שגריר על הכוונת

על הכוונת

    נובמבר, 2011

שגריר על הכוונת: מחול הצעיפים האירני

 

בתחילת אוקטובר הודיע הממשל האמריקאי רשמית (כולל הודעה אישית של הנשיא אובאמה) על סיכולה של מזימה של המשטר האירני לבצע פיגועי טרור נגד שגרירויות סעודיה וישראל בארה”ב ובארגנטינה, וכן תכנית להתנקש בחייו של שגריר סעודיה בארה”ב.

מעורבותו של המשטר האירני בפעולות טרור וחתרנות אינה מפתיעה. אתם מוזמנים לקרוא מאמר שפרסמתי באנגלית לפני כשנתיים בכותרת ” MASTERS OF CHAOS” בו תיארתי את מעורבותו של המשטר האירני בפעילויות טרור וחתרנות בזירות שונות של האיזור.

פרשת המזימה האירנית שסוכלה מעסיקה את התקשורת ואת גורמי המחקר וההערכה. אחת השאלות המרכזיות המעסיקה כותבים רבים ובכלל זה בעולם הערבי היא: האם אכן מדובר במזימה אירנית שסוכלה או שמא מדובר בתרגיל אמריקאי שנועד להכשיר את הקרקע לקראת מהלומה צבאית אמריקנית שתונחת על אירן?

רבים מהכותבים מחזיקים בדעה שמדובר בתרגיל אמריקאי, שנועד להצדיק מהלך צבאי נגד אירן. הם משווים זאת לפלישה של ארה”ב ובנות בריתה לעירק שההנמקה לה היתה סירובה של עירק להתפרק מנשק להשמדה המונית שהיה ברשותה לטענת ארה”ב ובנות בריתה (ככל הידוע לא התגלה נשק כזה בעירק)

כותבים אלה ואחרים המחזיקים בדעה דומה טוענים גם, כי אין זה הגיוני שאירן, המנהלת מדיניות מחושבת ומתוחכמת, תסתכן במהלך שעלול לגרום לה נזק רב בהרבה מכל תועלת אפשרית שתוכל להפיק ממנו.

לעומת זאת, ישנם כאלה שדווקא חושבים שאכן היתה מזימה אירנית. לנימוק עמדתם הם מציינים את העובדה שהמשטר האירני לא בחל מעולם בביצוע פעולות התנקשות ופעילות טרור ענפה בעולם שנועדה לקדם את מטרותיו. בין כותבים אלה יש רבים הסבורים, שהמזימה האירנית – אילו יצאה אל הפועל – היתה מוצגת כנקמתו כביכול של ארגון אלקאעדה על חיסולם של אסאמה בן לאדן ואנור אלעואלקי..

לפחות במקרה אחד הועלתה הטענה, שהמזימה היתה התגרות מחושבת מצד אירן שנועדה להצית התלקחות מבוקרת ומוגבלת בין אירן לבין ארה”ב במפרץ. לפי הניתוח הזה, ההגיון שהנחה את המשטר האירני ביזום התלקחות הוא שלארה”ב – השקועה במשבר כלכלי עמוק ומסובכת באפגניסטן ובעירק – אין יכולת או רצון במלחמה נרחבת עם אירן. ולכן, על פי התסריט האירני, תגיב ארה”ב לכל היותר בעימות מוגבל עם אירן. בראיה האירנית עימות כזה- בלא קשר לתוצאותיו –  יציג את אירן כמנצחת, ובכך ימצב את מעמדה כמעצמה האזורית המובילה, דבר שיאפשר לה בין השאר, להתקדם ללא הפרעה להשלמת השלבים האחרונים בהשגת יכולת גרעינית צבאית.

מבין התיאוריות והניתוחים השונים לכדה את עיני זוית חריגה ומעניינת שהציג חוקר אירני בכיר במכון ושינגטון למדיניות המזרח התיכון. לדעתו, המזימה אכן נהגתה על ידי משמרות ההפיכה האירניים, יתכן ללא ידיעתו של עלי ח’מנאאי, המנהיג הרוחני של אירן. לטענתו, המזימה בעצם קשורה למאבק הכוחות החריף בתוך צמרת המשטר האירני, ותכליתה היתה לפגוע בנשיא האירני אחמדינז’אד.

במאמר שלי אני מבקש להתייחס לזווית הספציפית הזו ובהקשר זה אפתח בסיפור הבא :

זמן קצר לפני הבחירות שהתקיימו לנשיאות אירן בשנת 2009, נשא חסן נצראללה, מנהיג ארגון חזבאללה בלבנון נאום בפורום סגור של בכירי הארגון בלבנון.

