טנגו הפחד

טנגו

מאי 2013

בשעה שהמלחמה בסוריה גולשת לתוך לבנון ומאיימת להצית תבערה סונית – שיעית במדינה, ראוי להפנות מבט אל גורם כח נוסף בלבנון והם הפלסטינים.

בלבנון יש אוכלוסיה של כחצי מליון פלסטינים המתגוררים במספר מחנות פליטים. הגדול בהם מחנה הפליטים עין אלחלווה ליד העיר צידון, הגדולה בערי דרום לבנון, שמרבית אוכלוסייתה סונית. בנוסף, יש ריכוז פלסטיני משמעותי במרחב ביירות – מ.פ ברג’ אלבראג’נה ובצפון לבנון מ.פ. נהר אלבארד

התרחיש של התלקחות מלחמה בין סונים לבין שיעים בלבנון כתוצאה למלחמה בסוריה מעורר דאגה עמוקה ביותר בקרב שלושת הארגונים הפלסטינים המרכזיים בלבנון.

ככל שמסלימה המלחמה בסוריה, אימצו הארגונים הפלסטינים המרכזיים בלבנון (וכן בעזה) – פתח, חמאס והג’האד האסלאמי – מדיניות של “ישיבה על הגדר” ביחס למלחמה בסוריה שבאה לידי ביטוי בכמה דרכים:

–          הצהרות חוזרות ונשנות של בכירי הארגונים הפלסטינים המרכזיים כי לפלסטינים אין נגיעה במלחמה בסוריה

–          פגישות תאום וקיום קו פתוח בין בכירי הארגונים הפלסטינים המרכזיים (פתח, חמאס והג’האד האסלאמי) לבין בכירי חזבאללה במטרה להרגיע חששות וחשדות. הצדדים רוקדים היום   טנגו של פחד.

–          ריסון קבוצות ג’האדיות סלפיות פלסטיניות (בעיקר אלה הפועלות במ.פ עין אלחלווה) המובילות טון מיליטנטי ביחס למשטר הסורי ובן בריתו חזבאללה הלבנוני.

–          הימנעות ממתיחת ביקורת גלויה על משטר אסד ו/או על חזבאללה בשל מעורבותו במלחמה בסוריה.

אולם, נראה כי הפלסטינים בלבנון יתקשו יותר ויותר להמשיך במדיניות “הישיבה על הגדר” וזאת מכמה סיבות:

עשרות אלפי פליטים פלסטינים שנמלטו מסוריה הגיעו למחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון. כתוצאה לכך העמיקה מאוד המצוקה במחנות. הפלסטינים שנמלטו מסוריה מדווחים על התעללות המשטר הסורי בפלסטינים שבתחומי סוריה – מעשי רצח שוד ואונס הפכו לעניין שבשיגרה. להתעללות של משטר אסד בפליטים הפלסטינים בסוריה יש מימד נקמני: המשטר לא שכח את העובדה שחמאס והג’האד האסלאמי הפלסטיני, שנהנו שנים רבות מקבלת פנים מפנקת בסוריה, נטשו את הספינה הסורית השוקעת לפני כשנה.

עשרות רבות – אם לא מאות – של פליטים פלסטינים שהתגוררו במ.פ בסוריה נהרגו כתוצאה להפצצות של כוחות אסד על מחנות הפליטים בסוריה ובעיקר המרכזי שבהם – מ.פ אלירמוכ. הדווחים על הפגיעה בפלסטינים בסוריה מעוררים זעם גובר ברחוב הפלסטיני בלבנון ומחוצה לה. בהקשר זה נמסר במידע המוערך כמהימן, כי צעירים פלסטינים מעזה ושטחי רש”פ חברו למורדים בסוריה וחלק מהם נהרג בקרבות. יוזכר גם, כי ירדנים ממוצא פלסטיני המשתייכים לזרם הסלפי ג’האדי בירדן מעורבים זה תקופה ארוכה בלחימה בסוריה לצידם של המורדים ובעיקר קבוצות המורדים האסלאמיסטיות, וכי עשרות מהם נהרגו.

