חזבאללה שוקע בבוץ הסורי

הרוגים

אוקטובר, 2012

חזבאללה שוקע בבוץ הסורי

הצהרתו של מנהיג חזבאללה חסן נצראללה (11 אוקטובר) כי ארגונו הוא זה ששיגור את המל”ט לישראל (6 אוקטובר) נועדה לשתי מטרות מרכזיות: אחת, לשקף עוצמה של הארגון והשניה – לנסות ולבלום את הסחף העמוק של תדמית הארגון בעולם הערבי, וזאת על ידי שימוש בקלף המוכר של” ההתנגדות לישראל“.

למעשה, מעיד הנאום על המצוקה הקשה של נצראללה וארגונו.

אין זה סוד כי ארגון חזבאללה מעורב מעשית בלחימה לצד כוחות משטר אסד נגד המורדים בסוריה. נכון להיום ברור, כי חזבאללה שוקע בבוץ הסורי וסופג מהלומות מכאיבות בלתי פוסקות:

על פי מידע מצטבר, עשרות רבות – ואולי יותר – של לוחמי חזבאללה נהרגו עד כה בקרבות בסוריה.

בימים האחרונים בלבד, על פי מקורות שונים, נהרגו עשרות לוחמי חזבאללה בקרבות באיזור העיר הסורית אלקציר, המרוחקת כ 15 ק”מ מ”גבול” סוריה לבנון (בין שתי המדינות אין בעצם גבול רשמי עד היום). המספרים אינם ברורים: לפי מקור אחד נהרגו 75 לוחמים. לפי דווח אחר נהרגו 60. מקור אחר מדבר על 30 – 40 לוחמים. על פי מידע המוערך כמהימן, חזבאללה מנהל מו”מ – עד כה ללא הצלחה – על השבת עשרות גופות של לוחמיו שנותרו בשטח.

מאז חודש מאי מוחזקים פעילים בכירים של הארגון בשבי בידי אחת מקבוצות המורדים בסוריה (בנשוא זה ראו מאמרי נצראללה בולע את הגלולה המרה יוני 2012)

צבא סורי החופשי הודיע רשמית (9 אוקטובר) כי לכד 13  לוחמים של חזבאללה שהיו מעורבים בלחימה באיזור ח’מס בסוריה.

עד כה הכחיש חזבאללה בעקשנות את מעורבותו בלחימה בסוריה. בהתאם למדיניות זו, הארגון קבר בחשאי את לוחמיו שנהרגו בקרבות בסוריה והסתפק בפרסום הודעות לקוניות בהם נכתב כי ההרוגים “נפלו בעת מילוי תפקידם”. לעתים פורסמו פוסטרים עם תמונותיהם של הנופלים.

נראה, כי בימים אלה מציג חזבאללה קו הסברה חדש לפיו לוחמי הארגון נהרגים בסוריה ב”משימת הגנה על אזרחים לבנונים השוהים בסוריה”.

נקודת הציון המסמנת את השינוי בקו ההסברה של הארגון היתה הלוויה הפומבית והמתוקשרת שקיים הארגון למחמד חסין אלחאג’ נציף, מפקד בכיר של הארגון שהיה ממונה על הפעילות הצבאית של הארגון בסוריה  ונהרג בסוריה . בימים שלאחר מכן קיים הארגון לוויות פומביות נוספות ללוחמי הארגון שנהרגו בסוריה.

אבל קו ההסברה החדש של חזבאללה , כמו נאומו של נצראללה בענין במל”ט, לא ישקמו את תדמיתו.   מבחינת רבים בעולם הערבי, ארגון חזבאללה הוא מוקצה מחמת מיאוס בשל תמיכתו הפעילה במשטר אסד.

הזעם בעולם הערבי על נצראללה וארגונו מעמיק והולך ועובר לפסים של איומים מפורשים. בהתבטאות פומבית ראשונה מסוגה, הצהיר דובר רשמי של צבא סוריה החופשי (9 אוקטובר) כי אם נצראללה לא יפסיק את סיועו למשטר אסד, יעתיק צבא סוריה החופשי את המלחמה לתוך מעוזו של חזבאללה ברובע הדרומי בביירות.

על פי מקורות המוערכים כמהימנים, חזבאללה חושש כי בסיסיו ואנשיו יהיו וחשופים יותר ויותר למתקפות בלבנון, כולל מתקפות טרור של מתאבדים בתוככי מעוז חזבאללה בבירות.

החשש של חזבאללה אינו משולל בסיס: ב 3 אוקטובר הרעידה סדרת פיצוצים אדירה את העיירה נבי שית, מעוז מוכר של חזבאללה הנמצא בבקעת הלבנון על הציר המוביל לכוון הגבול עם סוריה. מאגרי תחמושת של הארגון התפוצצו וככל הנראה אין מדובר בתאונה.

על פי מקור המוערך כמהימן, הפיצוץ נגרם על ידי מטען חבלה שהונח ברכב שהיה עמוס בתחמושת ונשק המיועדים ללוחמי חזבאללה הנלחמים בסוריה. מנין ההרוגים אינו ברור – כנראה בין 10 – 15 אנשי חזבאללה. ממידע מצטבר עולה כי בין הרוגים קצין (או יותר) של משמרות המהפכה האירנייים.

אין להוציא מכלל אפשרות כי פעולה בוצעה על ידי צבא סוריה החופשי וסביר להעריך שאין זו הפעולה האחרונה.

במאמרים שונים צפיתי כי המשך מעורבותו של חזבאללה בסיוע למשטרו של אסד יחריף את המתח בין חזבאללה לבין הסונים, והצגתי תרחיש של התגבשות של חזית סונית סורית – לבנונית שתציג לחזבאללה איום גובר והולך.

ככל שחזבאללה שוקע עמוק יותר בבוץ הסורי, האפשרות להתממשות תרחיש זה גדלה והולכת.

***********

קראו את מאמריי הרלבנטיים:

נצראללה טועם את התרופה המרה

“חלון ההזדמנויות של המערב”

למי מיועד המסר של נצראללה?

בתוככי מעוז חזבאללה

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!