מהלומה בלב דמשק

תקיפה

מאי 2013

מהלומה בלב דמשק

מאמצע חודש פברואר 2012 ועד לסוף חודש מרס 2012 – על פי מקור ערבי – העבירה סוריה למחסנים של ארגון חזבאללה בלבנון נשק כימי שכלל שני טון גז חרדל וכן טילים בעלי יכולת נשיאה של ראש קרב (רש”ק) כימי לטווח של 300 ק”מ. גז החרדל – לפי המידע שנמסר – אוחסן במכלים כחולים שנכתב עליהם “כלור”.

במידע הוזכרו שמותיהם של קצינים סורים בכירים שהיו מעורבים בהעברת החומרים– תא”ל בשם ג’סאן עבאס, שתואר כקצין הפועל במסגרת פרויקט 415 של מרכז המחקרים המדעיים בסוריה העוסק בפיתוח ויצור נשק כימי וביולוגי, תא”ל עלי ונוש מפקד (?) דיביזיה 105 שבצבא סוריה, תא”ל עבד אלחלים סלימאו שהוגדר כ “קב”ט המרכז למחקרים מדעיים” וכן קצין בדרגת רב סרן בשם חסין חידר הממונה מטעם ארמון הנשיאות הסורי על המרכז למחקרים מדעיים.

למידע זה אין שום אימות. עם זאת, יש בו כמה היבטים מעניינים:

–          תא”ל ג’סאן עבאס מזוהה על ידי מקור ערבי אחר כ “קצין בכיר במרכז למחקרים מדעיים” המתגורר ברובע ג’מראיא

–          ביולי 2012 פרסמה קבוצת מורדים בסוריה בשם דרע אלשאם סרטון ובו הודיעה על חיסולו של תא”ל עבד אלחלים סלימאן בן עלי, המתואר כ “ממונה הבכיר על התאום עם הכוחות האירניים בסוריה”. בסרטון מוצגת תעודת קצין בצבא סוריה בשם זה. על פי מידע בלתי מאומת, קבוצה זו היא חלק מהזרוע הצבאית של תנועת האחים המסלמים בסוריה

–          בחודש יוני 2012 דווחו מקורות ערביים על עריקתו של גנרל סורי בשם עדנאן סלו לתורכיה. בתפקידו האחרון בצבא סוריה לפני שיצא לגמלאות בשנת 2007, הוא היה ראש תכנית הנשק הכימי של סוריה. סלו מסר מידע על שני מתחמים מרכזיים של אחסון נשק כימי בסוריה: מתחם שמספרו 417 הממוקם 50 ק”מ מזרחית לעברא ומתחם  418 הנמצא כ 50 ק”מ מזרחית לעיר ח’מס, בנוסף מסר סלו מידע על מרכזי מחקר מדעיים הקשורים לתכנית הנשק הכימי והביולוגי של סוריה. סלו לא הזכיר מתחם שמספרו 415 וגם לא הזכיר את מרכז המחקר המדעי בג’מראיא

–          המידע לגבי החביות שעליהן נכתב “כלור” מעניין במיוחד: לסוכנויות מודיעין יש מידע מצטבר על פיגועים שבוצעו בעירק באמצעות פיצוץ רכבים עמוסים במיכלי כלור שנועד להגדיל את עצמת הפגיעה.

בשנת 2012 דווחו מקורות שונים על פיצוצים שאירעו במאגרי תחמושת של ארגון חזבאללה במקומות שונים בלבנון. במספר מקרים נמסר כי תושבים לבנוניים דווחו על “חומרים רעילים” שהתפזרו באויר כתוצאה לפיצוצים.

הפיצוץ האחרון התרחש ביום שבת, 26 ינואר 2013 בשעות הערב, באיזור מיוער ובלתי מיושב הנקרא אלתלא אלבידאא ,בין העיירות סחמור ומשע’רה בבבקאע בלבנון. על פי דווח של מקור המוערך כמהימן, במקום היו מחנה אימונים ומחסני תחמושת של חזבאללה בהם אוכסנו בין השאר טילים שסופקו לחזבאללה על ידי סוריה.

