בתוככי מעוז חזבאללה

דאחיהפברואר 2012

בתוככי מעוז חזבאללה

הרובע הדרומי של ביירות, בירתה של לבנון מוכר בשם אלדאחיה אלג’נוביה. מאז שנות ה -80 רוב רובה המוחלט של אוכלוסיית אלדאחיה הם שיעים – בעיקר כאלה שהיגרו במשך השנים מדרום לבנון ואיזור הבקאע לביירות.

במימון וסיוע אירני, הקים חזבאללה ממלכה פרטית בתוך לבנון הכוללת את דרום לבנון ואיזור הבקאע. אלדאחיה אלג’נביה היא בירת הממלכה הזו. אלדאחיה היא מרכז העצבים הארגוני שלטוני של ארגון חזבאללה, והיא מחוץ לתחום עבור גורמי הממשל וסמלי הריבונות הלבנונית.

הדבר הראשון הלוכד את העין באלדאחיה הן תמונות ענק המקשטות רבים מבנייני הרובע ורחובותיו. אלו הם תמונותיהם של  “המפקד”, “המדריך” ו-“האדון” ובהתאמה: תמונותיהם של איאתוללה רוחאללה ח’מייני מייסד ההפיכה האסלאמית באירן, איאתוללה ח’מנאיי המנהיג הרוחני העליון של אירן, וחסן נצראללה, מזכ”ל ארגון חזבאללה הלבנוני.

על שלטי חוצות ענקיים מתנוססים תמונות של עמאד מע’אניה, הרמטכ”ל של ארגון חזבאללה שחוסל בדמשק, עבאס מסאוי המזכ”ל הקודם של הארגון שחוסל על ידי ישראל וראע’ב חרב, בכיר חזבאללה בדרום לבנון שחוסל אף הוא.

הדבר השני הלוכד את העין בדאחיה הוא ים דגלים בצבעי שחור, ירוק, צהוב ואדום.  הצבע השחור הוא צבע מרכזי בהוויה השיעית. הוא מסמל את הנאראטיב הטראגי ואת יסוד הסבל המוטמע עמוק בהוויה השיעית. פתגם שיעי רווח הוא “כל יום הוא עשוראא וכל אדמה היא כרבלאא“. מאחורי הביטוי הזה ניצבת תמצית סיפורה של היוצרות השיעה (פירוש המילה בעברית “סיעה“) באסלאם: לאחר הירצחו של הח’ליפה הרביעי עלי, שהיה גם חתנו של הנביא מחמד, טען בנו הצעיר אלחסין לזכות לרשת את כתר הח’ליפות. מאבק הכוח הפוליטי שהתפתח בין אלחסין ובין מתנגדיו מבית אמיה הסתיים בטבח של אלחסין עם נאמניו בכרבלאא בשנת 680.  הטבח התחולל ביום העשירי (מכאן המילה “עשוראא”) לחודש מוחרם – החודש הראשון בלוח השנה המסלמי.

הצבע הירוק מבטא את טבעו המיסיונרי של האסלאם. הצבע הצהוב הוא צבעו של ארגון חזבאללה והוא מסמל את הנכונות להילחם. השימוש בצבע האדום הוא חדש יחסית: הוא מסמל את הציפייה לשובו של האמאם הנעלם שינקום את דמו השפוך של אלחסין.

קירות הבתים מכוסים סיסמאות המבטאות את האידיאולוגיה של חזבאללה: אלמקאומה (“ההתנגדות“) אלאסשתשהאד (“הקרבת החיים על מזבח האמונה”) אלויל (איום על האויבים) אלאחג’אב (עטיית הרעלה)

ברחובות הדאחיה נשים עטויות עבאא שחורה – גלימה המכסה את כל הגוף ומעלימה לחלוטין את קווי מתארו.  העבאא היא המקבילה לצ’אדור – הגלימה שעוטות נשים באירן. חלק לבושות באורח פחות שמרני אך עוטות צעיף – מנדיל – שמכסה את השיער, הכתפיים ופלג הגוף העליון. הצעירות מעדיפות לחבוש צעיף מודרני יותר.

