המזה”ת וסוד גלגלי השיניים

גלגלי שיניים

נובמבר 2013

המזה”ת וסוד גלגלי השיניים

המזה”ת הוא מערכת מורכבת של גלגלי שיניים המניעים אחד את השני. בדרך כלל גלגל שיניים קטן מניע גלגל גדול ממנו. במזה”ת – לפעמים –  זה עובד הפוך. הסיפור הבא מבטא זאת היטב.

הפרשה כולה החלה בחודש  בחודש מאי 2012. 11 שיעים לבנונים שהיו בדרכם חזרה ללבנון לאחר שקיימו מצוות עליה לרגל למקומות קדושים לשיעים באירן, נחטפו בשטח סוריה. מידע מצטבר הצביע על כך שחלק מהחטופים הם פעילים בכירים של ארגון חזבאללה הלבנוני אולם הארגון הכחיש זאת והודיע כי על ממשלת לבנון מוטלת החובה למצוא פתרון לפרשה ולהביא לשחרור החטופים (על פרשה זו ראו מאמרי נצראללה בולע את הגלולה המרה יוני 2012)

בחלוף הזמן התברר כי החוטפים הן אחת מקבוצות המרודים הפועלים בצפון סוריה בשם “עאצפת אלשמאל” (סופת הצפון) בדווחים שונים נמסר כי החוטפים דורשים את שחרורן של סוריות העצורות בבתי כלא של משוטר אסד.  דווחים על מו”מ והסכמים לכאורה שהושגו לשחרור החטופים התבררו כחסרי בסיס, וגרמו לאכזבה וביקורת גוברת בקרב בני משפחות החטופים. בשלב מסוים החלו להישמע בלבנון קולות שטענו כי ממשלת תורכיה נושאת באחריות לגורל החטופים משום שתורכיה מסייעת למורדים בסוריה, בין שאר בכך שהיא מאפשרת מעבר נשק משטחה למורדים, מעניקה למורדים טיפול רפואי ומספקת להם מקלט ומקום להתכנסות ולקיום פגישות.

לפני מספר חודשים שוחררו שניים מהחטופים. השחרור הצית תקוה מחודשת בקרב המשפחות אולם יתר החטופים לא שוחררו. בחודש.אפריל השנה חלה התפתחות מעניינת בפרשה: שני טייסים של חברת התעופה התורכית נחטפו לאור יום בגשר מרכזי בביירות במבצע צבאי מאורגן ומתוכנן היטב. החוטפים דרשן לשחרר את החטופים הלבנוניים בתמורה לשחרור התורכים. צורת הפעולה והמיקום עוררו חשד כי ארגון חזבאללה הלבנוני עומד מאחוריה. הארגון כמובן הכחיש מכל וכל וטען כי מדובר בפעולה של “בני המשפחות”.

ביום שבת, 19/11, לאחר שנה וחצי בשבי,  שוחררו 9 החטופים ושבו ללבנון במטוס של חברת התעופה הקטארית בלוויית שה”ח הקטארי. על פ הדווחים, שחרורם הוא תוצאה של עיסקה בתווך של קטאר, שבה שולמו לחוטפים סכום של כמאה וחמישים מליון דולר וכן שוחררו עצירות סוריות שהיו כלואות בבתי כלא משטר אסד.

בענין שחרור האסירות יש – נכון למועד כתיבת מסמך זה – חוסר בהירות בשני היבטים מרכזיים: כמה אסירות/אסירים אמורים להשתחרר במסגרת העיסקה וכמה שוחררו בפועל??       בהצהרה שפרסמה קבוצת החוטפים  נאמר, כי המספר הכולל של האסירות שאמורות להשתחרר בשני שלבים במסגרת העיסקה הוא 333. לפי דווח של רשת אלג’זירה, שוחררו 62 אסירות ויתכן גל נוסף של משוחררות בהמשך. מקור אחר טוען כי שוחררו 158 אסירות. במידע הטעון אימות נמסר, כי בית משפט בסוריה הורה לשחרר לאלתר פעילת אופוזיציה בשם טל אלמלוח’י – אחד מסמלי ההתקוממות הבולטים בסוריה- הכלואה מאז דצמבר 2009

הסבר אפשרי לערפל האופף את ענין האסירות הוא שסוריה הסכימה לעיסקה בתנאי שהעצירות ישוחררו בעיתוי ובקצב שיקבע על ידיה בלבד כך לא יתקבל הרושם כאילו משטר אסד ניתן לסחיטה.