בנוסף לדברי ההלל והתודה למשטר האירני – פטרונו של נצראללה- אמר נצראללה את האמירה המוזרה הבאה:

“המהפכה האסלאמית באירן”, אמר נצראללה “היא במובן מסוים ערבית”.

מרבית הערבים הם מסלמים סונים. ההפיכה באירן היא הפיכה אסלאמית שיעית. ההיסטוריה של היחסים בין סונים לשיעים רוויה בדם ושנאה. העוינות בין הזרמים הללו החריפה עוד יותר לאחר ההפיכה באירן וכינונו של משטר כהני הדת השיעים. רוב העולם הערבי מתעב תיעוב גמור את המשטר האירני.

נצראללה הוא ערבי לבנוני שיעי. הוא לא פרסי ולא אירני. לנצראללה יש בעיה קשה: הוא נחשב בעיני רבים בעולם הערבי כמשרת נרצע של המשטר האירני. אפשר אם כך להבין את האמירה המוזרה של נצראללה כנסיון שלו לרכך את הביקורת כלפיו בעניין זה.

איך קשור סיפור הנאום של נצראללה למאבק הכח המחריף בתוך הצמרת האירנית?

על פי אותו מקור, האמירה המוזרה של נצראללה הובאה לידיעת פטרוניו – משמרות המהפכה האירנים- באיחור רב: כמעט שנה לאחר שנאמרה. ההסבר לאיחור הוא בכך שהתרגום לפרסית של נאום נצראללה נפל בין הכיסאות והגיע לידי האירנים רק כעבור שנה כלומר: בערך באמצע 2010. למועד הזה כפי שתראו בהמשך יש חשיבות.

האמירה של נצראללה ובעיקר התזמון בו הובאה לידיעת אנשי משמרות המהפכה היתה כשמן על מדורת המחלוקת הגוברת בתוך צמרת המשטר האירני.

בצמרת המשטר האירני מתנהל מאבק כח בין שני מחנות: מחנהו של הנשיא האירני מחמוד אחמדינז’אד מצד אחד ומולו המחנה של כהני הדת השיעים ובעיקר המחנה האולטרא שמרני.

מה הרקע למאבק הכוחות הזה?

בשנתיים האחרונות החל אחמדינז’אד על פי דווחים שונים להוביל קו מעניין. בנאומיו בתוך אירן הוא מדגיש יותר ויותר את ההיסטוריה הפרסית והאלילית של אירן וכן את המאפיינים הלאומיים שלה בעת המודרנית, תוך שהוא ממעיט בחשיבות הפן האסלאמי של המהפכה האירנית.

מדוע נוקט נשיא אירן בקו הזה? עד כמה שזה ישמע מוזר, ישנם פרשנים בעולם הערבי שטוענים שהקו הזה הוא איתות של אחמדינז’אד על רצונו לפתח דיאלוג פרגמטי עם המערב ובכלל זה ארה”ב. בהתחשב ברטוריקה הקיצונית של נשיא אירן כלפי המערב ובעיקר כלפי ארה”ב, רבים יתקשו להתייחס ברצינות להסבר הזה.

הסבר יותר קביל הוא שהנשיא האירני מודע לעובדה שרוב הציבור האירני מאס בהתערבות הבוטה של כהני הדת השיעים בחיי הפרט ובחיי היומיום. לכן, מנסה הנשיא האירני לבדל את עצמו מכהני הדת וליצור לעצמו תדמית עצמאית.

כך או כך, הקו שמוביל אחמדינז’אד העלה את חמתם של כהני הדת השיעים – בעיקר אלה המשתייכים לזרם האולטרא-שמרני במשטר האירני. ההמעטה בפן האסלאמי של ההפיכה באירן לא רק מקעקעת את היסודות האידיאולוגיים של ההפיכה האסלאמית באירן: היא מאיימת על כוחם הפוליטי של כהני הדת הללו.

אחד מאלה שאחמדינז’אד הכעיס במיוחד הוא כהן דת בדרגה הבכירה ביותר בהירארכיה השיעית הדתית – איאתאללה (המונח איאתאללה פירושו “סימן אלוהי“) מחמד תקי מצבאח יזדי.

מצבאח יזדי הוא דמות נערצת במשטר האירני. הוא בן דורו של מייסד ההפיכה איאתאללה רוחאללה ח’מייני, והוא עומד בראש המכון לחקר מורשתו של ח’מייני .

