המסר של חזבאללה

חזבאללה

31 אוגוסט 2012

 

                                  המסר של חזבאללה

על פי מקורות ערביים קיים לאחרונה ארגון חזבאללה הלבנוני את התרגיל הגדול בתולדותיו בו תרגלו 10,000 לוחמים של הארגון ובעיקר לוחמי יחידות העלית שלו תקיפה והשתלטות על שטחים בגליל העליון בתוך ישראל. עוד נמסר בדווח כי מנהיג הארגון חסן נצראללה נכח בחלק מהתרגיל יחד עם קצינים של משמרות המהפכה האירניים. בדווח גם נמסר על סוגי נשק מתקדם ברשות חזבאללה וכן על כך שמרבית לוחמיו הם בגילאי 16 – 20.

מומלץ להתייחס לדווח הזה בזהירות מכמה סיבות:

ראשית אין זה ממנהגו של ארגון חזבאללה לנדב פרטים על תרגילים שהוא עורך או תכניות מבצעיות שלו. חזבאללה משתדל לשמור על חשאיות מירבית בתחום זה.

שנית, התזמון של הדיווח מעניין. הדיווח מתפרסם בדיוק בעת שחזבאללה שרוי במבוכה גדלה והולכת וזאת בשל מספר אירועים שהתרחשו לאחרונה בלבנון ובסוריה:

במאי נחטפה קבוצה של שיעים שהיו בסוריה. בין העצורים ככל הנראה בכירים של חזבאללה. נכון להיום איש מבכירים אלה לא שוחרר. שוביהם דורשים שנצראללה יתנצל בפומבי על תמיכתו במשטר אסד כתנאי לשחרור השבויים.  על פרשה זו כתבתי במאמרי “נצראללה בולע את התרופה המרה” (יוני 2012)

לפני מספר שבועות נעצר בלבנון שר לבנוני לשעבר שנמנה על מחנה תומכי חזבאללה וסוריה בחשד שהיה מעורב בקנוניית טרור בלבנון בהכוונה סורית שנועדה להצית תבערה בין עדתית בלבנון.

לפני כשבועיים עצר צבא סוריה החופשי לבנוני בשם חסאן אלמקדאד. העצור הודה בראיון מצולם כי הוא לוחם (צלף)  בארגון חזבאללה וכי הוא נשלח לסוריה יחד עם 1500 לוחמים של חזבאללה לסייע למשטרו של אסד בלחימה נגד המורדים. בעקבות מעצרו של אלמקדאד, נחטפו אזרחים סורים, תורכים וכוויתים בלבנון על ידי חמושים שהציגו את עצמם כמיליציה של משפחת אלמקדאד. החוטפים דרשו את שחרור בן משפחתם העצור בסוריה בתמורה לשחרור החטופים. מנהיג חזבאללה הצהיר כי אין לארגון כל קשר לחטיפות הללו אולם רבים בעולם הערבי ובכלל זה הנהגת המורדים בסוריה אינם מאמינים להצהרותו של נצראללה. הסברה הרווחת היא שחזבאללה ניצב מאחורי החטיפות הללו במטרה להביא לשחרור שבוייו בסוריה.

הפרשיות הללו גורמות לחזבאללה מבוכה. אבל מה שיותר בעייתי מבחינת חזבאללה הוא הסימנים המצטברים לאפשרות שחזבאללה נמצא  – או עלול למצוא את עצמו – על מסלול של התנגשות אלימה עם מחנה סוני לבנוני-סורי חמוש היטב. מהם הסימנים להתפתחות זו ?

שורה של מטיפים סונים בסוריה ובלבנון קוראים בגלוי לבוא חשבון עם חזבאללה בשל תמיכתו במשטר אסד. בעיני מרבית העולם הערבי, חזבאללה שותף יחד עם המשטר האירני בסיוע לאסד בטבח של אזרחים סורים נשים ילדים וזקנים ולתופעות מזוויעות אחרות כמו אונס נשים סוריות.