שחור הוא גם הצבע הדומיננטי באופנת הלבוש הגברית בעיקר בקרב אלה הנמנים על ארגון חזבאללה. אופנת הגברים בדאחיה שואבת השראה מהלבוש הרווח באירן – חולצה בגיזרה צבאית הנלבשת מעל למכנסיים, ללא חפתים וללא קישוטים הנרכסת עד לכפתור העליון ביותר. צבעים אחרים הרווחים בלבוש הגברי הם חאקי וירקרק. זקן מטופח הוא חובה. פריט לבוש אופנתי נוסף בקרב הגברים הוא כובע מצחיה בסגנון כובע בייסבול בדומה לכובע שנהג לחבוש עמאד מע’אניה.

יש עוד סממן חיצוני מעניין בקרב הגברים: טבעות. גברים רבים עונדים על קמיצת יד ימין טבעת עם סמל של כוכב. רבים עונדים בנוסף טבעת על זרת יד ימין. הסמלים על הטבעות לקוחים ממאגר מצומצם של סמלים בעלי חשיבות דתית לשיעים. נצראללה למשל, עונד טבעת כזו.

ברחובות הדאחיה ניתן לראות צעירים רבים חובשי עמאמות – מצנפות המסמלות מעמד דתי. אלו הם בוגרים של מדרשיות דתיות רבות הפועלות בדאחיה ונקראות “חסיניה“. ניתן לשמוע פרסית ברחבי הדאחיה. אם בקרב פעילים של חזבאללה שעברו אימונים באירן או אנשי דת שרכשו את השכלתם באירן או אנשי משמרות המהפכה האירניים השוהים בלבנון דרך קבע.

חנויות, רחובות ומרכזים ציבוריים בדאחיה נושאים שמות בעלי הקשר דתי אסלאמי או שמות של חללים של ארגון חזבאללה או פעולות צבאיות שביצע הארגון.

ככלל, חיי היומיום של תושבי הדאחיה על כל היבטיהם מתנהלים בהתאם למערכת הדתית הלכתית בפרשנות השיעית בעיקר מבית המדרש האירני של ח’מנאיי. מיעוט מנהל את חייו בהתאם לפסיקותיו של איאתוללה סיסתאני, המנהיג הרוחני של השיעים בעירק. לצד זאת יש רבים הפונים אל “מפענחי חלומות” או “קוראי גורלות” בדאחיה.

אין בתי קולנוע ומרכזי בידור בדאחיה. המחמירים מצייתים לצו הלכה שהוציא המנהיג העליון של אירן האוסר על ריקוד פרובוקטיבי בסגנון ריקודי הבטן או על השמעת מוזיקה בהשראה מערבית (בתפיסה השיעית המחמירה מוזיקה מערבית היא כלי של השטן)

קוד ההתנהגות המחמיר מתבטא גם בתופעה אחרת – פרסומות עסקיות בדאחיה בהן מופיעות נשים בלבוש לא צנוע או נשים מאופרות, מרוססות בצבע שחור.

בתוך הדאחיה שוכן מרכז העצבים של ארגון חזבאללה: זהו מתחם המוכר בשם אלמרבע אלאמני – המרובע הבטחוני. כאן שוכנות מפקדות הארגון ומגורי הבכירים. המרובע והרחובות המובילים אליו מכוסים במערך אבטחה צפוף ובכלל זה מערך עצום של מצלמות. אנשי מנגנון הבטחון של הארגון מתשאלים ללא הרף.את התושבים בעלי העסקים ברחבות הגובלים במתחם, בולשים אחר חשודים. רכבים בעלי שמשות כהות חוצים את הדאחיה, מפנים הצידה את שאר התנועה. אלו הם רכבי מנגנון הבטחון של חזבאללה ושל בכירי הארגון. כלי תחבורה אחר הנפוץ מאוד בדאחיה הם האופנועים למיניהם. אלפי אופנועים וקטנועים מסוגים שונים. רישיון ורישוי הם בגדר המלצה בלבד.

