הדילמה של חמאס

חמאס

30 נובמבר 2012

מבצע “עמוד ענן” – השלכות גיאו אסטרטגיות, חלק ב’:

הדילמה של חמאס

במאמרי הקודם “צבע אדום בבירות המערב” הדן בהשלכות הגיא אסטרטגיות של הסבב האלים האחרון בין ישראל לבין חמאס, תיארתי בין השאר את המערך המיליטנטי שהקימה ומפעילה אירן בגבולות ישראל מצפון ומדרום. במאמר תיארתי את מנופי ההשפעה האלטרנטיביים שיצרה אירן בעזה בדמות ארגון הג’האד האסלאמי או ארגון וועדות ההתנגדות העממית, וכיצד הצליחו ארגונים אלה, וכן ארגונים סלפים ג’האדיסטיים הפועלים בעזה, לגרור את חמאס יותר ויותר ובניגוד לאינטרס שלו לעימות אלים עם ישראל כפי שקרה בסבב האחרון (נובמבר 2012).

במאמר שכתבתי (באנגלית) באפריל 2011 תחת הכותרת הג’ונגל של עזה: חמאס במצוקה והטורפים האחרים מריחים זאת“, הצבעתי על את התפתחותו של תהליך העימות בן חמאס לארגונים האחרים ובחנתי את ההשלכות של תהליך זה על ישראל.

עד כה נמנע חמאס מעימות חזיתי עם ארגון הג’האד האסלאמי וועדות ההתנגדות העממיות, והסתפק בהטלת מרותו על הקבוצות הסלפיות ג’האדיסטיות בעזה.                                                       הנסיבות שהובילו לסבב האלים האחרון ממחישות לחמאס כי יתכן ויאלץ לשנות את התנהלותו מול ארגונים אלה. המתיחות ביחסים בין חמאס לבין הארגונים הללו מעמיקה לכדי אפשרות גוברת והולכת של עימות חזיתי ביניהם.

 ככל שהולך ומתקצר לוח הזמנים בנושא תכנית הגרעין הצבאית האירנית, אירן תשאף להפעיל שוב את שלוחיה בעזה במטרה להבעיר אש איזורית כחלק מהנסיון לשפר את עמדת המיקוח שלה.  על פי רוב ההערכות, הסבב האלים הבא שמקורו בעזה הוא רק ענין של זמן – וכלל הנראה לא זמן רב.

חמאס קרב והולך במהירות לשעת האמת, וחייב לקבל החלטה: או שהוא כופה את מרותו על הארגונים הללו בכל מחיר – כולל במחיר של מלחמת אחים, או שהוא שוב מתחמק מעימות עמם, מאפשר להם ליזום סבב אלים נוסף ומסתכן במהלומה ישראלית אנושה ובמשבר בינו לבין העולם הערבי ובעיקר בינו ובין מצרים, שחמאס תלוי בה תלות מוחלטת.

חמאס ניצב בפני דילמה אכזרית:

אם יחליט לאכוף את מרותו בכל מחיר, הוא מסתכן במאבק אלים בתוך עזה בינו לבין ארגון הג’האד האסלאמי, ארגון וועדות ההתנגדות וכן הקבוצות הסלפיות ג’האדיסטיות שיש להן חשבון ארוך עם חמאס. צירוף היכולות הצבאיות של ארגונים אלה הוא איום משמעותי על חמאס.

התסריט של עימות אלים פנימי בעזה הוא הסיוט הגדול של חמאס. עימות כזה יגרום למרחץ דמים שעלול ליצור איום אמיתי לשלטון חמאס בעזה מכמה סיבות:

א)      רבים מאנשי הארגונים הללו הם במקור פעילים של חמאס עצמו (חלק אפילו הם פעילים של חמאס בו זמנית) או שיש להם אחים וקרובים שהם אנשי חמאס. קרבות בעזה בין חמאס לארגונים אלה יהיו מלחמת אחים פשוטו כמשמעו שיובילו להתפוררות מוחלטת של עזה.

ב)      מרחץ הדמים שיתחולל בעזה יגרום נזק פוליטי חמור ביותר לחמאס בזירה הפלסטינית והערבית, עד כדי אובדן הלגיטימיות לדרישתו להיות מוכר כמייצג האמיתי של העם הפלסטיני.

ג)       עימות פנימי בעזה גרום לחמאס פגיעה תדמיתית ונזק פוליטי בלתי הפיך במאמציו לזכות בהכרה בינלאומית כגורם פוליטי לגיטימי. לנוכח תמונות של מרחץ דמים בעזה שישודרו על מסכי הטלביזיה אפילו תומכיו העיוורים ביותר של חמאס בעולם יתקשו להמשיך ולטעון שהוא בר שיח פוליטי לגיטימי.

