מצוקות חברתיות באירן

מצוקות אירןמאי 2012

 

אירן: אנטומיה של חברה מרוסקת

בשנת 1979 הצית כהן הדת השיעי רוחאללה איאתוללה ח’מייני את רחובות אירן וההמונים המשולהבים הפילו את משטרו של השאה הפרסי.

באירן קמה תיאוקרטיה בשם “הרפובליקה האסלאמית של אירן“. אירוע זה הוצג על ידי ח’מייני וממשיכי דרכו כנקודת ציון היסטורית בתולדות המין האנושי.

בחזונו של משטר כהני הדת השיעים, “הרפובליקה האסלאמית של אירן” אמורה היתה להיות מופת של קידמה, נאורות והישגים לעולם כולו. “הרפובליקה האסלאמית של אירן” היתה אמורה להוכיח לעולם כולו באמצעות הישגיה את עליונותו המוסרית, הערכית והמעשית של האסלאם בכלל וזה השיעי בפרט.

אולם חזון לחוד ומציאות לחוד.

לאחר יותר מ- 30 שנה תחת שלטון כהני הדת, החברה האירנית ב- 2012 היא חברה מיואשת ורצוצה.

אוכלוסיית אירן מונה 75 מליון בני אדם. החברה האירנית מורכבת מקבוצות אתניות ודתיות שונות: פרסים, אזארים (מנהיגה העליון של אירן עלי ח’מנאאי הוא אזארי) כורדים, בלוצ’ים, אוזבקים, אפגנים, ערבים נוצרים, זורואסטרים, בהאים, יהודים ועוד.

מרבית האירנים הם צעירים שרובם המוחלט נולד לאחר ההפיכה באירן. 35 מליון אירנים הם מתחת לגיל 20.

נתונים שמקורם במוסדות רשמיים של האו”ם, מוסדות מחקר אירניים ובכלל זה מוסדות אירניים רשמיים, מציגים תמונה של מציאות חברתית וכלכלית קשה ביותר באירן.

בעיה קשה אחת היא העוני.

אין נתונים ברורים ביחס למימדי העוני באירן. על פי אומדנים זהירים, קרוב ל 20% מהאירנים הם רשמית מתחת לקו העוני. גורמי אופוזיציה אירניים טוענים ש 80% מאוכלוסיית אירן חיים מתחת לקו העוני. יש להתייחס לנתון זה בספקנות אם כי ברור שמימדי העוני באירן אכן עצומים.                                             על פי דוח קרן המטבע העולמית “אירן תחת שלטון ההפיכה האסלאמית הגיעה לעוני החמור ביותר בתולדותיה”.

בעיה קשה נוספת היא אבטלה. על פי נתוני משרד העבודה האירני, שיעור האבטלה באירן הינו כ- 11% אבל אפילו חברי פרלמנט אירניים ובכלל זה השמרנים לא מאמינים לנתון הזה. לטענתם, האבטלה באירן היא לפחות 15%.

כלכלנים ופרשנים רבים טוענים ששיעור האבטלה באירן הוא הרבה יותר גבוה ועומד על קרוב ל30%, כאשר מרבית המובטלים הם צעירים.

כלכלת אירן בקריסה. על פי נתוני הבנק המרכזי האירני, עמד שיעור האינפלציה באירן על 22%. הנתון האמיתי ככל הנראה גבוה בהרבה. המטבע האירני איבד למעלה מ 50% מערכו לעומת הדולר על רקע הסנקציות שמטיל המערב על אירן.

 ההסתחררות הכלכלית של אירן מואצת. על פי פרסומים אירניים רשמיים, בשנת 2011 עלו מחיריהם של מוצרי יסוד רבים באירן בקרוב ל -30%, ביגוד התייקר ב 30%, חלק משירותי תחבורה ציבורית התייקר ב 100%, מחירי דירות להשכרה עלו ב -19% ומחיר דירות למכירה עלו ב 10%.