מכל מקום יש עובדה ברורה אחת: החטופים הלבנוניים שוחררו. השאלה היא מדוע עכשיו?

נראה שהסיבה האמיתית לשחרור הלבנונים אינה נמצאת כלל בסוריה. הגלגל שהניע את שחרור החטופים הלבנונים הוא מדיניות החוץ הנוכחית של ארה”ב במזה”ת בשני נושאים אקטואליים: האחד,  ההסכם בין ארה”ב לרוסיה בנושא פירוק הנשק הכימי שבידי משטר אסד בסוריה והשני היא שיחת הטלפון בין נשיא ארה”ב לבין נשיא אירן שמסמנת אולי את תחילתו של תהליך הפשרה ביחסים בין שתי המדינות.  איך קשורה מדיניות החוץ של ארה”ב לשחרור החטופים? הקשר הוא קטאר.

קטאר, נסיכות המונה פחות ממיליון נפש, אינה מסתירה את היומרות שלה לשחק תפקיד מנהיגותי איזורי ואולי אף עולמי. כחלק משאיפה זו, קטאר מקיימת מדיניות חוץ אגרסיבית ותועלתנית. קטאר משקיעה סכומי עתק במקומות שונים בעולם הערבי, תומכת כספית וצבאית במורדים בסוריה, היתה מעורבת צבאית במערכה בלוב להפלתו של הרודן קד’אפי, רוכשת חברות אירופאיות מפורסמות ונכסי דלא ניידי באירופה ועוד.

בחודש יוני 2013 התחוללה בקטאר “הפיכת משי”. שליט הממלכה חמד בן ג’אסם השני הודח על יד בנו תמים. לפחות עד כה, נראה כי תמים מנהל מדיניות חוץ ובטחון דומה המאוד לזו של אביו

במסגרת יומרתה למנהיגות איזורית, קטאר לא נרתעת מלקיים מדיניות חוץ עצמאית גם היא אינה עולה בקנה אחד עם זו של שכנותיה במפרץ ובראשן סעודיה רבת העוצמה. הדוגמא הטובה ביותר לכך הינה הנושא האירני. מדינות המפרץ ובראשן סעודיה מבהירות היטב כי האיום הגדול ביותר עליהן היא תכנית הגרעין הצבאית של אירן. קטאר, לעומת זאת, שומרת על ערוץ קשר פתוח עם אירן, כחלק ממדיניות של פרגמטיזם פוליטי. הקו המנחה את קטאר הוא פשוט: לשמור על יחסים טובים עם אירן כתעודת ביטח ליום שבו אירן תהיה לכח הדומיננטי במפרץ.

המדיניות של ארה”ב בנושא הנשק הכימי הסורי ובנושא הגרעין האירני, הביאו את קטאר למסקנה כי ממשלו של אובמה משלים עם התרחיש שבו אירן הופכת למעצמה איזורית, וכי ארה”ב לא תפעל צבאית נגד תכנית הגרעין של אירן.

כתוצאה להערכה זו, ביצעה קטאר שני מהלכים לחיזוק ערוץ הקשר שלה עם אירן:  בצעד ראשון, קרא האמיר של קטר לנשיא אירן “לדון בנושאים האיזוריים העומדים על הפרק”.         בצעד השני ביצעה קטאר מחווה של רצון טוב כלפי אירן: שחרור השבויים הלבנוניים.מדוע הנשוא חשוב לאירן? כי שחרור החטופים הסיר מעט לחץ מעל ארגון חזבאללה – בן טיפוחיו של המשטר האירני וסוכנו המרכזי באיזור. אירן גמלה לקטר בכך שהפעילה באמצעות חזבאללה לחץ על אסד להתגמש ולהסכים לביצוע העיסקה.