מצבאח יזדי עומד גם בראש קבוצה אולטרא שמרנית של כהני דת באירן הנקראת קבוצת ג’מכראן.    מקור השם הוא מסגד ג’מכראן הנמצא ליד העיר קום, שם, לפי האמונה השיעית התרי- עשרית, נעלם נער צעיר שהיה האמאם האחרון בשושלת האמאמים השיעים. לכן מכונה אמאם זה באמונה השיעית “האמאם הנעלם”. פירוש המלה “אמאם” בהקשר זה הוא מורה דרך רוחני.    לפי האמונה השיעית ישוב “האמאם הנעלם” כמשיח – “מהדי” בטרמינולוגיה השיעית –  להנהיג את העולם והוא יתגלה במקום האחרון שבו נראה קרי: במסגד ג’מכראן.

איאתאללה מחמד תקי מצבאח יזדי גם מרצה מדי פעם בפני ההנהגה הבכירה של משמרות המהפכה ופורש את משנתו הקיצונית המאופיינת בין השאר בשנאה עזה ליהדות, למערב וכמובן לישראל.

ב 2005 פירסם מצבאח יזדי ספרון ובו דיבר בין השאר על הצורך של אירן בהשגת נשק מסוג מסוים. מצבאח יזדי לא פירט איזה סוג של נשק אולם ברור למדי למה התכוון. הספרון הזה פורסם במהדורה מצומצמת של 3000 עותקים למעגל סגור בלבד.

מצבאח יזדי היה גם מדריכו הרוחני הפרטי של אחמדינז’אד לאורך תקופה ארוכה. אבל, הקו שהוביל אחמדינז’אד הביא במהרה גם לקרע בינו לבין מצבאח יזדי.

וכאן אנו חוזרים לסיפור של נאום נצראללה.

כהני הדת השיעים נחשפו ככל הנראה לתוכנו של הנאום בערך באמצע 2010. האמירה של נצראללה על הפן הערבי של המהפכה האירנית עוררה את זעמם. מבחינתם נצראללה בחר בצד הלא נכון: בצד של הנשיא האירני. נצראללה נקרא לסדר על ידי כהני הדת השיעים באירן.

לפי דווחים שונים, עד לאמצע 2010 עדיין נהנה הנשיא האירני מחסותו של עלי ח’מנאאי, המנהיג העליון של אירן, שאף גונן עליו מביקורתם של כהני הדת האולטרא שמרנים. היה זה ח’מנאאי עצמו שהתערב אישית ופסק כי אמחדינז’אד ניצח בבחירות ב 2009 למרות שברור היה כי התוצאות זוייפו.

אבל, ככל הנראה מאמצע 2010 חל שינוי בעמדתו של ח’מנאאי כלפי אחמדינז’אד. יתכן וקו פרשת המים היה החשיפה של נאום נצראללה ובעיקר התגובה הנזעמת של כהני הדת האולטרא שמרנים לאמירה של נצראללה.

ח’מנאאי שינה את עמדתו ביחס לאחמדינז’אד בגלל שיקולים פוליטיים פרגמטיים.  ח’מנאאי הוא אמנם המנהיג העליון של אירן וסמכויותיו רבות אבל לא בלתי מוגבלות. קיים באירן גוף שבסמכותו להדיח בנסיבות מסוימות את ח’מנאאי. גוף זה נקרא מועצת המומחים של המשטר והוא מונה 86 חברים. היו”ר של מועצה זו כמו גם מרבית חבריה נמנים על מחנה כהני הדת האולטרא שמרנים. בנוסף, מרבית חברי הפרלמנט האירני מזוהים עם הזרם השמרני או האולטרא שמרני. ח’מנאאי לא יכול להרשות לעצמו לעלות על מסלול התנגשות עם כהני הדת האולטרא שמרנים.

בחודשים האחרונים מתרבים הסימנים כי ח’מנאאי החליט שהגיעה העת לסיים את הקריירה הפוליטית של אחמדינז’אד  על פי הדווחים, מצר ח’מנאאי יותר ויותר את צעדיו של הנשיא האירני. במסגרת זאת הורה ח’מנאאי לתקשורת האירנית הרשמית לסקר באופן מינימאלי את סיוריו ופעילותו של הנשיא באירן ובחו”ל. ח’מנאאי גם התערב אישית ושינה החלטות של אחמדינז’אד. המקרה הבולט ביותר הינו הוראתו של של ח’מנאיי לבטל את החלטתו של אחמדינז’אד לפטר את השר לענייני מודיעין. בוצעו מאסרים פומביים של חלק ממקורביו של הנשיא שהאושמו בשחיתות.