אחד הבולטים במטיפים אלה הינו מטיף לבנוני בשם אחמד אלאסיר, הנמנה על הזרם הסוני הסלפי. בחודשים האחרונים מוביל מטיף זה קו של ביקורת קולנית הגובלת באיומים מפורשים נגד חזבאללה ומנהיגו נצראללה. אלאסיר פועל באיזור העיר צידון, הגדולה בערי דרום לבנון, שמרבית אוכלוסייתה סונית. מסביב לעיר פזורים מחנות פליטי פלסטיניים והגדול שבהם עין אלחלווה. בתוך המחנות פועלות קבוצות פלסטיניות חמושות, בהן קבוצות המשתייכות לזרם האסלאם הקיצוני הסוני. הטפותיו של אלאסיר אינן נופלות על אזניים ערלות. חזבאללה מודע לאיום שיכול להתפתח לו מכוון זה.

במקביל, מתפתח מקור איום נוסף לחזבאללה בצפון לבנון. מיד עם תום חודש הרמצ’אן, פרץ סבב חדש של קרבות בין סונים לבין עלאווים בעיר טריפולי, הגדולה בערי צפון לבנון, שמרבית תושביה הינם סונים. על רקע הקרבות הודיעו מנהיגי הסונים בעיר על הקמת “מועצת ההגנה הצבאית הסונית“.

וזה מחזיר אותנו לדווח על התרגיל של חזבאללה. הדווח הזה לדעתי הוא מניפולציה של חזבאללה. זהו מסר שמעביר חזבאללה. אבל בניגוד למה שמצטייר מתוכן הדווח, הכתובת למסר של חזבאללה אינה ישראל אלא המחנה הסוני בלבנון ובסוריה.

חזבאללה ער לסימנים המצביעים על אפשרות של התנגשות עם מחנה סוני סורי לבנוני חמוש היטב וחזבאללה נערך בשטח בהתאם. על פי מקור ערבי המוערך על ידי כמהימן, וכן על פי מידע מצטבר נוסף, חזבאללה מקים קו של בונקרים, מחסני אמל”ח, תשתיות פיקוד ותקשורת ופורס נשק כבד – כולל רקטות וטילים –  באיזור אלהרמל השולט על בקעת הלבנון.

חזבאללה נערך צבאית בגבול לבנון – סוריה (המינוח “גבול” אינו מדויק שכן אין “גבול” פיזי בין לבנון לסוריה וזאת משום שהסורים סירבו בתוקף לקבוע גבול כזה) משום שחזבאללה מבין שהרעה יכולה להיפתח מבחינתו מתוך סוריה.

במאמרי “האם מלחמה במזה”ת בלתי נמנעת ?” (פברואר 2012 ) כתבתי  בין השאר:  “…..אם יקרוס משטרו של אסד ימצא חזבאללה את עצמו מנותק ממקורות אספקת הנשק שלו מול מחנה סוני מיליטנטי בסוריה ובלבנון, חמוש וחדור ברגשות נקם, שלא יסלח לנצראללה על תמיכתו בדיכוי הרצחני שביצע יחד עם משטרו של אסד בסורים שמרביתם סונים. חזבאללה עלול למצוא את עצמו נלחם על חייו. לבנון, שממילא נמצאת על סף התלקחות פנימית אלימה, עלולה לשקוע בשפיכות דמים” (סוף ציטוט)

האירועים בלבנון ובסוריה מצביעים על כך שהסבירות להתממשותו של תרחיש זה גדלה והולכת.

המלחמה בסוריה גולשת לתוך לבנון ומאיצה את התפוררותה של לבנון. המתח בלבנון גואה, ופרשנים רבים בעולם הערבי מביעים פסימיות רבה ביחס לעתידה של לבנון. רבים מהם חושבים שלבנון נמצאת על סיפה של מלחמת אזרחים נוספת. השאלה מבחינתם של פרשנים אלה אינה “אם” אלא “מתי”.

עתידה של לבנון יקבע במידה רבה ביותר בהתאם להתפתחויות שיתרחשו בשני תחומים: המלחמה המתחוללת בסוריה ובעיקר חתירתו של המשטר באירן להשיג נשק גרעיני.

במידה ויצליח להשיג נשק גרעיני, אחיזתו של המשטר האירני בלבנון – המדינה שפעם כונתה “שוויץ של המזה”ת” – תהיה לעובדה בלתי הפיכה, על כל המשתמע מכך.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!