פרלמנט הנעליים והאקדחים

אלימות

מאי 2013

פרלמנט הנעליים והאקדחים

החברה הערבית סובלת מאלימות קשה המתבטאת בצורות שונות – אלימות נגד נשים, אלימות כלפי ילדים ועוד (ראו למשל מאמר שפרסמתי בכותרת הם יורים גם בבני הנוער דצמבר 2012)

אלימות מילולית ופיזית רווחת גם בשיח הציבורי והפוליטי בחברה הערבית. בתי פרלמנט ואולפני טלוויזיה בעולם הערבי הופכים לא פעם לזירות אגרוף, שבה נבחרי ציבור, אנשי תקשורת, אנשי רוח ואחרים מקללים זה את זה, מכים זה את זה ומשליכים נעליים זה על זה (השלכת נעליים היא עלבון חמור בקודים של התרבות הערבית) במקרה אחד שלף ציר פרלמנט ירדני אקדח באולפן.

אין פלא לכן שהירדנים למשל, קוראים לפרלמנט שלהם “פרלמנט הנעליים והאקדחים”

האלימות בחברה הערבית מוחמרת על רקע העובדה שנשק והשימוש בנשק בידי אזרחים הוא תופעה רווחת מאוד. הנה כמה דוגמאות:

שירותי הביטחון בירדן מעריכים כי בירדן יש מליון כלי נשק בידי האזרחים – שליש מהם בלא רישיון. ירדן היא מדינה של 6 מליון איש כלומר כמעט כל אדם בוגר בירדן מחזיק בנשק.

על פי אומדנים, הוברחו למצרים רק בשנתיים האחרונות 12 מליון כלי נשק מלוב ומסודן.

בתקריות ירי ברחובות בערים בלבנון נעשה שימוש בנשק מגוון כולל טילים נגד טנקים.

בסרטון זה מתראיינים שני ילדים בגיל העשרה המתגוררים בשכונת באב אלתבאנה הסונית בעיר טריפולי בצפון לבנון. אחד הילדים מספר בשלווה על שליטתו בשימוש בכלי נשק שונים. לשאלה מדוע הוא צריך ללמוד להשתמש בנשק הוא עונה “כדי שאוכל להגן על ביתי ומשפחתי“.

בעירק – על פי חוק – מותר לכל אזרח לשאת נשק.

בתימן – מדינה של 20 מליון איש –  יש על פי הערכות זהירות כ – 60 מליון כלי נשק.

השימוש בנשק בחברה הערבית אינו מוגבל רק לאלימות ופשיעה. ירי באוויר במהלך אירועים ציבוריים כגון חתונה, הלוויה, מצעד וכו’ הוא  תופעה רווחת מאוד. כך למשל, חוגג מועמד בירדן את היבחרו לפרלמנט הירדני בבחירות האחרונות. בסרטון זה אפשר לראות כיצד חוגגים בתימן חתונה.

בלוב למשל, התפתח “מילון ירי באוויר” : מותו של לוחם מצוין ביריה בודדת באויר ואילו נצחון בקרב מצוין בירי של צרורות ארוכים.

אחד ההיבטים הקשים לאלימות בחברה הערבית היא אלימות מצד מורים כלפי תלמידים.  במצרים למשל, גזזה מורה את שיערן של שתי תלמידות בבית ספר יסודי משום שלא לבשו צעיף. אביה של אחת התלמידות הגיש תלונה והיא נקנסה במשכורת חודשית.

בסרטון זה נראים מורים בירדן המכים קבוצה של תלמידי בית ספר יסודי בחדר המנהל. ניתן לראות בתחילת הסרטון שבחדר נוכחים בזמן האירוע מבוגרים נוספים שאינם מתערבים למנוע או לעצור את האלימות כלפי התלמידים.

בסרטון זה נראה מורה מכה מכות רצח תלמיד בבית ספר במצרים

פעמים רבות אני מדבר על האתגרים העצומים של העולם הערבי ועל הצורך בשינויים עמוקים ומהותיים שנדרשים כדי שהעולם הערבי יוכל להתמודד בהצלחה עם האתגרים הללו. בהזדמנויות שונות אני מדבר על תפקידן המרכזי הגדל והולך של הרשתות החברתיות בעצוב פניו של העולם הערבי. בראייתי, ההשפעה של רשתות החברתיות היא ברובה חיובית. אני מאמין כי הרשתות החברתיות יסייעו להופעתה וצמיחתה של חברה אזרחית אמיתית בעולם הערבי – שהיא אחת המפתחות העיקריים להחלמה של החברה הערבית.

תהליך זה הוא ארוך טווח, מורכב וקשה. רק כאשר יחלחלו לעומק ערכים של חברה אזרחית כגון  דחייה חד משמעית ובלתי מתפשרת של אלימות לסוגיה, יוכל העולם הרבי לציין נקודת ציון חשובה בדרך הארוכה והקשה להחלמה. בינתיים, העולם הערבי רחוק מאוד משם.

******************

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!