ואכן, בשטח יש כבר סימנים המעידים כי רגע האמת של מדיניות “הישיבה על הגדר” של הארגונים הפלסטינים המרכזיים בלבנון קרב ובא:

  • במ.פ. עין אלחלווה אירעו בשבועות האחרונים מספר תקריות ירי והתנגשויות בהיקף מצומצם בין קבוצות סלפיות ג’האדיות פלסטיניות לבין ארגונים פלסטינים אחרים. ממידע מאומת עולה כי חלק מהתקריות היו עם פעילים של ארגון פתח. במידע טעון אימות דווח על תקריות ירי שכוון נגד ארגונים הפועלים בשירות המשטר הסורי כמו ארגון החזית העממית – המפקדה הכללית וכן על ירי לעבר משרדי ארגון אלצאעקה. אף כי דוברים פלסטינינם מנסים לייחס את התקריות ל- “סכסוכים אישיים”, ברור למדי שהתקריות מבטאות גם את מורת רוחם של הארגונים הסלפיים ג’האדיסטיים הפלסטינים ממדיניות ה”ישיבה על הגדר” של הארגונים הפלסטינים המרכזיים ביחס למלחמה בסוריה

הארגונים הפלסטינים המרכזיים חזקים יותר מהקבוצות הסלפיות ג’האדיסטיות הפלסטיניות ועד כה מצליחים לרסן אותן. אולם, מעורבות גוברת והולכת של הארגונים הסלפיים ג’האדיסאיים הפלסטינים במלחמה בסוריה – אם בשטח סוריה ו/או בתקיפה בתוך לבנון של יעדים של הארגונים השיעים (חזבאללה ואמל) וכן ארגונים נוספים בלבנון הסרים לפקודת המשטר הסורי (כגון מפלגת הלאום הסורי או המפלגה הערבית הדמוקרטית) – עלולה להניע תהליך של הידרדרות מהירה שיגרור את הארגונים הפלסטינים המרכזיים למעגל האלימות בלבנון בניגוד לרצונם ולאינטרס שלהם.

 המעורבות של כוחות שיעים (ארגון חזבאללה הלבנוני, ארגון חזבאללה העירקי, מיליציית אהל אלחאק העירקית וכמובן משמרות המהפכה האירניים) במלחמה בסוריה מעוררת זעם גובר והולך בעולם הערבי ובכלל זה בקרב הסונים בלבנון:  בעיר טריפולי, הגדולה בערי צפון לבנון, מתחוללים בימים האחרונים קרבות רחוב בין סונים לבין המיעוט העלווי בעיר שגרמו למותם של עשרות ולמנוסה המונית של אלפי משפחות.

מנהיג בכיר של הזרם הסלפי ג’האדי בלבנון הכריז על ג’האד נגד המשטר הסורי על אדמת סוריה. מידע מצטבר המוערך כמהימן מצביע על מעורבות של סלפיים ג’האדיים לבנוניים במלחמה בסוריה.

בעיר צידון חסמו סונים את דרך הגישה לבית הקברות הגדול מתוך כוונה לשבש את מסעות ההלוויות שמקיים חזבאללה כמעט מדי יום ללוחמי חזבאללה שנהרגו בקרבות בסוריה. על רקע זאת, לפי דווח אחד, ביקשו הרשויות הלבנוניות מארגון חזבאללה להעביר את לוחמיו לקבורה בבית הקברות של העיר דרך הים.

המפתי הסוני של הר הלבנון יצא במתקפה חריפה על חזבאללה והאשים אותו ב”נטישת הבעיה הפלסטינית” והקרבת צעירי העדה השיעית במלחמה בסוריה על מזבח האינטרסים של אירן וסוריה. בנאומו רמז למעשה לסונים בלבנון לקחת נשק לידיהם כאשר תקף את ממשלת לבנון על מדיניותה הרפה אותה כינה “לא רואה, לא שומעת ולא מתערבת” לגבי מה שקורה בסוריה בשעה שחזבאללה מעורב עד צוואר במלחמה בסוריה.

הפלסטינים הם סונים והם יתקשו להמשיך לשבת על הגדר לאורך זמן לנוכח ביטויי הביקורת והזעם ההולכים וגוברים בקרב הסונים בלבנון, ועל אחת כמה וכמה במקרה של התלקחות מלחמה בין סונים לשיעים בלבנון. ואמנם, לאחרונה החלו להישמע קולות ביקורת מחריפה והולכת של בכירים בחמאס ובג’האד האסלאמי כלפי המשטר הסורי אם כי – לפי שעה – לא ישירות כלפי חזבאללה.

המלחמה בסוריה ובמיוחד הקרבות המתחוללים בימים אלה במרחב העיר אלקציר בסוריה מעלים בחדות את מפלס המתיחות בתוך לבנון. מלחמה סונית שיעית כוללת בלבנון נראית יותר ויותר בלתי נמנעת ובהתאם עולה מפלס החרדה בקרב הפלסטינים בלבנון.

הדאגה הפלסטינית מוצדקת: מלחמה בתוך לבנון תשאב לתוכה את הפלסטינים בין אם ירצו בכך ובין אם לאו. יש לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות בהיבט זה.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!