מקיאבליזם מזרח תיכוני

מקיאבלי

מאי 2013

מקיאבליזם מזרח תיכוני

המקיאבליזם והציניות של העולם הערבי רושמים שיאים חדשים. שתי הדוגמאות להלן מבטאים זאת היטב.

דוגמא ראשונה: מאז שפרצה המלחמה בסוריה הכריזה מממשלת לבנון על מדיניות של נייטרליות. ארגון חזבאללה הלבנוני – שהוא שותף מרכזי בממשלת לבנון – אינו מחוייב למדיניות הזו. מזה חודשים רבים שהארגון מעורב בפועל במלחמה בסוריה. בהוראת אירן, פטרוניתו של הארגון, נשלחו אלפי לוחמים של הארגון להשתתף בלחימה בסוריה במטרה להציל את משטרו של אסד. נכון להיום חזבאללה כבש כפרים סוריים באיזור שסמוך לגבול  לבנון. חזבאללה יחד עם לוחמים אירניים ועירקיים מטיל מצור על העיר הסורית אלקצייר המונה 25,000 איש. דווחים מצטברים מצביעים על טבח של אזרחים בעיר ועל אסון הומינטרי כתוצאה למצור המתמשך. חזבאללה משגר רקטות וארטילריה מתוך שטח לבנוון על כפרים וערים בתוך סוריה, ולוחמי הארגון מעורבים בקרבות באיזורים אחרים של סוריה כולל הבירה דמשק.

תקופה ארוכה ניסה הארגון להסתיר את מעורבותו במלחמה בסוריה. אולם, ככל שהתרבו הדיווחים על חללים של הארגון שנהרגו בקרבות בסוריה לא ניתן היה עוד להסתיר זאת. מנהיג הארגון חסן נצראללה הודה כי הארגון אכן מעורב בלחימה בסוריה. הוא טען כי הארגון נאלץ להתערב המלחמה בסוריה במטרה להגן על חייהם של כ- 14 אלף לבנוניים המתגוררים בכפרים בתוך סוריה בסמוך לגבול לבנון, וכן כדי להגן על אתרים הקדושים לשיעים הנמצאים בסוריה ובראשם אתר סית זינב (נכדתו של הנביא מחמד) הנמצא בדמשק.

לכל ברור שמדובר בעילה מגוחכת. האמת הפשוטה היא שהלבנוניים החיים בסוריה (והם גם אזרחים סורים) נהנו מחיים שלווים במשך כל השנים. איש לא איים עליהם ואיש לא פגע בהם. גם האתרים הקדושים לשיעים בסוריה היו מאז ומתמיד בטוחים מכל פגיעה. למעשה, במשך מאות בשנים אתרים אלה היו תמיד יעד מסורתי של עליה לרגל של מאות אלפי עולי רגל שיעים מהעולם הערבי ומאירן.

וכך, בעוד לוחמי חזבאללה הורגים וטובחים באוכלוסיה הסורית וכובשים בפועל אדמה סורית, הצהיר נצראללה בנאומו האחרון כי “חזבאללה יעמוד לצידו של העם הסורי במערכה לשחרור הגולן משלטון ישראל“.

דוגמא שניה: מיליוני סורים נמלטו מזוועות המלחמה בסוריה. בין הנמלטים עשרות אלפי פלסטינים שהתגוררו במחנות הפליטים בסוריה ובגדול שבהם – מחנה הפליטים ירמוכ ליד דמשק. הפליטים הפלסטיני נמלטו לאחר שכוחות אסד הפגיזו במטוסים ובארטילריה את המחנה ללא אבחנה. עשרות רבות אם לא מאות של פלסטינים נהרגו בהתקפות הללו. רבים מהפליטים הללו נמלטו למחנות הפליטים של הפלסטינים בלבנון. אחרים נמלטו לירדן ולמצרים. זרם הפליטים גורם למצוקה קשה במיוחד במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון ובעיקר בגדול שבהם –מחנה הפליטים עין אלחלווה בדרום לבנון.

שני הארגונים הפלסטינים המרכזיים – פתח וחמאס – המתיימרים כל אחד בנפרד להיות נציגו של העם הפלסטיני, מסתפקים בהצהרות נבובות ורפות. עד לאחרונה שמרה חמאס על שתיקה רועמת ביחס לגורל הפלסטינים בסוריה. מנהיג חמאס בעזה אסמעיל הניה שבר את השתיקה בימים אלה כשקרא למשטר אסד “להסיר את ידיו ממחנות הפליטים הפלסטינים בסוריה“. צריך להזכיר כי עד לא מזמן ובמשך שנים רבות נהנתה חמאס מחיבוקו החמים של משטר אסד ואירן

לנציג הבכיר של תנועת פתח בלבנון היתה עמדה תקיפה וברורה יותר ביחס לגורל הפלסטינים בסוריה:: הוא קרא לכל הפלגים הפלסטיניים להתאחד ולפעול נגד האויב והתוקפן – מדינת ישראל.

העולם הערבי מצטיין במקיאבליזם שובר שיאים. ערבים שטבחו אחד בשני ללא רחם אתמול הם חברים בלב ובנפש היום. ולהיפך. שתי הדוגמאות הללו – מני רבות – הן ביטוי מובהק למקיאבליזם המזרח תיכוני.

למרבה הצער, השנאה לישראל תמשיך להיות המכנה המשותף עבור רבים באיזור (ובפרט ערבים הטובחים זה באחיהם הערבים ללא רחם)

יש פרשנים ישראלים הטוענים כי המשך הלחימה הפנימית בסוריה בין סונים לשיעים משרתת את ישראל. לעת עתה – כל עוד המלחמה בסוריה אינה מגיעה לפתחנו – זו אבחנה נכונה. עם זאת צריך לזכור ולהזכיר: בהתחשב בקוד המקיאבליסטי של העולם הערבי, לא צריך להתפלא אם מחר בבוקר סונים ושיעים הטובחים זה בזה ללא רחמים יאחדו כוחות למלחמה באוייב המשותף – ישראל.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!