צבע אדום בבירות המערב

כיפת

21 נובמבר 2012


   מבצע “עמוד ענן” – השלכות גיאו אסטרטגיות, חלק א’:


                                                                                                צבע אדום בבירות המערב

הסבב האלים הנוכחי בין ישראל לבין ארגוני הטרור בעזה הוא חוליה נוספת בשרשרת של סבבים אלימים שנכפתה על ישראל על ידי המשטר האירני באמצעות קבלני משנה.

במאמרים שונים התייחסתי בפירוט למערך החמוש והמיליטנטי שהקים המשטר האירני על גבולותיה של ישראל – בלבנון ובזירה פלסטינית – ולאופן בו הוא מפעיל את המערך הזה כנגד ישראל, תוך שהוא עושה שימוש בסיסמת “ההתנגדות” ומציג את עצמו כמגן “הענין הפלסטיני” ותוך ניצול מתוחכם ופיקח של תנאים סביבתיים (חוסר יציבות פוליטית, מאבקי כח פנימיים, אלימות מובנית, אתגרים כלכליים חברתיים וכו) כאשר כל סבב אלים מייצר אי יציבות איזורית ומגביר את הסכנה להתלקחות רבתי.

המשטר האירני גורם לישראלים, לפלסטינים,ללבנונים ולסורים לדמם. עשרות אלפי הרקטות ופצצות המרגמה שנורו על ערי ישראל מלבנון ומעזה במהלך הסבבים האלימים וביניהם יוצרו באירן, מומנו על ידה או יוצרו מקומית בידע אירני. משמרות המהפכה האירניים וחוד החנית שלהם – כח אלקדס – מחמשים, מממנים, מאמנים ומנחים את סוכני המערך הזה.

במאמרי “חלון ההזדמנויות של המערב (פברואר 2012) תיארתי את הקשר בין המלחמה בסוריה לבין עתידו של המערך האירני על גבולותיה של ישראל וכן את הקשר בין ציר ההתנגדות  לבין פרויקט הגרעין הצבאי של אירן.

בסבב הנוכחי לא מעורב הגורם המרכזי במערך שהקימה אירן בגבול ישראל והוא ארגון חזבאללה הלבנוני, שברשותו לפי אומדנים 60 אלף רקטות המכוונות כלפי ישראל. בהוראת אירן, חזבאללה מעורב היום במלחמה בסוריה בניסיון להציל את משטרו של אסד.

המשטר האירני, השקיע רבות גם בחמאס – בנשק, אימונים כסף ציוד וכו. לאורך זמן היתה זו מבחינת המשטר האירני השקעה משתלמת.הטרור שהפעיל חמאס שירת היטב את האינטרס של המשטר האירני.

אולם, בחודשים האחרונים, על רקע המלחמה בסוריה, התנתק חמאס מהציר האירני – סורי ופנה חזרה אל זרועות העולם הערבי הסוני ובראש ובראשונה מצרים. צעד זה לווה בתהליך של התחזקות הזרם הפרגמטי בחמאס.

המשטר האירני (וכמובן הסורי) לא ראה בעין יפה את התפנית שביצע חמאס. עם זאת, המשטר האירני אינו טיפש: הוא לא הניח את כל הביצים בסל אחד. למשטר האירני יש חלופות בתוך רצועות עזה בדמותם של ארגונים אחרים ובראשם ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין וארגון ועדות ההתנגדות העממית.

בשנים האחרונות – ובעיקר מאז שחמאס השתלט על עזה, מצויים הארגונים הללו וכן ארגונים ג’האדיסטיים סלפיים בתהליך מתמיד של התבססות והתחזקות בשטח עזה. בשונה מחמאס, שמדיניות הטרור שלו כפיפה לשיקולים של אינטרסים שלטוניים ואילוצים פוליטיים, לארגונים אלה יש סדר יום אחד בלבד והוא המשך הלחימה נגד ישראל בכל עת ובכל דרך בלי שום קשר לתוצאות ולהשלכות.

במשך השנים התגבשה מעין הבנה שבשתיקה בין ישראל לבין חמאס ביחס לגבולות המגרש המקובלים ולחוקי המשחק. שמירה על הבנות אלה אפשרה לישראל ולחמאס להחליף מהלומות הדדיות מבלי לשבור את הכלים בדרך כלל.

פעילותם הגוברת של הארגונים האחרים כנגד יעדים ישראלים גררה את חמאס לסבבים של החלפת מהלומות עם ישראל שהפכו להיות תדירים יותר ואלימים יותר. למרות שנגרר לסבבים אלה בניגוד לרצונו ולאינטרס שלו, נמנע חמאס משיקולים שונים, מלאכוף את מרותו בכח על הארגונים הללו והסתפק בהבנות עמם. התוצאה המצטברת היתה סבבים מחריפים של אלימות על ציר זמן מתקצר והולך. המציאות הזו הביאה בין השאר למתיחות גוברת והולכת ביחסים בין חמאס לבין הארגונים האחרים בעזה.

הסבב הנוכחי המידה רבה הוא ביטוי לתהליך זה. אף כי לאחרונה יזם חמאס יותר תקיפות כנגד יעדים ישראליים, לא היה ברצונו להביא להתלקחות רחבה. למעשה, ההנחה של חמאס – שלא היתה חסרת ביסוס- היתה שתגובת ישראל לתקיפות הללו לא תחרוג מגבולות המגרש המוסכמים בין חמאס לבין ישראל. ההסלמה שהובילה לסבב הנוכחי ניזומה וקודמה בעיקר על ידי ארגון הג’האד האסלאמי וארגון וועדות ההתנגדות העממיות.

במאמר שכתבתי באפריל 2011 תחת הכותרת “הג’ונגל של עזה: חמאס במצוקה והטורפים האחרים מריחים זאת“, צפיתי במדויק את התפתחותו של תהליך העימות בן חמאס לארגונים האחרים ואת ההשלכות של תהליך זה על ישראל.

הסבב הנוכחי בין ישראל לבין חמאס וארגונים אחרים בעזה צריך לשמש קריאת השכמה לעולם.  הסבב הנוכחי דומה במרבית מאפייניו לסבבים קודמים. עם זאת, יתכן והסבב הבא יתנהל במציאות איזורית שונה לחלוטין שבה יש למשטר האירני יכולת גרעינית צבאית.

צריך לצאת מנקודת הנחה כי בתרחיש של סבב אלים המתקיים במציאות של אירן בעלת יכולת צבאית גרעינית, תיכפה על ישראל חזית כפולה מצפון ומדרום.

ברור כי סבב שמתקיים על פי תרחיש זה יהיה שונה לחלוטין בכל מהסבבים הקודמים. בתרחיש זה, הסיכונים להתלקחות איזורית רבתי גוברים ביותר על כל המשתמע מכך, ועל הקהיליה הבינלאומית להבין זאת.

בקרב מקבלי ההחלטות בישראל ומרבית הציבור קיימת תמימות דעים כי אירן גרעינית היא איום קיומי בלתי נסבל מבחינת ישראל. הסבב הנוכחי והתרחיש שתיארתי לעיל בודאי מחזק את הראיה הזו ומן הסתם מחזק את נחישותה של ההנהגה בישראל לפעול בכל דרך במטרה לסכל תרחיש זה.

צפירות האזעקה בערי ישראל צריכות להדהד בבירות המערב.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!