הסיסמא מתה. תחי הסיסמא החדשה

סיסמא

נובמבר 2011

ההתעוררות הערבית: עידן סיסמאות חדש

במאמרי “צונאמי בעולם הערבי- מבט מקרוב” וכן בסרטון הוידאו שלי שנלווה אליו, הצגתי בתמצית את ההיבטים המרכזיים בראייתי של האירועים המתרחשים כיום בעולם הערבי.

בין השאר, ציינתי כי האירועים מסמנים במידה רבה את סיומו של עידן סיסמאות אחד ותחילתו של עידן סיסמאות חדש.

אחת הסיסמאות שהזכרתי היתה “האסלאם הוא הפתרון” (בערבית: “אלאסלאם הו אלחל“) סיסמתה  של תנועת “האחים המסלמים” מיום היווסדה בסוף שנות ה- 20 של המאה ה- 20 במצרים.

ברחבי העולם המסלמי והערבי אפשר לראות את הסיסמא הזו בכל מקום: על קירות, על סטיקרים, בשילוט רחוב ועוד. אני כותב את הנוסח בערבית: الإسلام هو الحل

על פי כל התחזיות תזכה מפלגת “החירות והצדק“, המפלגה שהקימה תנועת “האחים המסלמים” במצרים לאחר הדחתו של מבארכ, בניצחון ברור בבחירות לפרלמנט המצרי, ותהיה לגורם מרכזי בהנהגת מצרים.

והנה, דווקא על סף ההישג הפוליטי הגדול ביותר בתולדותיה, הודיעה התנועה שהיא נפרדת מסיסמתה המקורית והנצחית לטובת סיסמא חדשה: “אנו נפעל למען רווחת מצרים“.

למעשה, כבר במהלך 2010, חודשים לפני פרוץ האירועים בעולם הערבי, זיהתה המנהיגות הצעירה של התנועה (ובעיקר זו שפועלת באוניברסיטאות) את ההתפרצות הקרבה ובאה בעולם הערבי, ויצאה בקריאה להנהגת התנועה הבכירה לשנות את הסיסמא.  המנהיגות הצעירה של התנועה הבינה כבר אז שאינך יכול לתת מענה לבעיות קשות של אומה בת 85 מליון איש בסיסמא “האסלאם הוא הפתרון“.

השינוי בסיסמא אינו רק קוסמטי: זהו שינוי המבטא בחירה בקו של פרגמטיזם פוליטי.

הבחירה בקו זה נובעת בראש ובראשונה מההבנה של הנהגת התנועה – בעיקר שכבת ההנהגה הצעירה יותר –   שהעולם הערבי משנה את פניו, ובלב לבו של השינוי ניצבת דרישה של האנשים לעתיד של כבוד, למתן תשובות אמיתיות לבעיות קשות, לשלטון מחוייב שנושא באחריות כלפי האזרחים.

במאמרים קודמים שלי כמו למשל מאמרי “הספינקס וחוזה השלום מחזיקים מעמד” הדגשתי נקודה זו: כל שלטון חדש בעולם הערבי – ובוודאי במצרים הניצבת בפני בעיות קשות ביותר –  יהיה חייב להתייחס לדרישה של האזרחים. כל שלטון יהיה חייב לספק תשובות אמיתיות לבעיות הרבות.  הימים בהם ניתן היה להסיח את הדעת מהבעיות הבוערות על ידי שימוש בסיסמאות שדופות הסתיימו.

סיבה נוספת לשינוי מעידה אף היא על הלוך המחשבה הפרגמטי של התנועה. בטווח הקרוב והבינוני אין לתנועת “האחים המסלמים” כל כוונה להיות גורם ההנהגה היחידי. התנועה שואפת לכונן קואליציה שתכלול בין השאר גורמים פוליטיים המבטאים תפיסות עולם שונות ואף מנוגדות (כמו למשל החוגים הליברליים) לאידיאולוגיה של התנועה. בניית קואליציה כזו תחייב את התנועה לנקוט קו של פרגמטיזם פוליטי ולעשות פשרות.

