סופו של מתכנן מעולה – כיצד, היכן ומתי חוסל גנרל חסן שאטרי

15 פברואר 2013

על פי דווחים, בלילה שבין רביעי לחמישי חוסל בכיר אירני בשם חסאם ח’וד נויס שהוגדר כ “ראש רשות השיקום בלבנון” מטעמו של נשיא אירן. ממידע מצטבר עולה כי האיש הינו גנרל אירני בשם חסן שאטרי, שהיה מפקד משמרות המהפכה האירניים (משה”מ) בלבנון בשבע השנים האחרונות. שאטרי, היה איש מפתח של אירן בלבנון. דרכו עברו כספי סיוע של אירן לחזבאללה בהיקף של 200 מליון דולק בשנה, הוא פיקח על כל פעילות האימון והחימוש של חזבאללה בלבנון, ומאז שפרצה המלחמה בסוריה, שימש גם כמתאם בין כוחות משה”מ, כוחות אסד וכוחות חזבאללה במלחמה בסוריה.

שאטרי, בן 58 ואב לארבעה, מהעיירה סמנאן באירן הנמצאת על אם הדרך בין טהרן לבין משהד. מאז 2005 היה מרכז פעילותו של שאטרי בלבנון והוא התגורר בבית מפואר בדרום לבנון.

נסיבות, מועד ומקום החיסול לוטים בערפל. לפי מספר מקורות, שאטרי ושני לבנונים שהיו עמו, נהרגו במארב בכביש דמשק – ביירות/ באיזור זבדאני בפרברי דמשק/ או בתוך לבנון, זמן קצר לאחר ששטרי חזר מטהרן.

לעומת זאת, דובר של מפקדת “צבא סוריה החופשי” מסר, כי שאטרי נהרג בהתקפה ישראלית על מרכז המחקרים המדעיים ג’מראיא בפרברי דמשק (בלילה שבין 29 – 30 ינואר)

בשלב זה אין אימות ודאי באשר לנסיבות מועד ומקום החיסול. אולם, ממידע מצטבר שברשותי יתכן מאוד שהודעתו של דובר צבא סוריה נכונה. הערכתי זו מבוססת על מספר סיבות:

–          מספר שעות לפני פרסום הצהרתו של דובר צבא סוריה החופישי, איתרתי בפלטפורמת מידע המוערכת על ידי כאמינה, כי שאטרי חוסל בהתקפה ישראלית על על מרכז המחקרים המדעיים ג’מראיא בפרברי דמשק. במידע נמסר, כי משה”מ הסתירו את מותו של שאטרי בשל סיבות מבצעיות. בנוסף, נמסר במידע זה, שמטרת התקיפה בג’רמאיא היתה שיירה שנשאה טילי נ”מ מסוג “סאם 17” שהיו אמורים להישלח לחזבאללה בלבנון. המידע על השיירה נתמך על ידי מקורות אחרים ולהערכתי זהו מידע אמין.

–        זמן קצר לאחר התקיפה בג’רמאיא, איתרתי בפלטפורמות מידע המוערכות כנייטראליות, מידע לפיו בתקיפה על שיירת המשאיות בג’רמאיא נהרגו אנשי משמרות המהפכה (משה”מ)  וחזבאללה ובהם קצינים בכירים

–          נכון למועד דו”ח זה, לא איתרתי שום נטילת אחריות של גוף כלשהו לחיסולו של שאטרי.  המורדים בסוריה נוטלים אחריות ומתעדים רבות המתקפות של הם על כוחות אסד ובכלל זה בוודאי חיסול של קצינים בכירים. כך לדוגמא, בתחילת השבוע, פורסם סרטון בשמה של אחת מקבוצות המורדים באיזןור דמשק המכונה לואא אחפאד אלרסול המודיעה על נטילת אחריות  לחיסולם של 4 קצינים בכירים של דיביזיה 4 – יחידת העלית של משטר אסד – במארב בפרברי דמשק ובהם ראש מטה הדיביזיה תא”ל סעיד ט’ריפה

 –          באתרים אירניים שונים ובכלל לזה אתר משמרות המהפכה, נמסרו דווחים סותרים ומערופלים לגבי קבורתו של שאטרי. לפי דווחים אחדים, גופתו הוטסה לדבאי ומשם לטהרן. לפי דווים אחרים הוא יקבר היום (שישי) בעיירת מולדתו. לפי דווחים אחרים הוא נקבר אתמול (חמישי)

יש היבט אירוני לחיסולו של שאטרי, שפעל בלבנון בזהות בדויה תחת השם “ח’וד נויס”. המשמעות של מילים אלה בפרסית היא “מתכנן מעולה“……..

 

 

 

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more