אם אתה חבר בחזבאללה ובוודאי בכיר בארגון – הדאחיה היא מקום לא רע לחיות בו. להבדיל מרבים מתושבי הדאחיה, המסתפקים בארוחות פשוטות באחת מאינספור המסעדות העממיות שבדאחיה, בכירי חזבאללה דווקא מרבים לפקוד מסעדות יוקרה עם שמות מערביים כמו Family house  , Seasons , Fantasy World ובלב המרובע הבטחוני – תאמינו או לא – פועל סניף של רשת המזון המהיר האמריקאית KFC. ניתן למצוא בדאחיה חנויות יוקרה אבל מי שיכול להרשות לעצמו לקנות שם הם לרוב בכירי החזבאללה ונשותיהם.

כספי סיוע מאירן שימשו לשיקום החורבן שנגרם לדאחיה במלחמת לבנון 2006.  נבנו פרויקטים של דיור חדישים ומרווחים כמו “השכונה הלבנה” השכונה האמריקאית” “רחוב אלג’אמו” ואחרים. שלא במפתיע, דיירי הקומפלקסים הם ברובם המכריע אנשי חזבאללה.

הדאחיה הוא כמו סיר ענק שמכוסה במכסה קשיח, אטום ואוטם של קודים ברורים, מונוליתיים של התנהגות, לבוש, חשיבה.

אולם, דווחים שונים מצביעים על כך שהסיר הענק הזה הוא סיר לחץ.

מתחת למכסה האידיאולוגי התנהגותי המכסה את הדאחיה מבעבעת אלימות ופשיעה גואה. הדאחיה נחלקת למחנות כח הנאבקות על שליטה בסמים, נשק ודמי חסות (“פרוטקשן”).

האיזור שמתחת לגשר הארוך המוביל לאורך דרך שדה”ת הישנה.עד לאיזור בשם אלחאזמיה הוא מרכז של עוני, פשע וסמים. שכונות אלזעיתרה ואל מקדאד שרבים מיושביה מקורם מאיזור הבקאע הן מרכזי סחר של סמים, נשק ורכב גנוב. כנופיות פשע בשכונות השונות שולטות על שוק צלחות הלווין, גנרטורים וגניבת חשמל ציבורי ומכירתו.

אחת מהכנופיות הללו מכונה בעגה המקומית “מאפיית הואנים” וזאת על שם רכבי הואנים המפוארים של חבריה. כנופיות אחרות הן של רוכבי אופנועים הממררים את חי התושבים ומשליטים מציאות של טרור ואיומים. מדרכות ושטחים ציבוריים מופקעים בכח הזרוע לשימוש מסחרי ופרטי על ידי בעלי עסקים ובתי קפה המשלמים דמי חסות לכנופיות.

ההפקרות הגוברת והפשיעה מתבטאים לא אחת במלחמות שליטה אלימות בין הכנופיות הכוללים קרבות ירי, הרוגים ופצועים. האנרכיה הגוברת והתפשטות השימוש והסחר בסמים, ובכלל זה על פי דווחים ממקורות שונים גם בקרב בכירים בארגון חזבאללה ובניהם, הכניסו את נצראללה למצוקה.

נצראללה ניסה לקדם תכנית חינוכית לבלימת האנרכיה והפשיעה בדאחיה אך ללא הצלחה.                                                                                                                                               נצראללה חושש מעימות חזיתי עם כנופיות הפשע בדאחיה. על רקע זאת, נוקט נצראללה במדיניות של בת יענה: הוא אוסר פרסום על המתרחש בדאחיה. לפי פרסומים אחרונים, נצראללה שוקל לאפשר את כניסת כוחות הבטחון הלבנוניים לתוך אלדאחיה בתקווה שאלה יבלמו את האנארכיה וישליטו סדר.