מצד שני, אם יימנע מלאכוף את מרותו על ארגונים אלה, ימצא חמאס את עצמו שוב בתוך זמן קצר נגרר לעימות אלים עם ישראל כתוצאה למתקפות שיבצעו ארגונים אלה בהנחייה אירנית על יעדים ישראלים. גם בסיטואציה זו נשקף איום מוחשי ביותר לשלטונו של חמאס בעזה וזאת משתי סיבות:

א)      חמאס ספג מהלומה קשה ביותר בסבב האחרון וזקוק נואשות לזמן ולמשאבים כדי להתאושש. סבב אלים נוסף עם ישראל בתוך זמן קצר עלול להיות קטלני עבור שלטונו של חמאס בעזה.

ב)      בדעת הקהל הפלסטינית, הערבית והבינלאומית יש ביקורת מצטברת על חמאס ודרכו. חמאס נתפס כגורם שלטוני בלתי אחראי המוביל מדיניות קיצונית שגובה – בעיקר מבני עמו שחמאס טוען שהוא מייצגם הלגיטימי והדומיננטי – מחיר דמים והרס ללא אופק של תקווה.  סבב אלים נוסף שמקורו בעזה יעמיק את הביקורת על חמאס, ויגרום לו נזק פוליטי כבד ביותר.

לחמאס יש בעיה קשה נוספת: כתוצאה למדיניותו והאופן בו הוא מנהל את העניינים בעזה, יש מתיחות גוברת בינו לבין העולם הערבי מכמה סיבות:

ראשית, העולם הערבי מצוי בתחילתו של תהליך מורכב וקשה ביותר של נסיון לשקם את עצמו. זהו תהליך ארון טווח, מורכב ומסוכן, מלווה בטלטלות פנימיות עזות. לעולם הערבי אין כח, חשק ויכולת להתמקד בפלסטינים. צריך לשים לב לשלוש עובדות חשובות ביותר בהקשר זה:

א)      במהלך הסבב האלים האחרון עם ישראל, לא נרשמו הפגנות הזדהות המוניות בעולם הערבי עם עזה.

ב)      ביום שישי, יומיים בלבד לאחר שהושגה הפסקת האש בין ישראל לבין חמאס, נקלעה מצרים למערבולת של אלימות על רקע צעדים שנויים במחלוקת של נשיא מצרים. עזה, שרק יומיים קודם לכן תפסה כותרות, צללה בתהומות השיכחה הערבית.

ג)       הנסיונות – אפשר לומר הנואשים – של חמאס לשווק את הסבב האלים האחרון עם ישראל כ- “נצחון פלסטיני עצום” לא ממש מרשימים את העולם הערבי. המחירים הכבדים שגובה דרכו של חמאס מעזה ותושביה אינם נעלמים מעיני העולם הערבי, המבקר בחריפות גדלה והולכת את חמאס על מדיניותו הבלתי אחראית.

שנית, חמאס, המגדיר עצמו כחלק מתנועת האחים המסלמים, מצפה לתמיכתם של האחים המסלמים – ובראש ובראשונה של המשטר המצרי החדש – באופן אוטומטי וללא סייג. אבל נראה שחמאס שוב אינו קורא נכון את המפה.

תנועת “האחים המסלמים”, שאכן צוברת כח ותנופה בעולם הערבי ובחלק מהמדינות אף הפכה להיות גורם השלטון המרכזי (תוניס, אלג’יריה ומצרים) ניצבת בפני אתגר עצום. עליה לספק פתרונות אמיתיים לבעיות העצומות של האזרחים. מבחינת “האחים המסלמים” זוהי המשימה החשובה ביותר.

צריך לזכור, כי בלב האידיאולוגיה של “האחים המסלמים” ניצבת התפיסה שהאסלאם הוא הפתרון לכל האתגרים. עתה ניצבת אידיאולוגיה זו למבחן מעשי. כשלון בהתמודדות עם המשימות העצומות לא רק יסכן את הישגה הפוליטי הכביר של התנועה: הוא יציב סימני שאלה על נכונות דרכה.

ההצלחה של האחים המסלמים להתמודד עם האתגרים החברתיים והכלכלים מותנית ביכולת לקבל הלוואות והשקעות שרובם יכולים להגיע משני מקורות עיקריים: מדינות המפרץ והמערכת הבינלאומית ובעיקר המערב. כדי להשיג זאת, על האחים המסלמים להוכיח שהם גורם שלטוני אחראי המסייע ליציבות איזורית. ללא יציבות אין הלוואות ואין השקעות.

