האש הסורית קרבה לנצראללה

wafiksafa

פברואר 2013

 

האש הסורית קרבה לנצראללה

מקור ערבי המוכר בדרך כלל כאמין מסר, כי ראש “ועדת הקשר והתאום המרכזית” של חזבאללה ופיק צפא נפצע באורח קל בהתפוצצות מטען בשכונת סלם בבירות בתחילת פברואר. לפי המידע לא ברור האם היה זה ניסיון להתנקש בחייו.

צפא, יליד 1960 מהעיירה זיבדין בדרום לבנון, היה במשך שנים רבות איש הצללים של הארגון ונודע בכינוי “אלשבח” כלומר “רוח הרפאים”.  הוא נשוי לאחותו של מזכ”ל הארגון חסן נצראללה ומשתייך למעגל הכח פנימי ביותר של הנהגת הארגון, צפא היה זה שטיפל מטעם הארגון בכל עסקאות חילופי השבויים עם ישראל ובכלל זה העיסקה להחזרתם של שני החיילים הישראלים אלדד רגב ואהוד גולדווסר שנהרגו במתקפה של חזבאללה בשטח ישראל ביולי 2006.

תוארו של צפא עמום. בפועל, האיש מרכז בידיו עוצמה רבה, בין השאר כאחראי על פעילות הסיכול ובטחון הפנים של ארגון חזבאללה הלבנון.

כפי שניתן לשער, לצפא יש הרבה אוייבים בלבנון שירצו במותו. אם המידע על פציעתו נכון ואם אכן מדובר בנסיון התנקשות בחייו, יתכן והרקע לכך הוא תקרית שאירעה בסוף חודש נובמבר 2012 באיזור תלכלח’ בסוריה סמוך לגבול לבנון. קבוצה של מיליטנטים סונים מצפון לבנון (מרביתם מהעיר טריפולי) שנכנסה לתחומי סוריה במטרה לחבור לכוחות המורדים הנלחמים באסד, נקלעה למארב של צבא סוריה. בקרב שהתפתח נהרגו מרבית אנשי הקבוצה (המספרים אינם ברורים –  ככל הנראה בין 14 – 17 איש) ואחרים נשבו.  סוריה השיבה את הגופות למשפחות באופן מדורג באמצע דצמבר 2012.

על פי מקור שאמינותו אינה ידועה, היה זה ופיק צפא שמסר לראש המודיעין הצבאי הסורי גנרל רפיק שחאדה מידע מדוייק על הקבוצה. על בסיס המידע שהעביר צפא, טמנו לוחמים של חזבאללה מוסווים כחיילים סורים מארב לקבוצה, במטרה לשבות את אנשיה כאמצעי לחץ לשחרורם של תשעה לבנונים שחלקם ככל הנראה הם בכירים בארגון חזבאללה המוחזקים בשבי על ידי קבוצת מורדים ככל הנראה באיזור אלאעזאז בסוריה מאז מאי 2012.

יתכן, ולצפא יש נגיעה מאוד אישית בפרשת השבויים של חזבאללה בסוריה: על פי מידע בלתי מאומת, בנו של ופיק צפא – עלי-  נמצא בין השבויים.

(על פרשת שבויי חזבאללה בסוריה ראו מאמרי “נצראללה בולע את הגלולה המרה“)

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!