בנאום פומבי הכחיש נצראללה את מעורבות ארגון חזבאללה בשוק הסמים והלבנת כספים.

אבל איש אינו מאמין להצהרה הזו. רבים בעולם הערבי – ובכלל זה בקרב השיעים עצמם בלבנון – שוטמים את חזבאללה. מבחינתם של רבים, פרצופו האמיתי של חזבאללה נגלה. הביקורת והמשטמה הגוברת בעולם הערבי כלפי הארגון ומנהיגו גלויים וברורים. לאחרונה התרחש אירוע שלפני כמה שנים בכלל לא עלה על הדעת: דגלי חזבאללה נשרפים בראש חוצות.

מצודת חזבאללה נסדקת והסדקים מתרחבים. על כך ועל ההשלכות לכך אכתוב במאמרי הבא.

******

בהזדמנות זו אני ורצה להביע את תודתי העמוקה לרבים מכם שתמכו ושלחו מסרי עידוד לאחר שהאתר שלי נפרץ ונהרס.

לאלה מכם שלא שמעו אני מצרף שוב את ההודעה שהוצאתי בענין זה

.

לחברים ולקוראים שלום רב,

האתר שלי  avimelamed.wpengine.com  בו אני מפרסם את המאמרים שאני כותב באנגלית ובעברית בנושאי המזה”ת נפרץ וניזוק קשות.

המאמרים שאני כותב הם תרומתי האישית במאבק ההסברה של מדינת ישראל.                                              הייחוד שלי הוא בכך שהמאמרים שאני מפרסם מתבססים על מגוון רחב של מקורות ערביים שמחזקים את הטיעונים הישראלים. זו גם זווית הפעולה שאני נוקט כאשר אני מעביר תדריכים לארגונים זרים או מתראיין (בערבית או באנגלית) לגורמי תקשורת בינלאומית.

אני יודע, על בסיס מאות רבות של תדריכים שקיימתי וראיונות שנתתי, שמתודת ההסברה שלי שומטת את הקרקע מתחת לתעמולה השקרית (ולצערנו היעילה) שמנהלים גורמים אנטי ישראלים במערב, ומציגה אתגר אמיתי לכל מי שמבקר את ישראל.

עם כל התסכול ועוגמת הנפש אני מרגיש מוחמא…..נראה שמישהו מאוד מוטרד מהמאמרים שלי.  ניתן כמובן לשער למי היה אינטרס לפרוץ לאתר שלי ולפגוע בו. האנליזה המקצועית אגב מצביעה על כך שמי שפרץ לאתר שלי מיקד הרבה מאמץ במטרה לגרום נזק רב ככל הניתן.

אני מבטיח להמשיך ולכתוב כפי שעשיתי עד כה. למעשה, מאמר נוסף שלי יתפרסם בקרוב – זהו מאמר המציע סיור וירטואלי בלב לבה של מצודת חזבאללה בלבנון – אלדאחיה. אני מקווה שיהיה לכם מעניין לקרוא…

והכי חשוב – לא רק שאתר שלי יעלה בקרוב שוב – אני תקווה שהוא יעלה במתכונת משופרת יותר…בחודשים האחרונים אני מקדם יוזמה להעלות אתר משוכלל יותר שיכלול – בנוסף למאמרים- גם מעין “תחנת טלויזיה” קטנה בה תוכלו לצפות בסקירות תמציתיות שאעביר בנושאי ההתמחות והפעילות שלי.

כרגיל אתם מוזמנים להפיץ קישור למאמרים שלי לכל מי שתמצאו לנכון.

היו בטוב,

אבי

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!