העוני והאבטלה הביאו לגידול חד במעבר מהכפרים לערים המרכזיות באירן. המצוקה המחריפה גורמת באורח בלתי נמנע לבעיות חברתיות קשות.

כך למשל, ולמרבה האירוניה, תחת שלטון כהני הדת חל גידול של מאות אחוזים בתופעת הזנות: על פי מחקר של איש אקדמיה אירני, בטהרן בלבד יש 300,000 נערות בגילאים 11-18 העוסקות בזנות.

המצוקה הובילה לתופעה קשה נוספת: אירן הפכה להיות בשנים האחרונות מדינה מובילה בתחום של סחר בכליות. היקפה של התופעה הוא כה רחב, עד שבשנת 2006 התירה אירן מכירת כליות באופן חוקי בניסיון לקיים פיקוח על המתרחש בתחום זה.

אולם בפועל התפתח שוק שחור עצום של סחר בכליות. על פי הערכות שונות, מדי שנה מוכרים אלפי אירנים כליות. רבים מהם הם צעירים הזקוקים לכסף למימון הוצאות לחתונה והוצאות שוטפות.                         על רקע המציאות הכלכלית הקשה באירן אפשר להבין את התופעה: מחיר כליה בשוק השחור הוא 10,000$ ויותר.

העם האירני אינו חווה רק קשיים חברתיים וכלכליים. קבוצות שונות בחברה האירנית חוות דיכוי, קיפוח והזנחה.

לדוגמא האוכלוסיה הערבית- שיעית של מחוז ח’וזאסטן, הגובל במפרץ הפרסי (או כמו שהוא נקרא בעולם הערבי “המפרץ הערבי”) במחוז זה מצויות מרבית עתודות הגז של אירן כן 70% מתפוקת הנפט של אירן.

בח’וזאסטן מתגוררת אוכלוסיה של קרוב ל 6 מליון בני אדם שמרביתה ערבית- שיעית. תושבי המחוז סובלים מעוני חמור, בערות, קיפוח והזנחה. אחת לזמן מה פורצות מהומות אלימות במחוז זה המדוכאות באכזריות על ידי המשטר האירני.

דוגמא אחרת היא הבהאים. הבהאים הם המיעוט הדתי הגדול ביותר באירן (300,000 בני אדם) אבל הם אינם מוכרים רשמית כמיעוט. הבהאים חשופים לרדיפה מתמדת מצד השלטון באירן.                                      מאז ההפיכה האסלאמית באירן נהרגו מאות בהאים. מאות נאסרו ואלפים מהם איבדו את מקור פרנסתם. אמצעי התקשורת השמרניים באירן מסיתים ללא הרף נגד הבהאים ואמונתם שכן בעיני כהני הדת השיעים הבהאים הם כופרים שסטו מדרך האסלאם ודינם מוות.

אבל הקושי הגדול ביותר עבור רבים מהאירנים – ובוודאי הצעירים- הוא החנק התרבותי והאישי שנגרם כתוצאה לעובדה שמשטר כהני הדת מתערב בכל תחום בחיי הפרט באופן בוטה ואלים.

“משטרת מוסר” כופה קוד לבוש אסלאמי ברחובות הערים. בקיץ האחרון התפרסו בטהרן 70,000 שוטרים במסגרת “סיורי בטחון המוסר” במטרה לאכוף על נשים את קוד לבוש האסלאמי. במספר מקרים נקנסו גם נשים בעת שהיו בתוך רכבן שכן מכוניות אינן נחשבות רשות היחיד. במסגרת המבצע בוצעו גם מעצרים. העצורים (ובעיקר עצורות) שוחררו לאחר שבני משפחותיהם הביאו להם לבוש הולם ולאחר שחתמו על הצהרה שיקפידו על קוד לבוש הולם ולא יחזרו על התנהגותם שנית.

