בן לאדן מת והוא חי

7 מאי 2011

468_bLaden_AP

חיסולו של אסאמה בן לאדן נדון מזוויות שונות אבל אני מבקש במאמר זה להציג זוית אחרת, בלתי מוכרת לרוב האנשים במערב בהקשר של חיסולו של בן לאדן.

מהם התגובות בעולם הערבי והמסלמי לחיסולו של בן לאדן? איזה רבדים חושפות התגובות הללו? מה הן מלמדות אותנו על מערכת היחסים בין העולם המסלמי והערבי לבין המערב (ובעיקר ארה”ב) וכמובן, באופן בלתי נמנע, אדבר על הזוית הישראלית לכל העניין.

אני הולך לכתוב משפט מוזר: אוסאמה בן לאדן מת והוא חי.

אוסאמה בן לאדן חוסל. אבל בעיני רבים בעולם הערבי אולי לא. אולי הוא חי איפה שהוא. יש כאלה ביניהם שטוענים שהוא חי בשלווה בארה”ב. יש כמובן כאלה שאומרים אכן, בן לאדן מת. כך או כך כבר עתה מתפתח ונוצר השלב שבו בן לאדן המת עובר לחיות בתחום המיתוס בעולם המסלמי והמיתוס הזה, כדרכם של מיתוסים, לא יעלם. יהיו לו גרסאות שונות. בשלב הזה כבר לא באמת משנה אם ארה”ב תציג את הגופה.

יצירת המיתוס היא בלתי נמנעת משתי סיבות: בני אדם בכלל והעולם המסלמי בפרט אוהבים מאוד תיאוריות קונספירציה ומיתוסים. בתזמון מעניין, מספר ימים לפני חיסולו של בן לאדן, התפרסמה בעולם הערבי קלטת שמע המיוחסת כביכול לצדאם חסין, הרודן העירקי שהוצא להורג. בקלטת נשמע קול הדומה לקולו של צדאם חסין בה הוא מודיע שבעצם הוא חי וקיים וכי מי שהוצא להורג הוא כפיל שלו.

העולם הערבי במקרה הזה לא קנה את הסיפור: צדאם חסין, להבדיל מבן לאדן, ישאר מת סופית. לא נראה כי הוא כי עתיד לחיות בתחום  המיתוס.

הסיבה השניה והיותר משמעותית: המעבר של בן לאדן לתחום המיתוס בעולם המסלמי והערבי עונה על צורך מורכב של המסלמים והערבים לגשר על הדואליות של דמותו של בן לאדן בשיח התרבותי הפוליטי והרגשי של העולם המסלמי.

אני מבקש להיות ברור מאוד: מרבית האנשים בעולם המסלמי שללו את תורתו ודרכו של בן לאדן מכל וכל. אבל בה בעת, ברובד רגשי אחר עמוק יותר, בן לאדן היה – גם עבור חלק מהאנשים שדחו אותו ואת דרכו הקיצונית- מקור לגאווה, כלי לתיעול תחושות נחיתות ותסכול על רקע מצבו העגום של העולם המסלמי.

הדואליות הזו בולטת בצורה ברורה כאשר קוראים את המאמרים שנכתבו בערבית בעקבות חיסולו של בן לאדן. כותבים ערביים מציגים את דמותו של בן לאדן בשילוב הבא: יש כעס רב עליו בקרב המסלמים כי הוא רוצח שטבח תמימים ובעיקר במסלמים , בדרכו הקיצונית הוא הכפיש את שם האסלאם ואת המסלמים התמימים,  יש אפילו שמחה על חיסולו (“הגיע לו”, “זה היה בלתי נמנע”) יש התחשבנות עמו ( “הוא שייך להיסטוריה” או “הוא ודרכו נוצחו עתה עם ההתקוממות הערבית שמתחוללת עתה בשמם של אידיאלים הפוכים לחלוטין ממה שהטיף בן לאדן”)

אבל בה בעת, בין השורות, באותה נשימה, מתגלה גם הרובד האחר שבו נתפס בן לאדן בעיני מסלמים רבים –  בן לאדן כמודל להערצה על שנלחם נגד כוחות הדיכוי המערביים האנטי מסלמים בזמן שהעולם המסלמי שרוי בשפל איום, בן לאדן שהוא גם מושא לחיקוי על מה שנתפס בעיני רבים בעולם המסלמי כחיים של הקרבה חומרית ופיזית עבור אידיאלים גם אם מוטעים.