המערב מגדיר נכון להיום את חמאס כארגון טרור ורואה בו מקור לחוסר יציבות איזורית.   האחים המסלמים – ובראש ובראשונה מצרים– אינם יכולים להרשות לעצמם להתייצב אוטומטית לצד חמאס משום שזה סותר את הצורך שלהם לזכות בהכרה בינלאומית כגורם מייצב.   חמאס חייב ליישר קו עם האינטרס העליון של האחים המסלמים ביציבות שאם לא – יגלה חמאס מהר מאוד שאין לו יחס מועדף.

שלישית, מחנה מרכזי מאוד בעולם הערבי לא מתלהב בלשון המעטה מחמאס והתנהלותו וזהו מחנה מדינות המפרץ ובראשו סעודיה רבת העוצמה. עובדה היא שבמהלך הסבב האחרון סעודיה הסתפקה בגינוי רפה בלבד. הסיבה המרכזית לכעס של מדינות המפרץ ובראשן סעודיה על חמאס היא העובדה שחמאס איפשר לאירן דריסת רגל בעזה, שמקנה לאירנים את היכולת להצית תבערה ובכך להשיג קלף מיקוח בענין פרויקט הגרעין שלה. צריך לזכור עובדה אחת מרכזית: על סדר היום המדיני בטחוני של מדינות המפרץ נמצא כיום נושא אחד בלבד: לעצור את המירוץ האירני לגרעין. מבחינת מדינות המפרץ המאויימות על ידי אירן, חמאס משרת את האינטרס האירני.

חמאס זקוק לכספים נואשות. המקור היחידי הרלבנטי לסיוע כספי הוא מדינות המפרץ. אבל סעודיה ויתר מדינות המפרץ יפתחו את הארנק רק בתנאי שחמאס ינטרל את יכולת הפעולה וההשפעה של אירן בעזה – ומהר.

רביעית, העולם הערבי עדיין לא שוכח שחמאס היה עד לא מזמן בן ברית מרכזי של שני המשטרים השנואים ביותר כיום בעולם הערבי – המשטר האירני והמשטר הסורי. אף כי חמאס התנתק מהציר האירני – סורי, רבים בעולם הערבי עדיין מציינים את העובדה שחמאס בסופו של דבר ממשיך במדיניות שמקריבה את הפלסטינים על מזבח האינטרסים של המשטר האירני. מבחינת רבים בעולם הערבי, חמאס טרם טיהר את עצמו סופית מהרבב האירני שדבק בו.

תהליך המתיחות המתמשך בין חמאס לבין ארגונים בעזה הפועלים בהכוונה אירנית מלאה ו/או הפועלים מתוקף אידיאולוגיה של אסלאם מיליטנטי קיצוני, עלול להתפתח לעימות חזיתי ביניהם בעתיד הלא רחוק.

סימן מקדים לכך ניתן ממש בימים אלה: רחובות עזה כוסו באורח פלא בפוסטרים ענקיים בהם נכתב בכמה שפות (כולל בעברית) ש”העם הפלסטיני מודה לאירן על תמיכתה בו”.                  הפוסטרים הללו גורמים מבוכה קשה ביותר לחמאס, ודוברים רשמיים שלו מיהרו להכריז כי אינו עומד מאחורי היוזמה הזו. ניתן להניח כי ארגון הג’האד האסלאמי וארגון וועדות ההתנגדות העממיות ניצבים מאחוריה והמסר הוא ברור: זוהי התרסה נגד חמאס.

חמאס יודע שהדילמה הניצבת לפתחו היא פצצה מתקתקת. בשלב זה מנסה חמאס לנטרל את הפצצה הזו באמצעות פעילות בערוץ דיפלומטי ופוליטי. בימים אלה התפרסם פסק הלכה של פוסק מסלמי חשוב בעזה בשם סלמן בן נצר אלדאיה, שקבע כי “כל עוד ישראל מכבדת את הפסקת האש – חל איסור מבחינה דתית על הפרת הרגיעה

אלדאיה הוא פרופסור באוניברסיטה האסלאמית בעזה וחבר באגודת פוסקי ההלכה המסלמים שמנהיגה שיח’ יוסף קרדאוי נחשב לסמכות הלכתית ראשונה במעלה באסלאם הסוני.   פסק ההלכה של אלדאיה מוגדר כ”פרטי” אולם הוא אינו מקרי. ברור כי הדבר נעשה לבקשת חמאס, המקווה שפסק הלכה זה יחשק וירסן את פעילותם של הארגונים הללו.

ספק רב אם הנסיון של חמאס לכפות מרותו רק באמצעים של דיפלומטיה ופוליטיקה יצליח.

בינתיים, השעון מתקתק.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!