שימלא את השורות

 

 

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!