דוגמא לדואליות הזו מופיעה במאמרו של אכרם מחמד אכרם שכותרתו “סופה של אגדה” שהתפרסם בעתון המצרי אלאהראם (3/5/2011)

ויש כאלה בעולם הערבי שכבר בונים ומזינים את המיתוס. אינני מדבר דווקא על אנשי האסלאם הקיצוני. יפליא אתכם לדעת שמצידם- נכון לעכשיו- דווקא יש שתיקה. כל אתרי האסלאם הקיצוני המרכזיים המזוהים עם אלקאעדה דוגמת אלסחאב או צות הג’האד או שמוח’ אלאסלאם ואחרים שומרים עד כה על שתיקה רועמת. מדוע? משום שהם רואים לנגד עיניהם איך נבנה המיתוס של בן לאדן על ידי גורמים שנחשבים “לגיטימיים” בעולם הערבי- ובמידה לא מבוטלת גם בעולם המערבי- ולכן הם מניחים להם לפתח את המיתוס. אדרבא: זה משרת את הקיצוניים היטב.

אם כן מי מזין ובונה את המיתוס? ארגונים וגורמים שחלקם נהנים מלגיטימציה רבה בעולם המסלמי והערבי וחלקם גם זוכים (או שואפים לזכות) בלגיטימציה בקהילה הבינלאומית.

למשל ארגון “האחים המסלמים”, תנועת ההמונים הגדולה ביותר בעולם המסלמי.                                                              הנה ציטוט מתוך תגובת ארגון לחיסולו של בן לאדן שהתפרסמה באתר הרשמי של הארגון: “….נשיא ארה”ב הודיע שכוחות המארינס הצליחו להתנקש בחייו של אוסאמה בן לאדן…. האחים מודיעים שהם נגד שימוש באלימות ונגד התנקשויות …….האחים מדגישים כי ההתנגדות הלגיטימית נגד הכיבוש הזר של כל ארץ שהיא הינה זכות שמעוגנת בחוקים השמימיים והאמנות הבינלאומיות….חוסר האבחנה בין ההתנגדות הלגיטימית ובין האלימות נגד החפים מפשע נעשה במכוון על ידי האויב הציוני בעצמו”.

ועתה תרגום: במילון של המזה”ת כיום המונח הערבי אלמקאומה שפירושו “התנגדות” היא המילה המכובסת לטרור ורצח שמכוון בעיקר נגד ישראלים ויהודים או כלפי כל מי שלא מיישר קו עם תפיסות קיצוניות. בשם ה-“התנגדות” יורה חמאס אלפי רקטות על ערים ישראליות, ובשם ה-“התנגדות” ממשיך ארגון חזבאללה להחזיק בנשק שבאמצעותו הוא בעצם השתלט על לבנון, ובשם “ההתנגדות” נטבחים מדי יום אזרחים תמימים ברחבי העולם הערבי והמסלמי על ידי אחיהם. “החוקים השמימיים” היא כמובן ההלכה האסלאמית (השריעה) שהיא הדרך הנכונה היחידה וכל האמצעים כשרים להחיל אותה על כל בני האדם. לאור זאת כדאי אולי כדאי שראש המודיעין האמריקאי ג’ימס קלאפר שתיאר את ארגון “האחים המסלמים” כארגון בעל “מאפיינים חילוניים” ישקול שוב את עמדתו.