החוק האירני אוסר גם על אחזקת צלחות לווין ברשות הפרט. במאי 2011 התקיים מבצע של כוחות השיטור והאכיפה האירנים להחרמת צלחות לווין מבתים. במהלך המבצע פרצו השוטרים לבתיהם של אזרחים והחרימו לחות לווין שהיו מותקנות במרפסות או על הגגות.

המשטר האירני מקיים גם מעקב הדוק וצמוד בתחום האינטרנט ההופך להיות נפוץ יותר ויותר באירן.  על פי לשכת הסטטיסטיקה של אירן, כ – 4.3 מליון משפחות באירן (מתוך סך של כ- 20 מליון משפחות) מחוברות לאינטרנט. 94% מהמשפחות המחוברות הן עירוניות והיתר מהמגזר הכפרי.         83% מחוברים באמצעות מודם חיוג רגיל (Dial Up)  13% מחוברים באמצעות ADSL ורק אחוז אחד מחובר אלחוטית.

בשנת 2011 גלשו באינטרנט 11 מליון אירנים – מרביתם המוחלט צעירים ועירוניים.

לא אחת חוסם המשטר את שירותי האינטרנט בתואנה כזו או אחרת. חסימה בזו התבצעה למשל זמן קצר לפני מועד הבחירות לפרלמנט האירני שהתקיימו בחודש מרס 2012.

לעתים נחסמים אתרים ובלוגים באשמת “הפצת תכנים הפוגעים במורל הציבורי” (לשון אחרת לביקורת על המשטר) ולעתים נעצרים בלוגרים אירנים המואשמים ב-“חתרנות והסתה”.

בקיץ 2011 פרסמו צעירים אירנים בפייסבוק תמונות של “מלחמת מים” שקיימו בפארק בטהרן . הסיפור ליבה את המתיחות הפוליטית בצמרת המשטר האירני. כהני הדת השמרנים הציגו את הסיפור כביטוי “להתפוררות המוסר ופגיעה בקוד ההתנהגות האסלאמי”.

תחת שלטון דכאני וללא תקווה לעתיד חיובי, מתמודדים האירנים בדרכים שונות עם המציאות העגומה.

אחת הדרכים היא בריחה מהמציאות באמצעות שימוש בסמים.

דו”ח של המשרד למלחמה בסמים ומניעת פשיעה של האו”ם (UNODC) מציג את הנתונים הבאים:

אירן ניצבת במקום השני בעולם (אחרי אפגניסטן) בצריכת סמים.

1.2 מליון אירנים הם נרקומנים.

אירן מובילה את רשימת צרכני האופיום בעולם.

מחקר שנערך על ידי גורם רשמי בעיריית טהרן גוף אקדמי אירני קובע כי 2 מליון אירנים הם צרכני סמים– רובם מתחת לגיל 19. בנוסף קובע המחקר שצריכת האופים היומית בטהרן בלבד הינה 5 טון.

צורת התמודדות אחרת היא בריחה מאירן.

על פי נתוני קרן המטבע העולמית אירן ניצבת בראש רשימה של 91 מדינות מתפתחות שבהן מתרחשת תופעה של “בריחת מוחות”. בין 150 ל- 180 אלף אירנים מהגרים מאירן מדי שנה, ולמעלה מ 250,000 רופאים ומהנדסים ממוצא אירני חיים בארה”ב.

ובינתיים מעמיקה השחיתות השלטונית באירן. כהני דת בכירים ומפקדים ב”משמרות המהפכה” צברו הון עתק. על פי דיווחים, בכירים במשטר האירני ובהם מקורבים ללשכת המנהיג העליון של אירן, מבריחים מאות מליוני דולרים למדינות כמו אינדונזיה, פקיסטן, טורקמניסטן מדינות במפרץ ועוד.

לאחרונה נחשפה מעילת ענק באירן בהיקף של מליארדי דולרים המוגדרת כ”מעילה הענקית ביותר בהיסטוריה של אירן”. על פי החשד מעורבים בפרשה אנשי עסקים ואישים פוליטיים המקורבים לנשיא אירן.