מקור ערבי שאמינותו אינה ידועה מסר, כי בעקבות הפיצוץ איתרו חיישני ריגול של ישראל כמויות חריגות של חומרים כימיים שנפלטו לאויר. על רקע זה, לפי המידע שנמסר, נשלחה בבהילות משלחת ישראלית רמת דרג לארה”ב עם הממצאים. כתוצאה לכך, על פי המידע שנמסר, החליטו ישראל וארה”ב לתקוף את מרכז המחקרים המדעיים בשכונת ג’מראיא בפרברי דמשק מספר ימים לאחר מכן (בלילה שבין 29-30 ינואר)

תקיפת ה”מרכז למחקרים מדעיים” בג’מראיא המיוחסת לישראל מעלה מספר שאלות:

שאלה ראשונה: האם אכן העבירה סוריה לחזבאללה חומרי לחימה כימיים?

המידע המוזכר לעיל מצטרף לדיווחים על שימוש לכאורה שעשה משטר אסד בנשק כימי במלחמה נגד המורדים בחודשים האחרונים. לכל הדווחים הללו לא היה שום אימות.

ככל הידוע לי, ההערכה בקרב סוכנויות מודיעין היא שעד כה סוריה לא עשתה שימוש בנשק כימי במלחמה נגד המורדים ולא העבירה לחזבאללה נשק כימי. מסיבות שונות, גם למשטר אסד וגם לחזבאללה לא היה אינטרס בצעד כזה. דוברים של חזבאללה גם הצהירו כי אין לארגון ענין בנשק כימי מסיבות טקטיות ולוגיסטיות.

שאלה שניה: מה היתה מטרת התקיפה של מרכז המחקרים המדעיים ומה היו תוצאותיה?

המרכז למחקרים מדעיים ממוקם בג’מראיא, שכונת מגורים בפרברי דמשק באיזור הידוע בשם זבדאני. ממידע מצטבר המוערך כמהימן  עולה, כי באיזור זה נמצאים מפקדות, מחסני נשק ותחמושת ומרכזי תקשורת של כוחות חזבאללה וכן כוחות של משה”מ האירניים המסייעים למשטר אסד בלחימה.

ממידע מצטבר עולה, כי באיזור זבדאני מוצבים כוחות בסדר גודל בלתי ברור של אנשי משה”מ האירניים (אולי בסדר גודל של כמה מאות איש) לצד כוח בסדר גודל של לפחות כמה מאות – ואולי יותר –  של לוחמי חזבאללה (על מעורבותו הפעילה של ארגון חזבאללה המלחמה בסוריה כתבתי במאמרים שונים)  חלק מכוחות אלה מבצע משימות מבצעיות שונות כגון מארבים, איוש מחסומים, מעצרים של מתנגדי המשטר ועוד. לפי מספר דיווחים, אחת ממשימות הכוחות הללו היא  אבטחה של מתקנים רגישים כגון “המרכז למחקרים מדעיים”.

בשלב זה ניתן להערכתי לומר במידה רבה של ודאות שהמטרות המרכזיות לתקיפה היו מחסנים שבהם אוחסן נשק מתקדם כגון טילי נ”מ, טילי חוף-ים, מערכות זיהוי אלקטרוניות וכן קבוצה של משאיות עמוסות בנשק זה שהיתה אמורה להגיע לחזבאללה בלבנון. ככל הידוע לא היה בשיירה נשק כימי.

ממידע המוערך כמהימן עולה, כי המשאיות חנו ברחבת חניה בסמוך למתחם הצבאי של ג’רמאיא, בצמוד לאיזור תעשיה קטן שבו פועלת חברה אזרחית המפעילה משאיות לשינוע מטענים סין סוריה ללבנון. לא ברור האם המשאיות שהותקפו היו של החברה. בהקשר זה יצוין כי חזבאללה משתמש במשאיות אזרחיות להעברת נשק.