או למשל ארגון “חמאס”. זו תגובת ראש ממשלת חמאס בעזה אסמאעיל הניה לחיסולו של בן לאדן:   “אנו מגנים את ההתנקשות וההרג של הלוחם המסלמי הקדוש….. אנו רואים את ההתנקשות כהמשך המדיניות האמריקנית, המבוססת על דיכוי ושפיכת דם של ערבים ומוסלמים. זה אותו חמאס שמשגר אלפי רקטות על ערים ישראליות, טבח את אחיו בעזה בהפיכה אלימה שביצע נגד שלטון הרשות הפלסטינית ביוני 2007 ומדכא בשלטון ברזל של רצח ועינויים כל אופוזיציה לשלטונו בתוך עזה.

דוגמא נוספת היא מר עבד אלבארי עטואן, עורכו רב ההשפעה של היומון אלקדס אלערבי היוצא לאור בלונדון.

במאמר שכותרתו “אסאמה בן לאדן שהכרתי” כותב עטואן ביו השאר את הדברים הבאים:

“בן לאדן היה אדם פשוט, צנוע, רך דיבור…זכור לי ששאלתי אותו מהי שאיפתך הגדולה ביותר? בן לאדן שתק זמן מה ואז ענה לי בדמעות בעיניו אני רוצה להיות שהיד….” בהמשך המאמר כותב עטואן: “הדור החדש של אלקאעדה הרבה יותר מסוכן מקודמו, זה שביצע את מתקפת הטרור האלימות בלונדון, פריז ומדריד ותקף את המטרות האמריקאיות ב -11 בספטמבר..אני מודה שיש לי רגשות סותרים ביחס לבן לאדן למרות שאני לחלוטין לא מסכים עם האידיאולוגיה של אלקאעדה ומתנגד להתקפות על אזרחים..בכל מקרה אני חב רבות לבן לאדן על כך שהיה אבן ציון חשובה בקריירה שלי כעתונאי”

למחרת פירסם עטוואן מאמר נוסף תחת הכותרת “לא נאמין עד שנראה גופה“. במאמר זה מכנה עטוואן את המימשל האמריקאי “שקרן” ומוסיף: “האם זה הגיוני להאמין שאדם שלחם 10 שנים בסובייטים ו 15 שנים בארה”ב ינסה להתחבא מאחורי רעייתו?..הממשל האמריקאי מודיע שבכוונתו להראות תמונה אבל אנו אומרים כאן ועכשיו שככל שזה נוגע לנו אין זו הוכחה …אנו זועמים כשאנו שומעים שהממשל האמריקאי מצהיר שהצדק נעשה…הצדק נעשה כאשר לנאשם יש הזדמנות להציג את טיעוניו בבית משפט גם אם הוא הורשע על ידי התקשורת”. סוף ציטוט.

מר עטואן הוא בלי ספק רב-אמן בבניית מיתוס. באופן מתוחכם פונה עטואן אל אותו רובד של הזדהות עם דמותו של בן לאדן שקיים בליבם של מסלמים רבים שבאמת ובתמים אינם מזדהים עם דרכו של בן לאדן. מר עטואן ניחן בשלד מוסרי גמיש להפליא: מזה שבועות רבים טובח המשטר הסורי ללא רחם באזרחיו חסרי הישע. אבל מר עטואן – בפעמים המעטות שהתייחס למתרחש בסוריה- עשה מאמצים מרשימים שלא להרגיז את המשטר הסורי. לעומת זאת, במקרה של חיסול בן לאדן, מר עטוואן זועם מרוב עלבון על כך שארה”ב –ציטוט- “הפרה בפעולה לחיסול בן לאדן  את ריבונותה של מדינה מסלמית – פקיסטן

אגב, בודאי שמתם לב לכך שמר עטוואן מתאר את מתקפת הטרור של אלקאעדה במדריד ובאנגליה כ- “מתקפות טרור אלימות” אבל את מתקפת הטרור של 9/11  הוא מתאר כ-“מתקפות על מטרות“.  יתכן וההסבר האפשרי לכך, בנוסף לעובדה שלמר עטואן יש שלד מוסרי גמיש מאוד, נעוצה בעובדה שעיתונו של עטוואן אל קדס אלערבי מתפרסם בלונדון, בירת אנגליה, שם מתגורר מר עטוואן וחי בנועם ובנעימים.