הסיבה לכך שקטאר היתה מסוגלת לשחרר את השבויים הלבנוניים פשוטה: קטאר היא זו שמממנת את הקבוצה שחטפה את הלבנונים. בשבוע שעבר הגיע שה”ח הקטארי לתורכיה לפגישות עבודה עם נציגי המורדים בסוריה. בפגישות אלה חילק שה”ח הקטארי המחאות שמנות למורדים שנועדו לספק צרכים צבאיים וארגוניים שלהם. בפגישה עם נציג קבוצת החוטפים נוספה להמחאה הקטארית הוראה לשחרר את החטופים.

במשחק הכוחות האיזורי קטאר כמובן רושמת לעצמה בפרשה זו הישג משמעותי. אירן אף היא יכולה לרשום לעצמה הישג ולו רק בשל עובדה כי שחרור החטופים מוריד הרבה לחץ הסוכן המרכזי של אירן – חזבאללה בלבנון, שממילא שרוי בלחץ גדול על רקע שקיעתו בבוץ הסורי (ראו בענין זה למשל את מאמרי המסר של חזבאללה מאוגוסט 2102)

בצד המפסיד של הפרשה נמצאת תורכיה. רה”מ התורכי ארדואן, המנסה להציג את עצמו כמנהיג איזורי חזק, לא הצליח להביא לשחרורם של אזרחים תורכיים שנלקחו כבני ערובה, והוא נאלץ לראות כיצד קטאר, שאינה מקבלת את יומרות ההנהגה של ארדואן. היא זו שמשחררת אותם וזוכה בנקודות. תורכיה ספגה הושפלה מכוון נוסף: בית משפט לבנוני מיהר לשחרר את הלבנונים החשודים בחטיפת הטייסים התורכים בערבות של 300 דולר לאדם. זה אולי מסביר את העובדה, שעיתון תורכי המזוהה עם הממשלה התורכית וכן גורמי תקשורת המזוהים עם ארגון חזבאללה טוענים כי החטופים שוחררו בפעולה של כוחות תורכיים מיוחדים. טענה דומה השמיע גם אחד החטופים ששבו. לדעתי זהו ספין תקשורתי שנועד להציל מעט מכבודה של תורכיה ומנהיגה ארדואן בפרשה זו.

ולבסוף, לפרשה הזו יש היבט נוסף שהוא מעניין ביותר. המידע המצטבר שברשותי תומך בהשערה שבין השבויים הלבנוניים היו פעילים צבאיים בכירים ביותר בארגון חזבאללה. למרות שבתקופת השבי הצהירו השבויים כי הם מקבלים יחס טוב, היו סיבות טובות להאמין שלא זו היתה המציאות. הערכה זו מתבררת כנכונה: החטופים הצהירו בשובם על יחס קשה ביותר שקיבלו. עבאס שעיב, אחד מהחטופים אמר את המשפט הבא “שילמנו ביוקר”.אגב, אדם זה על פי דווחים מצטברים הוא פעיל בכיר ביותר של ארגון חזבאללה. ממידע שאני מעריך כמהימן נראה, כי הוא היה זה שבעצם גרם למאסרם בסוריה. לפי המידע, שעיב הציג במחסום תעודה המזהה אותו כפעיל בכיר של חזבאללה משום שחשב שאנשי המחסום היו חייליו של אסד.  

נותר רק לנחש למה הכוונה במשפט זה. אני לא אופתע לדעת, שבתקופת השבי שלהם נחקרו השבויים על ידי סוכנויות מודיעין שונות. אפשר לשער שהחקירות לא היו מנומסות. לא פחות חשוב: אפשר לשער איזה מידע נמסר בחקירות על ארגון חזבאללה ועל אירן.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!