ביטוי ברור לבחירה של התנועה בקו פרגמטי הוא בעובדה שהיריב המר ביותר שלה היום במצרים – בניגוד למה שניתן לצפות- הם דווקא גורמי האסלאם האולטרא שמרני (התנועות הסלפיות) הדבקים באידיאולוגיה הקיצונית שלהם ואינם מבטאים נכונות לפרגמטיזם פוליטי.

שידוד המערכות הפוליטי במצרים גובה מחיר גם בתוך תנועת “האחים המסלמים“. בחודשים האחרונים פרשו רבים מחברי התנועה ובהם בכירים. לטעמם של חלק מהפורשים התנועה שמרנית מדי ולטעמם של אחרים – שמרנית פחות מדי. בנוסף, על אף החלטת התנועה שלא להציג רשמית מועמדים מטעמה להתמודדות בבחירות לנשיאות, הודיעו מספר בכירים בתנועה על כוונתם להתמודד כמועמדים עצמאיים.

בחירתה של תנועת “האחים המסלמים” בקו של פרגמטיזם פוליטי אינה מבטאת שינוי דרמטי באידיאולוגיה שלה. האידיאולוגיה של התנועה מבטאת איבה כלפי הנצרות, היהדות, המערב וערכיו. תנועת “האחים המסלמים” לא תאמץ לחיקה עקרונות דמוקרטיים וליבראליים.  תנועת “האחים המסלמים” היא תנועה אנטי חילונית עם אידיאולוגיה נוקשה שליבתה היא זו: הדרך הנכונה היחידה לקיום המין האנושי היא בהתאם לצוויה של ההלכה האסלאמית – השריעה– המבטאת את רצונו של אללה. בראיית תנועת “האחים המסלמים“, כל שאר האידיאולוגיות הן ביטוי של התרסה בפני האל ולפיכך אין ולא יכול להיות להן קיום.

משעה שתהיה גורם מרכזי בהנהגת מצרים תיקלע תנועת “האחים המסלמים” למצב זר לה: היא עוברת לכיסא הנהג. היא תיאלץ לתמרן בפועל בין האידיאולוגיה שלה לבין הצורך בפרגמטיזם פוליטי.

הפרגמטיזם הזה יחייב בין השאר דיאלוג מעשי עם המערב. למצרים אין שום סיכוי להתמודד עם האתגרים העצומים שלה בלא תמיכת המערב. לתמיכה של המערב יש מחירים. המדיניות שתנקוט תנועת “האחים המסלמים” במצרים- ובכל מקום אחר – כגורם שלטוני תהיה נתונה תחת זכוכית מגדלת של המערב.

כיצד למשל תנהג התנועה ביחס למיעוטים דתיים ואתניים, מה יהיו עמדותיה בנושאים של שוויון בין המינים, מעמד האישה, זכויות אדם, האם תכבד מצרים תחת הנהגת “האחים המסלמים” את חוזה השלום עם ישראל ותחומים רבים נוספים.

האסלאם הפוליטי יוצא נשכר מהאירועים בעולם הערבי. כבר עתה מסתמן כי גורמי האסלאם הפוליטי ובראשם תנועת “האחים המסלמים” יהיו לגורמים מרכזיים בהנהגת מדינות האיזור.

ההישג הגדול של האסלאם הפוליטי מביא עמו גם אתגר עצום עבורו. בסופו של דבר יבחן האסלאם הפוליטי כגורם שלטוני על בסיס ביצועיו. לא על בסיס סיסמא זו או אחרת.

בהקשר זה ניתן לומר לדעתי בוודאות את הדבר הבא: תפקודו של האסלאם הפוליטי כגורם שלטוני יתאפיין במתח תמידי שיתקיים בין הצורך בפרגמטיזם פוליטי ומדיני מחד לבין היבטים נוקשים באידיאולוגיה שלו מאידך.

המתח הזה יהיה כרוך באורח בלתי נמנע בטלטלות שלחלקן יהיו גם השלכות אזוריות.

.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!