כמה משאיות היו בשיירה שהותקפה ? בדווח אחד נמסר, כי השיירה שהותקפה מנתה 4 משאיות ואילו על פי דווח אחר היו בשיירה 25 משאיות כבדות שנשאו עליהן בנוסף לנשק הנ”ל גם 20 טילי קרקע – קרקע מדגם “אלפאתח” שהוא פיתוח אירני של טיל סקאד.   ממידע המוערך כמהימן נראה כי נפגעו לפחות 10 משאיות.

דוברים רשמיים סוריים הצהירו כי בתקיפה נהרגו מספר אנשים (ארבעה?) בדווח אחד נמסר כי נהרגו עשרות אנשי חזבאללה ואנשי משה”מ. לפי מקור אחר מגיע מספר ההרוגים לכ – 200 אנשי חזבאללה, אנשי משה”מ האירניים, נהגים וקצינים. בשלב זה למיטב ידיעתי אין נתון וודאי לגבי מספר ההרוגים בתקיפה.

דוברים אירניים וסוריים השמיעו איומים על תגמול נגד ישראל. אף כי האיומים הללו לא ממש מתקבלים ברצינות בעולם הערבי, וגם נראה שבישראל ההערכה היא שכרגע לא צפויה פעולת תגמול, אין להקל ראש באיומים אלה. לאירן סוריה וחזבאללה יש יכולות ומגוון דרכים להגיב. בהקשר זה, מקור ערבי שאמינותו אינה ידועה טוען, כי נשיא סוריה הורה לצבא סוריה להיערך לפעולה צבאית בגולן לקראת סוף חודש פברואר.

התקיפה של “מרכז המחקרים המדעיים” המיוחסת לישראל, מעידה על יכולות מודיעיניות ומבצעיות גבוהות מאוד. יש בתקיפה- כמו בתקלות מבצעיות שונות שאירעו לחזבאללה בשנים האחרונות –  משום אימות לדיווחים מצטברים ממקורות מערביים וערביים על כך שסוכנויות מודיעין שונות הצליחו לחדור לארגון חזבאללה באופן משמעותי ביותר.

על פי מקורות שונים, מפעילים שירותי מודיעין זרים ובכללם ישראל עשרות רבות מאוד של סוכנים מתוך הארגון ובכלל זה ברמות בכירות ביותר.

יש סיבות טובות להערכה, כי בשל מעורבותו של הארגון במלחמה בסוריה, נחשף חזבאללה עוד יותר לחדירה מודיעינית.

כיצד יש לראות את הנסיון להעביר נשק מתקדם לידי חזבאללה?

להערכתי, המשטר האירני – וככל הנראה אסד עצמו – מבינים כי שלטון  המיעוט העלוי בסוריה שנמשך למעלה מ 40 שנה עומד להסתיים, והכח הדומיננטי הבא בסוריה יהיה הרוב הסוני, העויין את העלוים ואת אירן.

לאור התרחיש הזה, מנסה אירן ואסד להמשיך ולשמור על עמדת כח עצמאית וחזקה בסוריה. הדרך היחידה לעשות זאת היא על ידי הקמת מסגרת מדינית עלוית בסוריה שמרכזה בצפון מערב סוריה, שתחבור פיזית לאיזורים בלבנון שהם בשליטה שיעית – דרום לבנון ובקעת הלבנון.

היחידה הזו – אם אכן תקום – תקבל סיוע אירני מסיבי ותתבסס צבאית על יחידות עלית עלויות וכוחותיו של ארגון חזבאללה הלבנוני. בהקשר זה נמסר ממקור המערך כמהימן, כי חזבאללה מציע לקצינים עלווים מצבאו של אסד (בעיקר כאלה המתמחים בתחומי נ”מ, טילים ואימון יחידות מיוחדות) להשתלב במערך הצבאי של חזבאללה בלבנון ולקבל בתמורה דיור מרווח ומשכורת גבוהה.