ההחרפה במאבקי הכח בצמרת האירנית בחודשים האחרונים מתרחשת בצמידות למצוקה הגוברת של המשטר האירני שנעוצה בשני גורמים מרכזיים:

  • הסנקציות המוטלות על אירן על ידי הקהילה הבינ”ל מעיקות יותר ויותר על כלכלתה המקרטעת ממילא של אירן. כתוצאה לכך מתגברת התרעומת של הציבור באירן כלפי המשטר האירני ובהתאם גוברת התסיסה הפנימית באירן
  • האירועים בעולם הערבי ובעיקר המרד בסוריה נגד שלטון אסד – בן בריתו האסטרטגי של המשטר האירני – יוצרים איום גובר והולך על המערך הקיצוני שבנה המשטר האירני בהשקעה עצומה הנקרא “ציר ההתנגדות”. מערך זה כולל את משטר אסד בסוריה, ארגון חזבאללה בלבנון, חמאס, הג’האד האסלאמי, וועדות ההתנגדות העממיות ברצועת עזה וכן וגורמים קיצוניים נוספים.

ההסבר שמציע החוקר האירני מעניין אולם בעייתי:

  • מדוע צריכים אויביו של נשיא אירן מבית להסתבך במזימת טרור כה בעייתית כדי לפגוע בנשיא האירני בשעה שעומדים לרשותם דרכי פעולה רבות לעשות זאת מבלי לסבך את אירן השרויה ממילא במצוקה?
  • אם – כפי שמציע החוקר האירני – המזימה קרמה עור וגידים ללא ידיעתו של ח’מנאאי, (ובמשתמע ניזומה על ידי כהני הדת האולטרא שמרנים) המשמעות היא שהמזימה האירנית לא נועדה לפגוע רק בנשיא האירני אלא בעצם להעביר מסר מאיים לח’מנאאי עצמו. אבל, מחנה כהני הדת האולטא שמרנים שולט במועצת המומחים שבסמכותה להדיח את ח’מנאאי. אם כך, מדוע על מחנה זה להסתבך במזימה כל כך בעייתית כדי לאיים בפועל או במרומז על ח’מנאאי?

בכל הפרשה הזו יש היבט אחד משמעותי מאוד. מכלל הפרטים שידועים עד כה מצטיירת תמונה של מזימה שנתפרה בתפרים גסים וברשלנות שמאוד לא אופיינית לכח אלקדס האירני המופקד על ביצוע פעולות הטרור והחתרנות.

לכן אני מבקש להציע הסבר אפשרי נוסף לכל פרשת המזימה האירנית.

לא היתה ממש מזימה אלא מראית עין של מזימה שהמשטר האירני רצה שתיחשף משום שרצה לחזק בכך את התדמית שהוא מעוניין לשווק כמשטר בלתי צפוי המונחה על ידי הגיון שהוא זר לחשיבה המערבית. יתכן, שהמזימה האירנית היתה ולא היתה בעת ובעונה אחת.

יכול להיות שהמשטר האירני – ולא בפעם הראשונה- ביצע מהלך מחושב מאוד של הליכה על הקצה.   זה היה חישוב הסיכון והרווח שעשה המשטר האירני: בצד של הסיכון, המזימה הזו עלולה לגרור תגובת נגד חריפה – אולי אפילו מאוד – מצד ארה”ב והקהילה הבינ”ל.  בצד של הרווח, תסייע חשיפת המזימה למצב את תדמיתו של המשטר כ”כלב משוגע” שאין לצפות את התנהגותו ובכך תרתיע את מי שחושב לתקוף צבאית את מתקני הגרעין האירניים. יתכן, ובשיקול הכולל הגיע המשטר האירני למסקנה שהרווח עולה על הסיכון.

פרשת המזימה האירנית היא כמו מחול צעיפים מסחרר: חושף טפח ומסתיר טפחיים.

הנאראטיב המרכזי של השיעה הוא של סבל, קיפוח והקרבה. הנאראטיב השיעי יצר קודים התנהגותיים כמו “תקיה” (הסתרת זהותך האמיתית בזמנים של מצוקה) או “ח’דעה” (הולכת שולל) ומחול הצעיפים האירני מבטא במידה רבה את הקודים הללו.

יהא אשר יהא ההסבר לפרשת המזימה האירנית דבר אחד ברור: המשטר האירני הוא אכזרי, מסוכן ומתוחכם. אי אפשר להגזים בהערכת הסיכון שמציג המשטר הזה.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!