לאיזון התמונה חשוב לומר: יש גם כותבים ערביים המציגים את בן לאדן ללא כחל וסרק כמי שהיה באמת: רוצח המונים קנאי שהמסר שלו לעולם היה של רצח הרג וטבח של בני אדם באשר הם.  ולא פחות חשוב: כותבים ערבים רבים קורעים את מסווה הצביעות מעל פרצופם של אנשים כמו עטואן או ארגונים כמו חמאס ו- “האחים המסלמים”.

הנה כמה דוגמאות: במאמר שכותרתו “אסאמה בן לאדן והצער המקודש” מציע הכותב בסרקזם את תנחומיו להניה (ראש ממשלת חמאס בעזה) ל”אחים המסלמים”, לרשת אלג’זירה, לעבד אלבארי עטואן  ולגורמים נוספים בעולם הערבי שמתאבלים על מותו של בן לאדן

במאמר אחר שכותרתו “ימי בן לאדן והניה (ראש ממשלת חמאס בעזה)” קובע הכותב שהגינוי של חמאס לחיסולו של בן לאדן מוכיח שאין הבדל גדול בין חמאס לאלקאעדה

טארק אלחמיד, עורכו של העתון הסעודי החשוב אלשרק אלאוסט דוחה מכל וכל את הנסיון לבנות מיתוס סביב דמותו של בן לאדן. במאמר מערכת שכותרתו “בן לאדן חוסל” מזכיר הכותב שבן לאדן הנחיל תרבות של מוות וטרור שבשמה מתו רבים בעולם ובכלל זה מסלמים, ושלח אנשים למות בהרים  שעה שהוא חי לו בטירה. במאמר מציין אלחמיד שבן לאדן לא נהרג כשהיד אלא חוסל בחדר השינה שלו.

מאמר אחר תחת הכותרת “בעולם הפונדמנטליסטי כולם נצים” מציין הכותב את תמיכתה של תנועת “אחים המסלמים” בבן לאדן וקובע שההגיון של תנועת “האחים” וארגון אל קאעדה זהה. תנועת “האחים המסלמים” קובע הכותב, היא בהרבה מקרים המקור וההשראה לאסלאם המיליטנטי והקיצוני. ההבדל בינה לבין אלקאעדה הוא בכך שתנועת “האחים המסלמים” “אינה לוחצת על ההדק” כדברי כותב המאמר.

חיסולו של בן לאדן חושף רובד נוסף המאפיין את העולם הערבי: תופעת “השעיר לעזאזל“.

מדהים לראות שוב ושוב במאמרים ובתגובות של אנשים מהעולם הערבי את האמירה הבאה:    “בן לאדן הוא רוצח נקלה שרצח אנשים חפים מפשע ובעיקר מסלמים, השחיר את פני האסלאם והגיע לו למות” ובאותה נשימה בלי למצמץ בכלל “בואו לא נשכח שהוא יציר כפיה של אמריקה” או: “ידוע שבן לאדן היה סוכן של המוסד הישראלי” (פרשן ערבי אחד שאני דווקא מעריך בד”כ את כתיבתו קבע בהגיון מוזר שישראל איבדה בן ברית אסטרטגי עם חיסולו של בן לאדן…..)  הסאבטקסט של האמירה הזו החוזרת על עצמה שוב ושוב הוא :בן לאדן הוא לא באמת יציר ותולדה של המצב העגום של העולם המסלמי אלא תולדה של גורם חיצוני אחר שטיפח אותו ואם אתה (ארה”ב) מגדל נחש ארסי (בן לאדן) הוא יכיש אותך (9.11)