הנשק המתקדם – ובכלל זה נשק כימי וביולוגי – אמור להיות נדבך מרכזי ביכולת הצבאית של היחידה העלוית – שיעית, ויהיו לו שתי מטרות מרכזיות:

–          יצירת הרתעה מול המרחב הסוני העויין

–          שימור המאחז האסטרטגי שבנתה אירן בסוריה ולבנון ובראש ובראשונה בהקשר של תכנית הגרעין הצבאית של אירן

במאמרי חלון ההזדמנויות של המערב (פברואר 2012) כתבתי על מעורבותה של אירן במימון ובניית מערך צבאי במעטפת סביב ישראל – בסוריה, בלבנון וברצועת עזה – המתבסס בראש ובראשונה על מאות אלפי רקטות וטילים המכוונים כלפי ישראל. למערך הזה יש בראיית אירן שתי מטרות עיקריוות: ליצור מציאות מתמדת של סיבובים אלימים שיתישו את ישראל ובעיקר: ליצור מאזן אימה שירתיע את ישראל וארה”ב מתקיפה צבאית של מתקני הגרעין האירניים.

המלחמה בסוריה סודקת קשות את המערך שהקימה אירן: שלטונו של אסד מצוי בלחץ גדל והולך, חזבאללה שקוע בבוץ בסוריה, חמאס, שהתרחק מהציר הסורי – אירני ופנה לחיק המחנה הסוני, נפגע קשות בסבב הלחימה האחרון נגד ישראל (מבצע “עמוד ענן”) וכופה על סוכנים אחרים של אירן בעזה דוגמת ארגון הג’האד האסלאמי  הפלסטיני לשמור על הפסקת אש מלאה מול ישראל.

כתוצאה לפגיעה במערך שהקימה, אירן עלולה לאבד את קלף ההרתעה שלה.  התזמון הוא קריטי: בסוף החודש הנוכחי אמורות להתחדש השיחות בין אירן למערב בנושא תכנית הגרעין הצבאית של אירן. המשטר האירני עלול הגיע לשיחות הללו מעמדת מיקוח חלשה יותר.

העברת נשק מתקדם לידי חזבאללה מגדילה את הסיכון להתלקחות של עימות חזיתי בין ישראל לבין סוריה וחזבאללה. מבחינת המשטר האירני זהו הימור מסוכן.                          הסתבכות במלחמה עם ישראל בשלב הנוכחי תחיש את נפילתו הסופית של שלטון אסד, ותציב את חזבאללה – המותש ממילא כתוצאה ממעורבותו במלחמה בסוריה –  בעמדת חולשה מול האיום הסוני המתפתח מולו בלבנון ובסוריה.

במלים אחרות: מתוך רצון לשמר את מאזן האימה שישרת את תכנית הגרעין הצבאית שלה, עלולה אירן דווקא להסתכן בכך שדווקא שני הקלפים המרכזיים ביותר שלה למטרה זו ישמטו מידיה.

הנסיון להעביר נשק מתקדם לחזבאללה על אף הסיכון הכרוך בכך מבחינת אירן, מעיד ככל הנראה על כך שאירן מפנימה את האפשרות הריאלית שמשטרו של אסד נמצא בשלבים הסופיים לפני קריסתו. עם זאת, נראה שהמשטר האירני ינסה למזער את הסיכון הכרוך בצעד זה בכך שימנע מאסד ומחזבאללה מלהיקלע לעימות חזיתי עם ישראל גם אם ישראל תסכל את העברת הנשק.

בהקשר הזה יש גורם חשוב והוא מזג האוויר. תנאי מזג אויר חורפי מקשים על פעילות סיכול ולכן – בראיית חזבאללה ואירן – זהו זמן מתאים יותר להעברת נשק. לפיכך, יתכן ובשבועות הקרובים יהיו ניסיונות נוספים להעברת נשק לפני בוא האביב (אפריל)

החורף הקרב לסיומו באיזור מבשר גם את שלהי עידן שלטון אסד. אולם זהו רק השלב הראשון. סוריה עדיין ניצבת בפני הפרק המרכזי – העידן שלאחר סיום שלטון המיעוט העלווי בסוריה. לעת עתה, עידן זה אינו נראה באופק.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!