באירן יש חצי מיליון כהני דת שיעים שאמורים לשמש כרועים רוחניים ולהפיץ את ערכי ההפיכה האסלאמית. אבל 80% מהאירנים בכלל ו 85% מבני הנוער בפרט, אינם מתפללים ואינם מקיימים אורח חיים מסלמי. זהו ביטוי לעובדה שמרבית האירנים דוחים לחלוטין את משטר כהני הדת ואת האידיאולוגיה שלו.

האירוע הבא ממחיש את המציאות העגומה שחווה העם האירני תחת משטר כהני הדת השיעים.

סרטו של הבימאי האירני אצע’ר פרהאדי “A Separation” זכה בפרס האוסקר בתחרות האחרונה.

בדברי התודה שלו בטקס חלוקת האוסקר אמר פרהאדי שהוא מקדיש את הפרס לעם האירני שכיבד לאורך כל ההיסטוריה הארוכה שלו את התרבויות השונות וסלד משנאה ועויינות. פרהאדי גם ביקר במרומז את המשטר באירן כשאמר כי “הזכיה באוסקר מאפשרת לדבר על תרבותה המפוארת של אירן שהוסתרה תחת אבק הפוליטיקה”.

עבור מיליוני אירנים היה זה רגע של גאווה לאומית ונחת רוח. עשרות אתרי אינטרנט ובלוגים המזוהים עם מתנגדי המשטר באירן הביעו גאווה ושמחה על ההישג.

אבל התגובה של המשטר האירני היתה שונה לחלוטין. דוברים שונים של המשטר הציגו את ההישג כ-“קשר בלתי ראוי בין יוצרי הסרט לבין תרבות המערב המושחתת” או כ – “איום על ערכי ההפיכה האסלאמית”. המשטר האירני הודיע שלא יקיים כל טקס לציון האירוע.

סוכנות הידיעות הרשמית של אירן “פארס” ציטטה באופן מסולף את נאומו של הבימאי. בהודעה שפרסמה הסוכנות (27/2/2102) נאמר כי “פרהדי הצהיר שהוא גאה להעניק את הפרס לעם האירני שניצב בחודשים האחרונים מול גילויי עויינות סביב תכנית הגרעין של אירן.”

הסילוף של נאומו של פרהדי זכה לכיסוי רחב באתרים ובלוגים של מתנגדי המשטר.

מי שמכיר את התנהלותו של המשטר האירני אינו מופתע. סילוף, התכחשות והונאה הם דבר שבשגרה עבורו.

המשטר האירני עצמו מודע היטב לעובדה שמודל ההפיכה האסלאמית שהיה אמור להיות מופת של שגשוג והצלחה ריסק את אירן מבחינה כלכלית וחברתית והביא את האירנים אל עברי פי פחת כלכלית וחברתית.

אבל כלפי חוץ מנסה המשטר האירני להציג את המהפכה האסלאמית באירן כסיפור הצלחה וכמודל ההשראה של אירועי “האביב הערבי”.

המסר הזה מתקבל בלעג בעולם הערבי וכמובן בקרב האזרחים האירנים עצמם.

האמת הפשוטה היא שהמשטר באירן מודאג מאוד מהאפשרות ש”האביב הערבי” יגיע גם לאירן.

לחשש של המשטר האירני יש בסיס מוצק מאוד. פרשנים רבים מסכימים שהפיכה באירן שתביא לנפילת שלטון כהני הדת וחיסול התיאוקרטיה היא רק ענין של זמן.

העם האירני ברובו הגדול מייחל לרגע הזה. רבים מהאירנים מכנים את “האביב הערבי”בשם “האביב הקטן”.

ההפיכה באירן עדיין לא התרחשה אבל האירנים כבר נתנו לה שם:

הם קוראים לה “האביב הגדול”.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!