תרגום לעברית של מאמר של ליברל מצרי במיוחד לאתר פנג’אן על האתגר שמציג ארגון האחים המסלמים

                     השינוי המהפכני והשינוי החוקתי

 

                    מאת : מואמן, ליברל מצרי מאלכסנדריה, מצרים

 

מאז מתקפת הטרור של ספטמבר 2001, מנסה הממשל האמריקאי לקדם רפורמות פוליטיות באיזור, מתוך תפיסה שהעריצות של המשטרים באיזור היא הגורם המרכזי להיווצרות תופעת הטרור והקבוצות הרדיקליות. אלה, מצידן, עויינות את ארה”ב שנתפסת בעיניהן כתומך המרכזי של המשטרים העריצים.

מצרים הינה יעד מרכזי לנסיונות הממשל האמריקאי לקדם רפורמות פוליטיות. מצרים היא מועמדת טבעית לכך משום שהיא זו שהחלה בשינוי עם חתימת השלום עם ישראל ולפיכך טבעי הוא שהיא זו שתוביל תהליך הטמעת הדמוקרטיה באיזור.

אולם המשטר המצרי נקט במדיניות של “ימות הכלב או ימות הפריץ”: מחד, בכדי לרצות את המערב, נקט המשטר מדיניות של שינוי אולם זו נעשתה בצעדי צב, ומאידך, הגביר את אחיזתו ברסן השלטון, מתוך מחשבה שאם יתרחשו שינויים זה יקרה אולי בעוד 100 שנה…

הטקטיקה של המשטר והשחיתות השלטונית המעמיקה הגבירו את היאוש וחוסר התקווה ששינוי אכן יתממש. המשטר הצליח להחליש בטקטיקות שונות את מפלגות האופוזיציה ובכלל זה את הגורמים החילוניים עד כדי כך שהם הפכו לא יותר מבימה רעיונית מצומצמת וחלשה.

בינתיים העמיקו הגורמים המזוהים עם האסלאם הפוליטי כמו “האחים המסלמים” או קבוצות סלפיות או ג’האדיות את השפעתם בציבור כאשר הם מנצלים את שליטתם במסגדים ואת הריק הפוליטי שנוצר כתוצאה מהחלשת הזרם הליברלי חילוני. במצב זה נפלו ההמונים שמאסו במשטר המושחת כפרי בשל לזרועות האסלאם הפוליטי.

המשבר המעמיק היה הרקע להפיכת הצעירים. במקורה היתה זו הפיכה שכוונה בעיקר כנגד משרד הפנים שנתפס ככלי הדיכוי המרכזי ולכן גם פרצה המהפכה ב”יום המשטרה” שחל ב- 25 ינואר. הדרישות בראשית הדרך התמקדו בקריאה לרפורמות כלכליות וחברתיות אולם עד מהרה הוקצנו הדרישות לכלל תביעה להפלת המשטר הנוכחי לאלתר.

הסיבה המרכזית להקצנת הדרישות נעוצה בכך ש “האחים המסלמים” התייצבו בחזית המאבק תוך שהם מנצלים את העובדה שלצעירים המצרים שהציתו את אש המהפכה אין תשתית ארגונית ופוליטית, בעוד של”אחים המסלמים” יש את היכולת הארגונית והתשתית הפוליטית שמאפשרת להם לארגן “הפגנת מליון” בשיחת טלפון אחת. 

המשטר ברוב טיפשותו שיחק לידי “האחים המסלמים” כאשר שלח את הבריונים שלו לכיכר אלתחריר לתקוף את המפגינים. הבריונים של המשטר נתקלו במיליציות של “האחים המסלמים” שבלמו אותם, ובכך זכו “האחים המסלמים” לנקודות זכות נוספות.

למעשה “האחים המסלמים” הצליחו להשליט את הטון והקו הקיצוני יותר של הדרישות על ההפגנות בכיכר תחריר – שבה מרוכזים רוב אמצעי התקשורת- ובמקביל הפסיקו להצניע את מעורבותם בהפגנות באלכסנדריה.

קוצר הראות הפוליטי של אובמה עלול לגרום לקריסה מיידית של המשטר והדבר ישרת את האינטרסים של “האחים המסלמים”. מדוע?

באוירה הנוכחית שבה יש ל “אחים המסלמים” רוב ברחוב, הם עלולים להכתיב שינויים חוקתיים באופן שחוקת מצרים תהיה דומה יותר לחוקה האירנית מאשר לחוקה התורכית או הצרפתית כפי שמייחלים הליברלים במצרים.

 בנוסף, סובל הזרם הליברלי מחולשה עמוקה שהיא תוצר של החלשה מתמדת ומכוונת מאז שנות ה -50 שעה שמנגד, “האחים המסלמים” צברו יותר ויותר כח ברחוב. נכון שגם “האחים המסלמים” חשופים להתנכלות בלתי פוסקת אולם הדבר רק הגביר את הפופולריות שלהם ברחוב. בנוסף, “האחים המסלמים” נהנים מגב כלכלי איתן ביתר הודות לסניפי הארגון הפרושים ברחבי העולם, המזרימים סכומי עתק בלתי מוגבלים למימון פעילותו של הארגון במצרים. תמיכה זו תאפשר ל”אחים המסלמים” עליונות מכרעת במערכת בחירות חופשית אם זו תתקיים בחודשים הקרובים.

הפתרון האידיאלי אם כן הוא תקופת מעבר של 5 שנים שבמהלכה יתאפשר לכוחות הליברלים לבנות את התשתית הארגונית הדרושה ולזכות בהשפעה ברחוב, שיאפשרו לה להתמודד עם קבוצות האסלאם הפוליטי. במקביל, יש לנסח חוקה חדשה שתיתן ביטוי ברור ומובהק למימד החילוני של מצרים ותהווה משקל וחסם לאפשרות של השתלטות האסלאם הפוליטי על מצרים. בחירות חופשיות שיעלו את האסלאם הפוליטי לשלטון במצרים יהיו גם הבחירות האחרונות.

 

 

Facebook Comments

Members Area

 

Yes, I´m interested in being the first to know when the
AviMelamed.com membership dashboard opens.

* indicates required

 

Learn more
Newsletter X

Join my mailing list to be the first to know about my appearances, events and lecture tours!

Join my mailing list to receive my Intel Briefs straight to your inbox!