שחור זה לבן, למעלה זה למטה

 הפוך

 

ספטמבר 2012

 

עולם הפוך: תפיסת המציאות בעולם הערבי

 

גילויי האלימות במחאה בעולם המסלמי והערבי על רקע הסרט “תמימות המסלמים” עושים עוול למרבית המסלמים, שאינם מצדדים באלימות ובקיצוניות.

עם זאת, מלמדת המחאה – האלימה והלא אלימה – המיוחסת לתחושת “עלבון והשפלה” (אמיתית או מדומה)  על עומק רגשות התסכול והנחיתות של מסלמים רבים, הנובעות מתמונת המציאות העגומה המאפיינת את מרבית העולם המסלמי: בערות, עוני, אבטלה, שחיתות, התפוררות חברתית וכלכלית, היעדר זכויות פרט ואזרח ואלימות קשה.

המחאה מעידה גם על אחת הסיבות המרכזיות להנצחה של תמונת המציאות העגומה הזו: הקלות בה ניתן להסית את ההמון ולהסיט את רגשות התסכול מאפיקים של התמודדות מתקנת ומשפרת לאפיקים של אלימות ושנאה המכוונת גם פנימה, בתוך העולם המסלמי (כמו למשל קבוצות התכפיר הקיצוניות הטובחות באחיהם המסלמים בנימוק שאינם מסלמים אמיתיים וכי הם מזהמים את האסלאם הטהור) וכמובן החוצה, בעיקר כלפי המערב, ארה”ב וישראל.

האחריות למצב העגום של מרבית החברות בעולם המסלמי והערבי מוטלת בראש ובראשונה על המנהיגים ומעצבי דעת הקהל. דורות של פוליטיקאים, אינטלקטואלים, אנשי תקשורת, אמנים, אנשי אקדמיה וכמובן אנשי דת, טיפחו תרבות של הכחשה עצמית, התחמקות מאחריות, סטנדרטים כפולים, רטוריקה נמלצת ודמגוגיה שנועדו לטייח את תמונת המציאות העגומה.

מנהיגים אלה הטמיעו את התפיסה שההסבר לתחלואי העולם המסלמי והערבי נעוץ בכך שהמסלמים נפלו קרבן למזימות זרות, רובן מבית היוצר של המערב וישראל. ראיית העולם הזאת הופנמה עמוקות בשיח הפוליטי והתרבותי בעולם המסלמי והערבי, ושיבשה את היכולת לקרוא את המציאות בהליך המבוסס על ניתוח של עובדות, הקשרים לוגיים, רצף אירועים, סיבה ותוצאה. במובן מהותי ביותר, תפיסת המציאות בחשיבה הערבית התעוותה קשות.

אביא שלוש דוגמאות עדכניות הממחישות את טיעוני.

דוגמא ראשונה: ארגוני טרור אסלאמיים פועלים מתוך סיני נגד ישראל. ארגונים אלה הכריזו בגלוי מלחמה על ישראל והם קוראים בגלוי לרצוח יהודים באשר הם. התקיפות שביצעו ארגונים אלה גבו את חייהם של ישראלים, מרביתם אזרחים. לפני מספר שבועות תקפה קבוצת טרור אסלאמית הפועלת בסיני עובדים ישראלים שעסקו בבניית גדר הגבול עם מצרים. במתקפה נהרג עובד אחד שהיה במקרה גם ערבי ישראלי.

התקפה זו דווחה באמצעי תקשורת ערבים. לדווח שפורסם בשפה הערבית באתר האינטרנט של ערוץ התקשורת אלערביה, נרשמו 148 הערות בערבית של קוראים . ניתוח תכני ההערות מראה את ההתפלגות הבאה:

שתי (2) הערות מתוך 148 מכילות תוכן שניתן לכנותו “תואם מציאות”. בהערה אחת נאמר כי אלימות היא חסרת תועלת ויש צורך בשלום, ובשניה נאמר כי הפיגוע בוצע על ידי קבוצת טרור אסלאמית קיצונית.

יתר 146 ההערות שיקפו דעות כמו ” המתקפה בוצעה על ידי המוסד הישראלי/אירן/שניהם יחד” או: “ישראל תכננה את התקיפה כתירוץ לכבוש את סיני” או: “ישראל תכננה את התקיפה במטרה להביך את מצרים” או: “ישראל תומכת בארגוני הטרור הפועלים בסיני

דוגמא שניה: במתקפת טרור של ארגון אסלאמי קיצוני בסיני על עמדת הצבא המצרי נהרגו 16 חיילים מצריים. התוקפים חדרו לשטח ישראל וחוסלו על ידי צה”ל. (5 אוגוסט)  תנועת האחים המסלמים במצרים הטילה רשמית את האחריות מתקפה על ישראל. עתונאים ופרשנים ערבים ובכלל זה קציני צבא בכירים הביעו דיעה דומה. מניתוח אקראי ניתן לומר כי דיעה זו דומיננטית בשיח הערבי ברשתות החברתיות. 

אלה שלא הסתפקו בקביעה זו, סיפקו גם הסברים מפותלים על האינטרס של ישראל כביכול בביצוע ההתקפה. יש כאלה שהטילו את האחריות לתקיפה על ישראל בנימוק שהתעקשותה של ישראל על אי שינוי הסדרי הביטחון שנקבעו בחוזה השלום עם מצרים כובלת את ידיה של האחרונה במאבק נגד הטרור שהתבסס בסיני.

דוגמא שלישית: במאמר מערכת של העתון הערבי רב התפוצה אלקדס אלערבי תחת הכותרת “סיני היא הסיוט של ישראל” (22 ספטמבר) כתב העורך הראשי עבד אלבארי עטואן את המשפט הבא: “ישראל היא המקור לכל הבעיות, הצרות וחוסר היציבות במזרח התיכון“.

העובדה המטרידה עד מאוד היא שהדוגמאות שנתתי אינן יוצאות מהכלל. מדי יום ביומו ניתן להיתקל באופן אקראי בעשרות רבות של דוגמאות דומות וטיעונים בסגנון האמירה של עטואן או בסגנון  “ישראל היא בת ברית של אירן” או : “ישראל ניצבת מאחורי המלחמה בסוריה” וכו’.

התמודדות אמיתית של החברות המסלמיות והערביות עם בעיותיהן העצומות מחייבת שינוי של השיח התרבותי והפוליטי בתוכן, באופן שיוביל להתפתחות ראיה מפוכחת של המציאות.

שינוי כזה הוא מורכב, ארוך טווח אך לא בלתי אפשרי. אולם, כל עוד אנשים כמו עבד אלבארי עטואן ממשיכים לעצב את ראיית העולם והשיח בחברה הערבית והמסלמית, הדרך לשינוי מתארכת והמחיר הכרוך בכך – הן עבור החברות המסלמיות והן עבור שכניהן – מאמיר.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!