התרגיל של מורסי

מורסי

ספטמבר, 2012

התרגיל הפופוליסטי של נשיא מצרים

רבים בעולם הערבי התקשו להבין מדוע נסע נשיא מצרים מחמד מורסי להשתתף בועידת המדינות הבלתי מזדהות שהתקיימה באירן.

העולם הערבי שונא את המשטר האירני המסייע למשטר אסד בדיכוי אלים של המרד בסוריה שגבה עד כה עשרות אלפי הרוגים והרס רב, ששולט על חלקים בעירק ולבנון באמצעות סוכנים מקומיים, שמעורב בפעילות טרור וחתרנות ברחבי העולם הערבי ובכלל זה מצרים, ומאיים על שכנותיה של אירן במפרץ.

 לאור זאת, אין פלא שרבים העולם הערבי הרימו גבה בתמיהה לנוכח הצעד של מורסי. בעולם הערבי נמתחה ביקורת – מרומזת וגלויה – על ביקורו של נשיא מצרים באירן.

 אבל מורסי ידע היטב מה הוא עושה. מאחורי הנסיעה שלו לאירן ניצב תרגיל פוליטי מחושב שנועד להקנות למורסי נקודות בדעת הקהל הערבית ולמצב אותו כמנהיג ערבי מוביל.

 הנאום של מורסי באירן היה כל כולו התרסה אחת גדולה בפרצופו של המשטר האירני:

 מנהיגה הרוחני של אירן ח’מנאאי הזכיר בתחילת נאומו רק את הנביא מחמד. מורסי בנאומו  הזכיר לא רק את הנביא מחמד אלא גם את שמותיהם של הח’ליפים הראשונים של האימפריה המסלמית (אלח’לפאא אלראשדון כלומר הח’ליפים ישרי הדרך) הנערצים באסלאם הסוני אך שנואים על השיעה.

 ח’מנאאי הכחיש את השואה, כינה את ישראל “סרטן” וקרא למחות אותה מעל פני האדמה. מורסי – מודע לנוכחותו של מזכ”ל האו”ם באולם ולתהודה התקשורתית – נזהר מאוד לא לומר שום דבר בעניין הזה. יחד עם זאת, מורסי לא היסס להשוות בנאומו את המתרחש בסוריה למה שעושה לדבריו ישראל לפלסטינים. בענין זה מורסי יכול רק להרויח: ביקורת על ישראל היא תמיד קלף בטוח בפוליטיקה הערבית.

 ח’מנאיי קרא לתמוך במשטרו של אסד. מורסי לעומתו הצהיר כי משטר אסד איבד את הלגיטימיות שלו. גם בענין הזה מורסי יכול רק להרויח: מרבית העולם הערבי והקהילה הבינ”ל חושבים אף הם שמשטרו של אסד אינו לגיטימי יותר.  הצהרה זו גרמה למשלחת הסורית לעזוב את האולם בזעם. בשלב זה הטלוויזיה האירנית קטעה את השידור החי של נאומו של מורסי לטובת פרסומת של חברת גז.

המשטר האירני ראה בביקורו של מורסי הישג אדיר למשטר. בלהיטותו להשיג לגיטימציה ולמצב את עצמו כגורם מנהיגות איזורי ועולמי שאין להתעלם ממנו, הוכה המשטר האירני בסנוורים מעצם הביקור, ועשה טעות חמורה.

המשטר האירני העניק לנשיא מצרים בימה ומורסי ניצל את הבימה הזו היטב כדי לקצור דיבידנדים פוליטיים ופופולאריות בעולם הערבי והמסלמי וגם בקרב הקהילה הבינ”ל – על חשבונו של המשטר האירני.

 התגובה המתמוגגת והתשבחות להם זכה מורסי בתקשורת הערבית וברחוב מוכיחה כי הצעד שלו הצליח. קול חריג בענין זה הביע אינטלקטואל מצרי בולט בשם מאמון אלפנדי, שדווקא העלה תהיות רבות ונכונות לגבי החכמה המדינית והתועלת המעשית בצעד של נשיא מצרים. אבל כמו שקורה לא אחת בעולם הערבי, גם במקרה הזה נבלע קול ההיגיון והחשיבה הביקורתית במקהלת התשבחות והסיסמאות המתלהמות.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!