הדרך בה חוסל ונקבר בן לאדן חשפה רובד נוסף של העולם המסלמי והוא תחושת העלבון התמידית המקננת בקרב העולם המסלמי ביחסו למערב. האסלאם ממהר להיעלב מהמערב. במאמרים רבים שבה ועולה האמירה הבאה: נכון שבן לאדן היה מנוול ואפילו הגיע לו למות אבל ככה?? כדור בראש?? ולהשליך את גופתו למאכל לדגים בלב ים?? האם זו הדרך הנאותה לנהוג במסלמי?? חכמי הדת המסלמים טוענים שקבורתו של בן לאדן בים מבזה את המת ופוגעת בכבוד האסלאם:

כל כך הרבה רבדים – שונים, עמוקים , קרובים אל פני השטח, מנוגדים לעתים, סותרים באופן בלתי נמנע ובלתי פתיר לפעמים, וכולם מקננים בנפש הערבית והמסלמית. והשפה הערבית העשירה שמשמשת שוב ושוב כלי רב פנים, רב צדדים להצגת דבר והיפוכו בנשימה אחת כאילו היה הדבר הכי טבעי בעולם: עטואן שכמובן טורח לומר שהוא לא מסכים עם דרכו של בן לאדן אבל באותו מאמר עצמו הוא גם בונה ומשווק את מיתוס בן לאדן, אותו עטואן שמדבר על קורבנות מתקפות הטרור בלונדון ומדריד אבל מתקפת הטרור של 11 בספטמבר בעיניו זו “התקפה על יעדים אמריקאיים” בלא שום מילה על אלפי הקורבנות שרצח בן לאדן במתקפה.    או “ארגון האחים המסלמים” שבאותו גילוי דעת מודיעים שהם נגד אלימות כמובן אבל באותה נשימה מבלי לעפעף מדברים על “הצידוק השמיימי” ל”התנגדות” קרי לטרור.

הצגתי בפניכם את קצה הקרחון של מורכבות המערכת הרגשית, התרבותית והפוליטית של העולם הערבי והמסלמי כפי שהיא משתקפת בפרשת חיסולו של בן לאדן.  הראיתי לכם כיצד מעצבי דעת קהל בעולם הערבי והמסלמי כמו עטואן או גורם פוליטי משמעותי כמו תנועת “האחים המסלמים“, או ארגון כמו חמאס, מסוגלים מבלי להניד עפעף לשגר מסרים כה דו פרצופיים, להציג חזות “רציונאלית” “מאוזנת” “ריאלית” בשעה שבעצם הם מעבירים באותה עת בדיוק, באותו מסר בדיוק, מסרים של שנאה, של אלימות, של מוסר כפול ומשולש.  כיצד הם מזינים בערמומיות ובתחכום את תחושות הנחיתות והתסכול של אנשים רבים בעולם הערבי, כיצד הם מוודאים שאש השנאה לא תיכבה. חישבו על ההשפעה שיש למסרים שלהם על אנשים כה רבים בעולם הערבי והמסלמי. חשבו על הנכונות של אנשים כה רבים בעולם הערבי והמסלמי לקלוט את המסרים הללו.

ועכשיו אנו מגיעים לזוית הישראלית הבלתי נמנעת.  אולי, סוף סוף, יתחילו אנשים במערב להבין עם מה מתמודדת מדינת ישראל: עם עולם ערבי (וגם לצערנו אנשים רבים במערב) שמתומרן על ידי אנשים כמו עטואן, או כוחות פוליטיים כמו האחים או חמאס, או חזבאללה, שהמסר שלהם והמוסר שלהם אינו רק כפול – הוא משולש ומרובע.

חשבו על מדינת ישראל שצריכה להתמודד עם עולם ערבי שיכול בעת ובעונה אחת לתעב ולשנוא את סמל הרוע והאכזריות חסרת הפשר שיצאה מתוכו בדמותו של בן לאדן ובאותה נשימה, ברובדים עמוקים יותר, לראות בו מודל חיקוי והערצה.

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!